Králičí hop

Králičí hop

Králičí hop je formou zábavy – ušákovi samotnému se však musí chtít. Zvířata nesmíte do skákání nutit.

Zajímá vás králičí hop nebo jste o něm možná nikdy neslyšeli? Vysvětlíme vám, o co v tomto sportu pro králíky jde, která plemena králíků s jsou pro něj vhodná, jak můžete svého ušatého králíčka naučit králičímu hopu a na co si musíte dát pozor, abyste se při něm všichni bavili.

Co je králičí hop?

Králičí hop je sportovní disciplína pro králíky, při které zvířata skáčou přes překážky na připravené trati. Překážky v králičím hopu jsou podobné překážkám pro koně v parkurovém skákání – pouze v menší verzi. Aby králíci zvládli trať a překážky, nosí v určitých disciplínách postroj a jsou vedeni svými majiteli na vodítku dlouhém 2 m.

V jiných typech soutěží mohou zvířata také volně skákat. V králičím hopu se konají soutěže a turnaje a je rozdělen do různých úrovní obtížnosti a tříd.

Odkud se vzal králičí hop?

Králičí hop pochází původně ze Švédska, kde byl vynalezen v 70. letech. Zpočátku to byla jen zábava pro „hopery“. Králičí hop si však mezi majiteli a chovateli králíků rychle získal oblibu. Přes Dánsko se králičí hop dostal také do Německa.

Od devadesátých let 20. století existují v mnoha evropských zemích kluby králičího hopu, turnaje v králičím hopu, a dokonce i národní a evropské šampionáty.

V České republice je to Český svaz chovatelů – Klub králičí hop, který vydává komplexní předpisy pro turnaje v králičím hopu. Většina účastníků soutěží je členy Klubu králičího hopu.

Jaké disciplíny jsou v králičím hopu?

V králičím hopu existují různé disciplíny a čtyři výšky překážek ve třídách „lehká“ až „elitní“: jsou vysoké 25 až 50 cm a hluboké 30 až 70 cm.

Oblíbené disciplíny pro turnaje v králičím hopu jsou:

  • rovinná dráha: překážky jsou seřazeny na rovné trati a zvířata jsou vedena na vodítku s postrojem;
  • parkur: číslované překážky, počet překážek se počítá na čas;
  • soutěže ve skoku vysokém nebo dalekém.

V nejběžnějších disciplínách králičího hopu, jako je rovinná dráha a parkur, vítězí králík, který absolvuje trať nejrychleji a s nejmenším počtem chyb. Chybami jsou například shození příčky překážky nebo korekce ze strany majitele králíka.

Atmosféra na turnajích v králičím hopu se nedá srovnávat s jinými zvířecími sporty, například s jezdeckým sportem. Králičí hop je specifický sport, ve kterém nejde o vysoké výhry. Důraz se klade na zábavu a přátelskou pospolitost mezi majiteli králíků a fanoušky králičího hopu.

Které plemeno králíků je vhodné pro králičí hop?

Pro králičí hop se upřednostňují domácí králíci, například zakrslý králík. Obecně jsou však vhodná všechna plemena, včetně kříženců. Malí živí králíci zpravidla skáčou raději a lépe.

Dá se také říci, že plemena, která jsou poněkud útlejšího vzrůstu, jsou pro králičí hop vhodnější. Patří mezi ně například holandští králíci, angličtí strakáči, zakrslí berani a zakrslí králíci.

Celkově však plemeno a věk hrají v králičím hopu podřadnou roli. Rozhodující je charakter. Výjimky zde potvrzují pravidlo. Je možné, že váš zakrslý králík nebo beran nemá rád skákání, protože je příliš plachý. Zvíře by mělo být otevřené a zvědavé a vy byste měli pozorovat, zda má vlohy pro králičí hop nebo ne. Důležité je, aby se zvířeti tento sport očividně líbil a aby nebylo přetěžované.

Kdo může provozovat králičí hop?

V zásadě může králičí hop provozovat kdokoli bez ohledu na věk – často to bývají děti a dospívající. Zejména děti by však měly být vedeny odborníky, protože králičí hop se v dětských rukách může stát týráním zvířat. Z tohoto důvodu by se děti, ale i dospělí, měli zapojit do skupiny králičího hopu, protože tam jim vysvětlí a naučí správné zacházení.

Králičí hop nemohou provozovat děti mladší 7 let, protože ještě nedokážou odhadnout hranice svého králíka a nemají ještě potřebnou empatii.

Trénink: jak se můj králík naučí králičí hop?

Chcete se svým ušáčkem vyzkoušet králičí hop a zajímá vás, jak ho králíka naučit? Výcvik skákání půjde nejlépe, když je váš králík ještě mladý a obecně ochotný. Zkuste to nejprve bez postroje a vodítka, zejména u mladších králíků je to důležité.

Krok 1:

Postavte malou dráhu s překážkami ve výběhu nebo v kleci. Na začátku to mohou být tyčky nebo prkna. Později si můžete zakoupit příslušenství a překážky. Nejprve však sledujte, zda váš králík rád skáče přes překážky.

Krok 2:

Když váš králík projeví touhu po přirozeném skákání, můžete ho poprvé nalákat přes překážky odměnou v podobě pamlsků. Ukažte překážku a nechte králíka, aby si k ní přičichl. Chvalte své zvíře a také ho důkladně hlaďte. Časem bude reagovat na „hop“ nebo lusknutí.

