Má moje kočka nadváhu? Příčiny a následky This article is verified by a vet

Kočka s nadváhou

U některých koček je nadváha zřejmá na první pohled.

Téměř každá druhá kočka má nadváhu. Nadváha a obezita u koček je vážná záležitost. Obojí nejen zhoršuje kvalitu a délku života koček, ale také zvyšuje riziko onemocnění, jako je cukrovka nebo bolesti kloubů. Zde se dozvíte, jak zjistit, zda má Vaše kočka nadváhu.

Kdy má kočka nadváhu?

Abychom mohli posoudit, zda má kočka nadváhu, musíme se nejprve podívat na běžnou hmotnost koček. Až na několik výjimek má mnoho plemen koček srovnatelnou výšku a ideální váhu. Podle různých studií lze plemena rozdělit do tří nebo pěti hmotnostních stupňů:

Hmotnostní stupeň Ideální hmotnost (kočka) Ideální hmotnost (kocour)
velmi lehká (např. Devon Rex) 2,5-3 kg 3 – 4,2 kg
lehká (např. bengálská kočka) 2,8-3,8 kg 3,5-4,5 kg
střední (např. domácí kočka) 3-4 kg 4-5 kg
těžká (např. britská krátkosrstá kočka) 4-5 kg 5-6 kg
velmi těžká (např. mainská mývalí kočka) 4-5,8 kg 6-8 kg

Pokud je tělesná hmotnost kočky o deset procent vyšší než ideální hmotnost, hovoříme o nadváze. Pokud je hmotnost vyšší o dvacet nebo více procent, trpí kočka obezitou.

Samozřejmě u každého plemene nebo kříženců existují jednotlivci, kteří jsou drobnější nebo těžší. Výše uvedená klasifikace je pouze přibližným vodítkem, podle kterého se můžete jako majitel orientovat. Nakonec musí být každá kočka posouzena individuálně, aby se zjistilo, zda má nadváhu.

Tip: Možnou orientační pomůckou pro zjištění nadváhy je kromě váhových tříd také tělesná hmotnost na konci prvního roku života.

Jak poznám, že má moje kočka nadváhu?

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda má Vaše kočka nadváhu nebo ne. Nejčastěji používanou – a zároveň pravděpodobně nejobjektivnější – metodou pro počáteční odhad je posouzení stavu výživy.

To lze určit pomocí Body Condition Score (BCS, index tělesné kondice). BCS je založen na vizuálním hodnocení a pohmatu tělesného tuku na hrudníku, v pase a na páteři. Na základě pozorování je pak kočka zařazena do jedné z devíti tříd BCS.

Obecně platí, že kočka je považována za příliš tlustou, když už není možné cítit žebra a pas už není vidět. Při pohledu z boku by spodní linie břicha měla od žeber k bokům mírně stoupat a ne vést (téměř) rovnoběžně s podlahou. Tukové polštářky v bederní oblasti jsou dalším znakem kočky s nadváhou.

Pravidelným vážením můžete také zjistit, zda se váha Vaší kočky nezměnila. Pokud váha ukazuje stále vyšší číslo, je velmi pravděpodobné, že Váš mazlíček pomalu přibírá.

Komplexní metoda

Body Mass Index pro kočky (FBMI)

Další metodou pro jednoduché stanovení obezity je pro kočky vyvinutý index Feline BMI (Feline Body Mass Index, FBMI). Hodnota mezi 10 až 30 procenty se u kočky považuje za normální. Pokud jsou hodnoty vyšší než 30 procent, pak to značí nadváhu nebo obezitu.

Pro výpočet FBMI potřebujete dvě hodnoty: obvod hrudníku v centimetrech a délka nohy (PCL, patella-calcaneus length – vzdálenost mezi kolenem a patní kostí v centimetrech). Poté se určí procento tělesného tuku podle následující rovnice:

Formel FBMI Katze

Jak u koček dochází k přibývání na váze?

Příčinou obezity u koček je vždy nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie. I když toto vysvětlení na první pohled zní jednoduše, obezita u koček obvykle vzniká při společném působení různých faktorů. Proto je také tak důležité zabránit vzniku obezity včas.

