Krmivo pro volně žijící kočky

Venkovní kočka jí granule

Všechny kočky nejsou stejné. Zvířata, která žijí pouze v domě, mají jiné požadavky než mazlíci, kteří tráví hodně času venku. V úvahu je třeba vzít i věk a plemeno kočky, což může situaci mírně komplikovat. Volné kočky například potřebují stravu, která je přizpůsobena jejich potřebám.

Život venku

Je jedno, jestli Vaše kočka tráví průzkumem na zahradě pár hodin denně nebo tráví většinu času venku. Kočky s volným výběhem jsou vystavené různým vlivům, jako jsou vítr, chlad, teplo. Volné kočky mají také více kontaktu s jinými zvířaty, takže potřebují silný imunitní systém, aby se ubránily infekčním chorobám. Eventuálně při nějakých povrchových zraněních, potřebuje tělo na léčení ty správné látky. A v neposlední řadě kočky naběhají denně několik kilometrů – to je, důvod proč potřebují hodně energie. Kočky s volným výběhem potřebují krmivo s velkým obsahem energie.

Mourek jí syrové maso

Ideální krmivo pro kočky žijící volně by mělo splňovat všechny jejich nároky. Naštěstí v obchodech je už spousta speciálních krmiv, které jsou přesně šité na míru aktivním kočkám mající volný výběh. Tyto krmiva obsahují velké množství bílkovin pro udržení svalové hmoty. Protože proteiny jsou nejlepší zdroj energie pro masožravce. Kvalitní maso by mělo být na začátku seznamu surovin! Vyvážený obsah minerálů a vitamínů je důležitý pro každou kočku, zvláště pak pro kočku žijící volně, která čelí zvýšenému nebezpečí infekce. Vitamíny, antioxidanty a prebiotika, všechny tyto látky podporují imunitní systém kočky. Mnoho krmiv pro volně žijící kočky obsahuje i vitamín B pro zdravou kůži. Populární jsou také látky, které podporují chrup a zdravé klouby. V krmivu by také neměl chybět taurin. To je esenciální aminokyselina, kterou si kočka sama nevyrobí.

Jak poznat dobré krmivo?

Správné krmivo pro kočky žijící volně by mělo vyhovovat jejím masožravým potřebám.

Myš, přirozená kořist kočky, obsahuje téměř z 85 % maso a jen asi 5 % tvoří rostlinné složky, které se nacházejí v trávicím traktu myši. Analyticky se skládá z 50 až 60 % bílkovin, 20 až 30 % tuků a 3 až 8 % sacharidů. Má vysoký obsah bílkovin, mírný obsah tuků a málo sacharidů. Tohle složení kočičí kořisti by mělo být vzorem pro blaho našich chlupatých čumáčků.

Základem pro zdraví naší kočky je vysoký obsah masa. Sacharidy z rostlin využije kočka omezeně. Živočišné či rostlinné vedlejší produkty by měly v krmivu být obsaženy jen v malé míře, přestože naši odvážní tygři také potřebují v potravě vnitřnosti. Za termín vedlejší živočišné produkty se může schovat cokoliv včetně orgánů, jako jsou játra nebo slezina nebo dokonce srst, rohy a kůže.

Zatím není úplně jasné, zda dochucovadla a konzervační látky jsou skutečně škodlivé. Ale všeobecně převládá názor, že tyto umělé přísady mohou u některých koček způsobovat alergie. Bohužel, jsou součástí téměř všech krmiv pro kočky. Cukr nepatří do kočičího krmiva a to i v případě, že není kočka citlivá ke vzniku zubního kazu. Cukr zatěžuje ledviny a může vést až k cukrovce.

Syrová strava a možnosti vlastního vaření

Patříte mezi lidi, kteří chtějí pro kočku připravovat krmení sami? Takzvaný „Barf“ podávaní syrové stravy je stále módní. Kočka dostane svalovinu, droby z vybraných druhů. V této filozofii byly umělé přísady nahrazené přírodními složkami. Při tomto způsobu krmení majitelé přesně vědí, co jejich kočka dostane. Je to zvláště vhodné pro alergické a citlivé kočky. Nicméně vařená a syrová strava by měla být připravena s důrazem na detail a znalost výživových potřeb kočky. Načtěte si prosím informace a konzultujte s veterinářem.

Whiskas kočka jí syrové maso z talířku

Voda

Nejen výběr správného krmiva je důležitý pro výživu Vaší kočky. Kočky přijímají hodně tekutin ze své potravy, proto nepijí tak často. Ale vzniká problém při krmení suchým krmivem, protože z něho kočka nezíská tolik tekutin. Suché krmivo obsahuje maximálně 8 % tekutin, konzervy mají obsah tekutin až 80 %. Kočka by měla vypít v průměru 45 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že při váze 5 kg by kočka měla vypít 225 ml. Je třeba dávat pozor na to, kolik kočka vypije a motivovat ji v příjmu tekutin. Tekoucí vodu upřednostňuje mnoho koček, proto jsou různá pítka a fontánky dobrý způsob, jak naše tygry motivovat v pití. Dejte své kočce k dispozici více míst, kde se může napít. Pokud je kočka venku dejte jí misku s čerstvou vodou i ven.

Vidíte: Není tak těžké krmit svojí venkovní kočku kvalitně. Dobrou chuť!

Nejlépe hodnocené články
11 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?