Správné krmivo pro kočky žijící v bytě

Kočka jí ze zelené misky

Naše kočky, které žijí v bytě, jsou ještě pořád dravci. Existuje spousta dobrých důvodů, proč nepouštět kočku z bytu. Malá zahrada je jen jedna z mnoha důvodů. Majitelé koček, kteří žijí blízko rušné silnice, nevystavují své kočky tomuto nebezpečí. Snížení možnosti nakažení infekčním onemocněním, například FIV, je další důvod, proč nepouštět kočku z bytu. V neposlední řadě váš tvrdohlavý tygr nechce jít do otevřeného prostoru. Kočky v čistém bytě můžou šťastně žít. Ale složení jejich potravy by mělo být jiné než u koček žijících venku.

Byt proti venkovnímu prostředí

Kočky se nechtějí nudit. Zábavu je možné obstarat v bytě stejně jako venku. I když kočky nemohou v bytě číhat na myš nebo lovit ptáky, nebo se setkat s kočkou od sousedů. Hra s člověkem nebo s hračkou, lezení na škrabadla, různé úkryty – to vše je zábava domácí kočky. Přesto má domácí kočka mnohem méně pohybu než kočka, která žije venku nebo než toulavé kočky. Nemusí si bránit svoje území. Nachozené kilometry venku by si kočky nahradily, jen pokud by běhaly na běžícím pásu, běžný pohyb v bytě je nemůže nahradit. Domácí kočka tráví více času odpočinkem a čištěním kožíšku v porovnání s venkovní kočkou. Domácí kočka má mnohem nižší požadavky na energii než ta, která se pohybuje pod širým nebem. Domácí kočka loví méně, ale přesto více jí. To by člověk měl zohlednit při výběru vhodné potravy.

Vhodná výživa pro kočky žijící v bytě

Chcete, aby Vaše kočka dostávala méně kalorií? Měli byste dávat, méně krmiva? Bohužel, se to tak nedělá. Vaše domácí kočka nakonec potřebuje méně kalorií, ale vitamínů a minerálů potřebuje stejně jako venkovní kočka. A i když má kočka na žebrech nějaké ty gramy navíc, můžou být radikální diety nebezpečné. Kočky jsou velmi citlivé, pokud jde o radikální hubnutí. To může mít dokonce za následek jaterní lipidózu nebo „ztukovatění jater.“

Britská modrá kočka sedící u nerezové misky © Leonid / stock.adobe.com

Dobrým řešením je krmivo přímo šité na míru kočky žijící v domácnosti. Mají nízký obsah kalorií, ale přesto mají dostatek živin, aby byl Váš čumáček pořád ve skvělé kondici. Mnoho krmiv pro domácí kočky má také přidanou hodnotu, například látky jako je L-karnitin, který může pozitivně působit na zachování hmotnosti. Důležitý je vyvážený poměr minerálních látek vápníku a fosforu – snižuje riziko vzniku močových a ledvinových kamenů. Kvalitní bílkoviny zajistí zachování svalové hmoty i u méně aktivních zvířat. Krmivo pro kočky žijící v bytě často pečuje o chrup kočky a pomáhá omezit vznik bezoárů.

Potřeby kočky na prvním místě!

Jen některé potraviny jsou vhodné pro dravce, jako je kočka. Američtí vědci prováděli studie a zjistili, že mnoho krmiv není pro kočky příliš vhodých. Kočky jako masožravci potřebují ve stravě vysoký podíl kvalitních bílkovin. Sacharidy mohou využívat jen v malé míře. Proto by maso mělo být na prvním místě v seznamu složek krmiva. Vedlejší rostlinné produkty nebo kukuřice by měly být krmeny jen v minimálním množství. Nejlepší je, pokud víme, co přesně je za maso ve složení. Označení vedlejší živočišné produkty může obsahovat všechno včetně orgánů, jako je slezina nebo játra; dokonce může obsahovat i chlupy nebo rohy.

 

Přesto se dá najít kvalitní krmivo, které na 100 % odpovídá potřebám Vaší kočky žijící v bytě!

Přejeme Vaší kočce dobrou chuť!

Nejlépe hodnocené články
10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?