Cesta k pozdější nadváze často začíná již ve věku kotěte. Příliš energeticky vydatné krmivo totiž zakládá větší počet tukových buněk než u normálně vyživovaných koťat. Tento počet buněk již později nelze změnit, takže v dospělosti vzniká vyšší riziko nadváhy.

Příčina č. 1: příliš mnoho energie

Pokud kočka trpí nadváhou, je konzumace příliš velkého množství energie jedním z nejčastějších důvodů přibývání na váze. Pro kočky je obtížné kompenzovat tuto přebytečnou energii pohybem, protože v bytě se obvykle hýbou (mohou hýbat) jen málo.

Nejběžnější příčiny energetického přebytku: množství krmiva je příliš velké, kočka má neomezený přístup ke krmivu (krmení ad libitum) a/nebo má krmivo příliš vysokou energetickou hodnotu (příliš mnoho kalorií na jednu porci).

Například granule se často používají při krmení ad libitum. Suché krmivo přitom má pětkrát vyšší množství energie na 100 gramů než mokré krmivo. Pokud jsou kočky krmeny samotným suchým krmivem, mají tendenci konzumovat denně více kalorií, než potřebují.

Kočky rády požívají velké množství chutného krmiva, jako je čerstvé maso a ryby, stejně jako stravu s vysokým obsahem tuku. Zejména jídlo od stolu má často vysoký obsah tuku. Problém je v tom, že tuk obsahuje dvakrát tolik energie než bílkoviny nebo sacharidy.

Kromě toho kočky rády jedí z nudy nebo když jsou v trvalém stresu. Když se kočka nudí, často žebrá o jídlo. Majitelé si to mnohdy mylně interpretují jako znamení hladu a svou kočku znovu nakrmí.

Při krmení navíc majitelé koček zapomínají, že pamlsky obsahují také hodně kalorií. Musí proto být započítány do denní krmné dávky.

Příčina č. 2: nízká spotřeba energie

V zásadě má mladá kočka (do dvou let věku) vyšší energetickou potřebu než dospělé nebo staré kočky. Energetické požadavky jednotlivých koček se ale mohou velmi lišit.

Díky tomu je přesný odhad množství krmiva obtížný. Chování koček při krmení a množství krmiva často nejsou přizpůsobeny měnícím se potřebám a kočka přibírá na váze.

Kočka s nadváhou navíc potřebuje méně kalorií na kilogram (44 kilokalorií na kilogram) než kočka s normální váhou (56 kilokalorií na kilogram) nebo velmi lehká kočka (63 kilokalorií na kilogram). To je třeba vzít v úvahu zejména při redukční dietě.

Příčina č. 3: kastrace

Další spouštěčem nadváhy u koček je kastrace. Kastrovaná kočka má sklony ke zvýšené chuti k jídlu a snížené fyzické aktivitě. Následkem může být změna v procentu tělesného tuku. Energetická potřeba kočky po kastraci se sníží až o třicet procent. Pokud se současně nesníží množství krmiva, má kastrovaná kočka třikrát vyšší pravděpodobnost nadváhy než nekastrovaná.

Volný přístup k vysoce energetickému krmivu pro kočky je hlavní příčinou koček s nadváhou.

Nemoc jako spouštěč přibývání na váze

Kromě všech příčin, které mohou být ovlivněny prostředím a majitelem, je nutné nejprve vyloučit možné nemoci jako původce nadváhy u koček. Tuto problematiku konzultujte prosím se svým veterinářem.

Následující nemoci mohou způsobit, že kočka přibere na váze:

  • Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus):

Cushingův syndrom je onemocnění kůry nadledvin. Nadledvina trvale produkuje příliš mnoho hormonu kortizolu. To vede ke zvýšené chuti k jídlu, zároveň se kočky nechtějí hýbat a leniví. Oba příznaky vedou k ukládání tuků v důsledku onemocnění, zejména v břiše. Kočky mají tlusté, povislé břicho, zatímco zbytek těla je často velmi štíhlý.

  • Akromegalie/hypersomatotropismus:

Hormonální porucha je způsobena zvětšením nebo nádorem hypofýzy (podvěskem mozkovým). Ten produkuje více růstových hormonů. Přebytek růstových hormonů zvětšuje kosti, vnitřní orgány a pojivovou tkáň. U koček to lze rozpoznat podle relativně velké a široké hlavy a tlapek, které se stále zvětšují. Růstový hormon navíc téměř ve všech případech způsobuje inzulínovou rezistenci, a tedy sekundární diabetes II. typu, který lze jen těžko ovlivnit pomocí inzulínu. Dochází ke zvýšené chuti k jídlu a v důsledku toho k dalšímu přibývání na váze.

  • Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

Toto onemocnění vede k nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy. Ty jsou odpovědné za funkci buněk, a tím i za metabolismus kočky. Kvůli nedostatku hormonů buňky pracují příliš pomalu a nespotřebovávají tolik energie. Kromě toho je nemocná kočka lenivější a méně se hýbe. Hypotyreóza je u koček extrémně vzácná.

Kromě hormonálních onemocnění existují i ​​další onemocnění, která mohou nepřímo vést k přibírání na váze. Příčinou bývá výrazně snížená fyzická aktivita. Bohužel nadváha zvyšuje pravděpodobnost těchto onemocnění, a proto je to pro kočku začarovaný kruh. Například kardiovaskulární problémy a onemocnění dýchacích cest vedou k únavě a slabostem.

Pokud má kočka osteoartrózu nebo artritidu, nechce se kvůli bolesti příliš hýbat. Majitel si bohužel často nevšimne, že jeho kočka má problémy s klouby.

Léky

U některých nemocí je nutné podávat léky, které vedou ke zvýšené chuti k jídlu. Sekundárním efektem je tedy přibývání na váze. Zde je třeba zmínit především antiepileptika, glukokortikoidy a progestogeny (léky potlačující mrouskání).

Důsledky nadváhy u kočky

Na obezitu je nezbytné pohlížet jako na nemoc, která nevyhnutelně vede k dalším onemocněním. Kočky s nadváhou mají z důvodu následných poškození a nemocí kratší délku života než kočky stejného plemene s normální hmotností.

Cukrovka

Cukrovka

Obezita je jedním z největších rizikových faktorů u koček pro vznik diabetes mellitus. Jedná se o diabetes II. typu kvůli inzulínové rezistenci. Tělo stále produkuje dostatek inzulínu, ale ten již nemá žádný vliv na metabolismus.

Diabetické kočky mají často chuť k jídlu a současně jsou unavené a línější. To dále podporuje přírůstek hmotnosti. Přísná dieta a redukce hmotnosti mohou diabetes mellitus II. typu zlepšit nebo ho úplně odstranit.

Steatóza (ztučnění) jater

Idiopatická jaterní lipidóza

Ztučnění jater nastává, když kočky, a zejména kočky s nadváhou, téměř nebo vůbec nežerou. Metabolismus poté mobilizuje (uvolňuje) tuky z tukových zásob.

Kočky ale nemohou tyto tuky využívat k výrobě energie a tuky se ukládají v jaterních buňkách. Játra již nemohou normálně fungovat a dochází k selhání jater.

Kočka s nadváhou, která několik dní téměř nebo již vůbec nežere, musí být dopravena k veterináři. Pokud dojde k jaterní lipidóze, jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči.

Pohybový aparát

Poruchy kloubů a hybnosti

Nadváha u koček vede často k podceňovaným problémům s pohybovým aparátem.

U dospělých koček s nadváhou vede zvýšená hmotnost k většímu zatížení kloubů a vazů. Možnými důsledky jsou artritida a artróza, zejména v oblasti loktů a kyčelních kloubů.

Při bolestech kloubů je pravděpodobnější, že kočky vykazují sníženou fyzickou aktivitu a delší dobu odpočinku. Na druhou stranu výrazné kulhání nebo projevy bolesti jsou vidět jen zřídka, a proto jsou nemoci kloubů často přehlíženy.

Pokud má kočka nadváhu, její tělo také produkuje více mediátorů zánětu. To může přispívat k progresi artritidy. Důsledkem této bolesti kloubů je snížení radosti z pohybu, a tedy nižší spotřeba energie a další přibývání na váze.

Onemocnění kůže

Nedostatečná péče

Mnoho koček s nadváhou má problémy s kůží. Pokud má kočka nadváhu, je výrazně omezena její pohyblivost. Důsledkem toho již kočka nemusí být schopna správně provádět obvyklou péči o srst a tělo. To vede ke zvýšené tvorbě lupů po celém těle a často také ke znečištění od trusu.

