Sport pro kočky: jak udržet ideální váhu

Kočka s hračkou

Má Vaše kočka silný lovecký instinkt? Využijte toho k hubnutí.

Tu a tam několik pamlsků za odměnu, příliš málo hraní pro vyvážení přijaté energie a kočka najednou začíná přibírat na váze. Vyvstává tedy otázka: neexistuje také sport pro kočky? S našimi pěti cvičeními dostanete kočku do kondice a ručička na váze začne klesat.

Proč je pro kočky důležité cvičení?

Německá asociace praktických veterinářů odhaduje, že přibližně polovina všech domácích koček má příliš velkou hmotnost. Zejména domácí kočky mívají nadváhu. Běžnou příčinou je často nedostatek pohybu.

Neberte kila navíc u svého mazlíčka na lehkou váhu. Negativní účinky na zdraví mohou být vážné. Pokud máte obavy, že Vaše kočka váží příliš mnoho, rozhodně si promluvte s veterinářem. Společně můžete naplánovat dietu, která bude Vaší kočce vyhovovat.

Pohybem k ideální váze

V rámci kočičí diety není na programu pouze změna krmiva. Pokud má Vaše kočka zhubnout, bude potřebovat další pohyb. Tím pro ni bude snazší vrátit se na svou ideální hmotnost.

Ve skutečnosti mají kočky pohyb v povaze. Koneckonců, jejich předkové byli talentovaní lovci a museli vynaložit hodně sil, aby chytili svou kořist. Moderní domácí kočka tráví velkou část svého času spánkem a je zahrnuta láskou a dobrotami, kdykoli to jen jde.

S trochou trpělivosti však mohou být k pohybu motivovány i ty nejpohodlnější a nejrozmazlenější kočky. Jakmile jednou začnete s kočičím fitness, budete si ho Vy i Vaše kočka postupně více a více užívat.

Sport pro kočky: 5 nápadů na aktivity

Sport pro kočky samozřejmě nelze srovnávat s lidským sportem. Účinek je však stejný – více cvičení znamená více kondice a méně tukových zásob. V následujícím textu Vám ukážeme pět způsobů, jak můžete do každodenního života koček začlenit více pohybu. Kromě toho samozřejmě existuje mnoho dalších nápadů, jak Vaši kočku zaměstnat.

Jako majitel kočky víte, že hračky pro kočky podporují pohyb. Interakce je ale vždy důležitá. Nestačí jen hračku položit kočce před nos, ale je třeba kočku ke hře povzbudit.

Myslete na to, jak se kočky chovají v přírodě. Stejně jako skutečná myš by měla hračka Vaší kočce unikat, místo aby před ní nehybně ležela nebo dokonce šla proti ní. Hra s kočkou také vždy zahrnuje pocit úspěchu. Nechte svoji kočku pravidelně „myš“ ulovit.

Potřebujete povzbudit línou kočku ke hře? Nebo je Váš domácí tygřík jedním z těch obzvláště pohodlných jedinců, na které nemají udice nebo míčky žádný účinek? Pak zkuste probudit zvědavost Vaší kočky dalšími předměty: pingpongové míčky, šustící plastový sáček nebo zmačkaný papír v lepenkové krabici. Kočky nacházejí potěšení ve věcech, které neznají.

Pokud chcete, aby Vaše kočka zhubla, musíte v rámci kočičí diety upravit množství krmiva. Zejména pro mlsouny může být těžké držet se při jídle zpátky. Ideálním cvičením pro kočky s velkou chutí k jídlu je hra s interaktivními hračkami.

Nad míčky nebo papírovými sáčky, které jsou naplněny dietními pamlsky, může kočka „zvítězit“ pouze pohybem hraček sem a tam. Hračky tak udržují kočku v pohybu. Aby kočka uspokojila svůj hlad, musí být aktivní a zároveň prokazovat určitou inteligenci.

Aby se Vaše kočka hýbala ještě více, můžete krmivo skrýt na vyvýšeném místě v bytě. Pokud budete úkryty pravidelně měnit, kočka se nebude nudit.

