Králík

Dvoubarevný králík na trávě

Králík je nejoblíbenějším domácím mazlíčkem na světě. Není divu. Díky dlouhým uším, měkké srsti a něžným očím vypadá opravdu roztomile. Je to společenské, nenáročné a finančně nenákladné zvíře. Je však králík opravdu perfektním domácím mazlíčkem? Přečtěte si, co si před pořízením králíčka promyslet a jak správně o něj pečovat.

Chov

I králík má své potřeby

Na stupnici nejoblíbenějších domácích mazlíčků zaujímají ušáci číslo tři  –  hned za psy a kočkami. Nejsou ani malí, ani velcí. Jsou důvěřiví, jejich koupě nezruinuje naší peněženku a na chov jsou poměrně nenároční.

Realita bývá ale někdy jiná. Důsledkem těchto nesprávných představ bývá nesprávný chov a péče o tato zvířata. Často musejí žít v příliš malých klecích, nemají žádný kontakt s ostatními zvířaty a žádnou možnost výběhu. Králíci mají – přesto, že to navenek nedávají znát – důležité potřeby, které by jejich majitelé neměli ignorovat.

Dva králíci jsou lepší než jeden

Jednou z nejzákladnějších potřeb králíků je interakce a komunikace s ostatními králíky. Ani člověk, ani ostatní domácí zvířata, jako např. morčata nemohou tuto potřebu utišit. Ani dítě, které si s králíčkem každý den hraje několik hodin, nemůže nahradit králičí kamarády.

Proto by králík neměl být nikdy chován sám. Kdo se rozhodne si králíka pořídit, měl by počítat s nákupem minimálně dvou zvířat. Pokud si pořídíte pouze dva králíky, je nejlepší pár – samičku a samečka. Samec by měl být kastrovaný, samička může mít mláďata 5 – 10 krát za rok. Kastrace zabrání nejen nechtěnému rozmnožování, ale v případě více samců také bojům o území.

Králík potřebuje pohyb

Další, často podceňovanou, potřebou je pohyb. Ať už se jedná o velké nebo zakrslé králíky: Všichni králíci potřebují prostor a výběh. Běžné klece, které jsou k dostání v obchodech, nejsou pro trvalé usídlení králíků vhodné.

Ve volné přírodě králíci skáčou, běhají, kličkují, hrabou a budují různé průchody a nory. Domácí králíci takové možnosti samozřejmě nemají. Jejich majitel by se měl snažit v co nejvyšší možné míře přirozené potřeby svých mazlíčků uspokojit. Králík by měl mít k dispozici velký vnější výběh nebo vnitřní výběh a pravidelný pohyb. Králičí výběh by měl mít dostatek úkrytů a zábavných prvků.

Ideální je velký výběh na zahradě

Králící mohou žít po celý rok venku. Ve výběhu musí být místo, kam se mohou zvířata schovat při špatném počasí nebo nízkých či naopak vysokých teplotách. K tomuto účelu poslouží dřevěný domek, dutý kmen stromu nebo jiný druh kukaně. Velký, bezpečný a před povětrnostními vlivy chráněný výběh ve vlastní zahradě rozhodně nejlépe vyhovuje potřebám roztomilých ušáků.

Pokud máte možnost, postavte králíkovi výběh na zahradě. Inspiraci a materiály na stavbu výběhu najdete v obchodech s domácími mazlíčky nebo na internetu. Ideální je ohrazená plocha o rozloze asi šest metrů čtverečních, kde se mohou králíci vydovádět dle libosti.

Kromě dostatečné velikosti je důležité, aby byl povrch dobře zabezpečený, jak nahoře, tak dole. Plot by měl být ukotven co nejhlouběji, aby se králík nemohl podhrabat. Střecha nebo mřížka by měla chránit králíky před kočkami nebo jinými nepřáteli.

Dva mladí trpasličí králíci © DoraZett / stock.adobe.com

Může žít králík v bytě?

Venkovní výběh na zahradě je samozřejmě ideální. Lidé, kteří žijí v městském bytě bez zahrady se však nemusejí rozloučit s přáním pořídit si králíčka. Chov v bytě je za určitých podmínek možný, ale měla by být dodržována určitá pravidla. Majitelé by měli udělat maximum pro spokojenost svých mazlíčků.