Nedodržení hygieny může vést ke kočičímu akné, ztrátě srsti a zánětu kůže. Těžká obezita s téměř úplným nedostatkem pohybu také často vede k nekróze (oblasti kůže, které jsou mrtvé a se silným zánětem v důsledku nadměrného tlaku).

Problémy s močovým měchýřem

Onemocnění dolních močových cest (FLUTD)

Kočka s nadváhou se bude méně hýbat, méně pít a méně často používat kočičí toaletu. Výsledkem je, že moč zůstává déle v močovém měchýři a stává se koncentrovanější.

Mohou se snáze vytvořit močové krystaly a riziko tvorby močových kamenů se významně zvyšuje. Močové kameny vedou k chronickým zánětům močového měchýře a mohou způsobit akutní uzávěru močové trubice. A to je vždy život ohrožující stav!

Trávicí potíže

Kočka s nadváhou se žaludečními a střevními problémy

Studie ukazují souvislost mezi obezitou u koček a zvýšeným výskytem průjmových onemocnění, IBD (zánětlivým onemocněním střev), onemocněním análních váčků a zácpou.

Tato onemocnění nejsou vyvolána přímo nadváhou, ale jsou většinou následkem nemocí vyplývajících z obezity. Například nedostatek pohybu může vést ke snížené činnosti střev a zácpě.

Dýchání

Problémy s plícemi

Větší tělesná hmotnost koček s nadváhou vede k vyšší potřebě kyslíku. Zároveň dochází k ukládání tuku v břišní dutině. Stísněný dýchací prostor a vyšší potřeba kyslíku způsobují problémy s dýcháním a dušnost. Kočky mají malou výdrž a rychleji se unaví.

Kočka se již nechce tolik hýbat a kvůli nižší spotřebě energie pokračuje v přibírání na váze.

Krevní oběh

Kardiovaskulární problémy

Obezita u koček se podílí na vývoji nebo přinejmenším na progresi srdečních onemocnění. Vysoký krevní tlak je také jedním z negativních následků.

U kočky s nadváhou se přebytečná energie ukládá po celém těle jako tuk. Tento tuk se ukládá také uvnitř tkání – v orgánech, jako je srdce nebo játra.

Problém je, že toto ukládání tuku omezuje srdce v jeho výkonu. Navíc však srdce musí zásobovat krví větší tělesnou hmotu a působit proti většímu tlaku v cévách. To vše z dlouhodobého hlediska vede k poškození srdce a srdečnímu selhání.

Narkóza a riziko operací

Vyšší spotřeba anestetik a špatné hojení ran

Tuková tkáň ukládá anestetika, a proto je při narkóze zapotřebí většího množství těchto látek. Současně je narušen rozklad léčiv v játrech a jejich vylučování ledvinami. Spolu s často zhoršenou funkcí plic a kardiovaskulárními problémy je kočka s nadváhou považována za rizikového pacienta.

Snížený průtok krve v celé tkáni těla také zvyšuje riziko infekcí ran a problémů při hojení ran po operacích.

Další následky

Špatný imunitní systém a více nádorových onemocnění

Pokud má kočka nadváhu, má snížený imunitní systém. Je proto náchylnější k infekcím a dalším chorobám. Kromě toho jsou obézní zvířata často citlivější na teplo.

Příliš vysoká tělesná hmotnost ovlivňuje také plodnost. Březost je u koček spojena s většími riziky a usazeným tukem zúžené porodní cesty ztěžují porod.

Nádorová onemocnění jsou také mnohem častější u obézních koček. Například se zdá, že existuje souvislost mezi obezitou a adenokarcinomem, lymfomem nebo spinocelulárním karcinomem.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Dr Cornelia Kolo, Veterinář
frau zwei hunde

During my studies of veterinary medicine and my doctorate at the Ludwigs-Maximilians-University in Munich, I was able to gain numerous insights into the diverse fields of veterinary medicine. Since 2011, I have been in practice as a veterinarian with a wide variety of animals and their diseases. My passion belongs to the task of helping my patients in the best possible way and ensuring their well-being. I also like to share my knowledge as a veterinarian and as a long-time dog owner and dog athlete as an author.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.