Sport pro kočky s interaktivní hračkou
Hračky, díky kterým se kočka musí k pamlskům dopracovat, také pomáhají s hubnutím.

Pokud má Vaše kočka obzvláště silný lovecký instinkt, můžete ji motivovat hrami se světlem. Sviťte na zeď, pod pohovku, na postel a na podlahu a nechte svou kočku chytat světýlko.

K tomu můžete použít baterku. Uvažujete o laserovém ukazovátku? Náš rádce Vám pomůže s rozhodováním, neškodná laserová ukazovátka najdete také v našem online obchodě zoohit.

Pokud má Vaše kočka v pořádku klouby, může se inspirovat lezeckými cviky. Šplhání nejen zvyšuje dynamiku každodenního života, ale také podporuje obratnost Vaší kočky. Například zkuste umístit oblíbený kočičí pelíšek tak, aby kočka musela trochu šplhat, když si chce odpočinout.

Pokud máte schody, můžete svou kočku motivovat, aby chodila po schodech. Také škrabadlo, které lze zahrnout do hry, může pomáhat snížit obezitu u koček.

Chůze po schodech jako sport pro kočky
Pokud klouby dovolí, chůze po schodech je také dobrý sport pro kočky.

Kočky ve svém každodenním životě milují rutinu. Pokud má Vaše kočka ráda své zvyky, můžete tuto vlastnost využít k většímu pohybu: občas misku s krmivem přemístěte na jiné místo.

Malá překážková dráha na cestě k oblíbenému krmivu vyžaduje od Vaší kočky další energii. Ujistěte se však, že přemístění krmiva nebude pro Vaši kočku stresující.

Také často měňte hračky, aby se Váš mazlíček nenudil a byl neustále podněcován k pohybu.

Ještě více nápadů najdete v naší sekci Hry pro kočky. Už jste například někdy přemýšleli o tréninku s clickerem nebo agility pro kočky?

Další sportovní tipy pro kočky:

  • Nezatěžujte svou kočku tréninkovým maratonem. Místo toho plánujte krátké cvičební jednotky několikrát denně. Zpočátku stačí deset až 15 minut, později můžete trénink prodloužit. Důležité: vždy si naplánujte dostatek přestávek.
  • Než budete s kočkou trénovat, měli byste se určitě poradit s veterinářem, jak moc můžete zatěžovat klouby kočky a kterým cvikům byste se měli vyhnout.
  • Hubnutí funguje nejlépe, když je kočka motivována a ráda se zapojuje do her. Aby byl Váš záměr úspěšný, vyzkoušejte, který kočičí sport je pro Vašeho mazlíčka nejzábavnější. Nabídněte kočce ale také dostatek rozmanitosti.

Po sportu: nezapomeňte na odměnu

Pokud Vaše kočka vydala hodně energie, bude se těšit na „wellness“ po cvičení. Hýčkejte svou kočku například důkladnou péčí o srst nebo masáží pro uvolnění svalů. S tímto typem odměny současně ušetříte pamlsky – a tím i kalorie – své kočce s nadváhou.

Co je při sportu pro kočky velmi důležité: buďte trpěliví a nevzdávejte to. Nenuťte svou kočku do pohybu, ale veďte ji krok za krokem.

Pravidelné aktivity a hry jsou ideálním doplňkem kočičí diety, přinášejí zvířeti novou energii a posilují pouto mezi Vámi a Vaší kočkou. Sport by měl být pro kočky především zábavou. Odměnou za vytrvalost je dobré zdraví a dlouhý a šťastný kočičí život.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Animals have accompanied me for as long as I can remember - there is hardly a child's photo without a budgie on my head or a cat on my lap. For more than ten years, I have been writing as an editor about various topics ranging from health insurance to cat ownership. Always with me: my cat Mimi, who is the best source of inspiration for many texts and knows when it's time for a break from writing.


Nejlépe hodnocené články
6 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.