Krok 3:

Trénujte pravidelně, ale ne příliš často. Králíci mohou rychle ztratit chuť skákat přes překážky, a to je přesně to, co nechcete. Proto netrénujte každý den! Stačí jednou týdně. A pokud se vašemu králíkovi ani po týdnu nebude chtít, trénink králičího hopu odložte. Překážky zvyšujte a zvětšujte jen pomalu a vždy dbejte na to, aby se králík nemohl zranit.

Krok 4:

Pokud se chcete zúčastnit prvního turnaje v králičím hopu, musí váš králík umět skákat s postrojem a vodítkem. I když se nemůžete dočkat, nenasazujte postroj příliš brzy. Pořiďte každému králíkovi samostatný postroj a nejprve ho na něj zvykněte tím, že mu ho budete znovu a znovu nasazovat a nechávat ho s ním volně skákat. Teprve když se s ním váš králík cítí dobře, můžete mu ho nasazovat na stále delší dobu. Teprve po přijetí postroje byste měli začít králíka zvykat na vodítko. Buďte citliví a nikdy svého mazlíčka na vodítku netahejte. Neváhejte navštívit skupinu králičího hopu, kde vám profesionálové ukážou, jak s králíkem správně zacházet.

Krok 5:

Až si váš králík zvykne na skákání, postroj, vodítko a vy budete mít pocit, že se vašemu králíkovi králičí hop líbí, pak se můžete zúčastnit turnajů v králičím hopu. Bez členství v klubu se však nemůžete účastnit všech soutěží.

Jak často trénovat?

Jak bylo uvedeno výše, králíci rychle ztrácejí zájem o skákání, pokud se mu věnují příliš intenzivně. Pro trénink králičího hopu stačí jednou týdně maximálně 10 minut v kuse.

Dbejte také na to, abyste použili správný povrch: tráva nebo koberec jsou pro králíky šetrné ke kloubům.

Kde najdete králičí hop?

Vy nebo vaše dítě se můžete králičímu hopu věnovat ve skupinách pod dohledem. Vedoucí skupiny dávají tipy, mají speciální místnosti nebo oplocené zahrady s venkovními parkury. Majitelé králíků, kteří chtějí se svým králíkem skákat, by rozhodně měli získat instrukce a nápady ve skupině králičího hopu a v ideálním případě trénovat pouze tam.

Je králičí hop týrání zvířat?

Králičí hop, stejně jako mnoho jiných zvířecích sportů, je samozřejmě předmětem kritiky. Jakmile zadáte na internetu heslo králičí hop, narazíte také na slovo týrání zvířat. Skákání přes překážky není pro králíky bezpochyby přirozené, zejména proto, že jsou na vodítku a obvykle se jedná o plaché zvíře. Soutěžní situace mohou u zvířat vyvolat stres a vést majitele k přílišné ctižádosti, která zvířatům škodí.

Zastánci králičího hopu naopak tvrdí, že králičí hop odpovídá velké touze králíků po pohybu a hře a pomáhá proti nudě a lenosti. Zároveň však jasně upozorňují, že králík by se měl vždy účastnit sám a bez nátlaku a postrkování, jinak není králičí hop pro vašeho králíka vhodný.

Doporučujeme vám, abyste svého králíka pečlivě pozorovali a zjistili, zda je vhodný pro králičí hop či nikoli. Nikdy byste neměli svého mazlíčka do parkuru nutit nebo ho plašit. Pokud se váš králík zdráhá nosit postroj nebo se nechat vodit na vodítku, nenuťte ho k tomu pro jeho vlastní dobro. V opačném případě škodíte nejen svému králíkovi, ale i vztahu se zvířetem.

Pokud si všimnete, že váš králík stávkuje nebo se zdráhá trénovat, zkuste v první řadě trénovat méně. Pokud to nepomůže, přestaňte trénovat úplně.

Ne všichni králíci jsou vhodní pro soutěže. Dávejte pozor na obzvlášť stresovou situaci způsobenou dopravou a soutěží. Turnajů se také neúčastněte v horkém počasí. Pouze pokud budete mít na paměti blaho svého králíka, přinese králičí hop zábavu a potěšení oběma stranám.

Objevte naši nabídku doplňků a příslušenství pro králíky!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Jak zabavit králíky?

Hrabou, hloubí, okusují, běhají a skáčou: králíci mají rádi pohyb a rádi objevují nové věci. Jako domácí mazlíčci proto tito všestranní hlodavci potřebují dostatek příležitostí k zaměstnání. Poradíme Vám, jak králíky zaměstnat, které hračky jsou pro králíky vhodné a jak si můžete vyrobit vlastní hračky pro malá zvířata.

3 min

Agility pro malá zvířata

Nejen milovníci psů znají pojem agility. Také majitelé koček objevili tajemství agility pro kočky, které posiluje vzájemnou důvěru a zlepšuje obratnost obou zúčastněných. Králíci*, morčata, osmáci, činčily, čipmankové a krysy si také rádi dopřejí trochu zábavy a rozmanitosti do života. Přesně to jim dopřeje agility pro malá zvířata.

6 min

Králičí hop

Zajímá vás králičí hop nebo jste o něm možná nikdy neslyšeli? Vysvětlíme vám, o co v tomto sportu pro králíky jde, která plemena králíků s jsou pro něj vhodná, jak můžete svého ušatého králíčka naučit králičímu hopu a na co si musíte dát pozor, abyste se při něm všichni bavili.