Králík, který musí celý den sedět v malé kleci, bude mentálně strádat. Dopřejte mu proto každý den několikahodinový výběh. Jak zabránit ohlodávání koberce, kabelů, zásuvky nebo pokojových rostlin? Vytvořte pro králíka bezpečnou oblast, ve které se může po nějakou dobu pohybovat bez dozoru.

Vnitřní výběh by měl být vybaven různými úkryty a zábavnými prvky. Nabízí se kukaně a průchody z květináčů, duté kmeny, trubky, kořeny a různá hnízdečka. Nejlépe je uspořádejte v několika rovinách, které jsou vzájemně propojeny pomocí ramp.

Vybavení

Čím vybavit klec pro králíka?

Králík potřebuje domečky na spaní a zajímavé prvky pro hraní, pohyb a ukrýt. Klec by také měla být vybavena stojanem na seno a pítkem. Během dne můžete králíka ponechat ve výběhu na zahradě a na noc ho zavřete do klece. Tam nesmí chybět seno a čerstvá voda.

Dno klece by mělo být vystláno novinami, které při čištění snadno vyměníte za nové. Na noviny položte vrstvu steliva a slámy. Doporučujeme vložit do klece také kořínky, větvičky nebo kousky kůry na okusování. Zuby králíků neustále rostou a musejí se obrušovat.

Výživa

Co králík jí?

Na rozdíl od člověka má králík jen velmi slabé gastrointestinální svaly. Potraviny proto nesmějí být transportovány zažívacím traktem skrze stahování svalstva. Králík tráví tak, že neustále jí. Nově pozřená potrava tak tlačí na dříve zkonzumovanou potravu a posouvá ji dále.

Králík by měl mít neustále k dispozici seno, např. ve stojanu na seno. Samotné seno však nestačí. Aby měl králík dostatek živin, doplňte seno suchou potravou, čerstvou zeleninou, ovocem a zeleným krmivem.

Dokonce i hotová krmiva z obchodu obvykle nestačí jako kompletní strava, ale mohou být podávána jako doplňková. Ujistěte se, že má Váš králík rozmanitou stravu a dostatek balastních látek. Pokud je králík příliš silný, je potrava příliš kalorická. Poraďte se s veterinářem, jak v tomto případě stravu změnit.

Holčička krmí králíka © Superingo / stock.adobe.com

Požírání vlastního trusu

Zvláštností králíků je, že požírají části vlastního trusu. Jedná se o tzv. měkký trus, který je produkován slepým střevem a který zásobuje organismus králíka důležitými živinami a vitamínem B. Pouze vylučováním a opětovným požíráním trusu může organismus vitamíny využít. Nebraňte králíkovi v tomto chování. Požírání měkkého trusu je nezbytné pro správné trávení a zdraví Vašeho králíka.

Zdraví a péče

Poruchy trávení a s nimi související následky představují pro králíky vážné zdravotní riziko. Příčinou většiny onemocnění je citlivý zažívací systém králíků. Vedle genetických příčin jsou zažívací poruchy často způsobeny špatnou stravou nebo problémy se zuby. Nedostatečné obrušování rychle rostoucích zubů nebo chybná pozice zubů by proto měly být co nejdříve zkonzultovány s veterinárním lékařem.

Bohužel, králíci mají tendenci své potíže snášet v tichosti a příznaky tak nemusejí být rozpoznány včas. Proto byste měli pravidelně kontrolovat zuby, chování při krmení a trávení králíků.

Jako zodpovědný majitelé byste měli absolvovat se svým zvířetem rutinní veterinární vyšetření. Existují také doporučená očkování proti králičím chorobám, jako jsou RHD a myxomatóza.

Čištění klece

Hygiena hraje zásadní roli ve zdraví Vašich zvířat. K tomu patří i vyčištění celé klece alespoň jednou týdně. Měli byste vyměnit podestýlku a dno klece umýt teplou vodou. Pokud chováte králíka v bytě a jako podklad jste použili deky nebo koberce, měli byste je pravidelně čistit.

Láhve na krmení a pití, stejně jako králičí toaletu (obvykle samostatný roh v kleci nebo krabice s podestýlkou) čistěte denně. Na čištění použijte teplou vodu, případně smíšenou s malým množstvím octa. Antibakteriální prostředky použijte pouze v případě, že zvíře onemocní.

Pro koho je králík vhodný?

I přesto, že jsou roztomilí, přinášejí králící – stejně jako ostatní domácí mazlíčci – nejen radost, ale i práci. Koneckonců, klec se sama nevyčistí a králíci potřebují čerstvé jídlo, vodu a čistou klec, i když jste zrovna na cestách. Proto byste před nákupem králíka měli důkladně zvážit, zda jste schopni mu poskytnout vhodný domov. Králíci se dožívají až 10 let. Nic jako „zvíře na vyzkoušení“ neexistuje. Před nákupem si promyslete, kde a jak chcete králíky chovat.

  • Máte na zahradě, resp. v bytě dostatek místa pro prostorný výběh pro králíka?
  • Není někdo z Vaší rodiny alergický na zvířecí chlupy?
  • Kdo se postará o čištění a veškerou péči?
  • Kdo se o králíka postará např. během dovolené?

Připravte se na příchod nového člena rodiny. Čím dříve, tím lépe. Ujasněte si také, kdo se o něj bude starat. To prospěje ke spokojenosti všech.

Černý trpasličí králík na louce © DoraZett / stock.adobe.com

Králíci a děti

Většina dětí si přeje domácího mazlíčka, ale neuvědomují si rozsah péče o něj. Jako rodiče si musíte být vědomi toho, že větší část péče bude na Vás. Malé děti čištění klece nezvládnou a větší děti nebudou ochotny plnit tyto povinnosti celých deset nebo více let.

Přesto jsou králíci pro děti ve většině případů obohacením. Naučí děti převzít odpovědnost a zohledňovat potřeby jiných živých bytostí. Interakce s živými zvířaty přináší radost a v těžkých momentech útěchu.

Králíky je také možné adoptovat z útulků. Můžete se porozhlédnout se v lokálních zařízeních a poskytnout nějakému ušákovi druhou šanci na dobrý domov.

Rozumíte řeči králíků?

Králíci jsou velmi komunikativní zvířata, která reagují hlasitými projevy a řečí těla. Kdo rozumí „řeči“ králíků, může odpovídajícím způsobem reagovat na jejich potřeby. I děti se rychle naučí interpretovat chování králíka a reagovat. Přinášíme Vám krátký přehled možného chování králíků:

  • Králík se krčí u podlahy a sklápí uši. Ve volné přírodě toto chování znamená, že se králík poddává jinému. Dokonce i domácí králíci někdy vykazují tuto řeč těla, když se jich někdo z lidí dotkne. Důvodem bývá nemoc nebo strach. Králíka byste měli v takovém případě ponechat v klidu. Postupně kontakt obnovte.
  • Králík sedí nehybně s široce otevřenýma očima. Toto chování signalizuje, že králík nechce, abyste se ho dotýkali. Divocí králíci takto reagují, když již nemohou uniknout nepříteli – snaží se tímto způsobem „zneviditelnit“.
  • Králík sedí ve vzpřímené poloze a sklápí uši. Pozor! Váš králík se připravuje na útok. Pokud navíc vrčí, raději se vzdalte.
  • Králík dupe zadníma nohama. Králíci se tímto způsobem navzájem varují. Je možné, že váš králík cítí nebezpečí a chce na něj upozornit své kamarády.
  • Králík leží rovně na zemi, otáčí se na stranu nebo na záda a protahuje končetiny. Gratulujeme! Králík se cítí dobře. Cítí se dobře, bezpečné a užívá si to!
  • Králík skáče a kličkuje ve svém úkrytu. Skvěle, zdá se, že má Váš králík dostatek místa. Ve volné přírodě králíci kličkováním chtějí zmást své nepřátele. Doma se takto chovají většinou z čisté radosti a rozpustilosti.

Který králík to bude?

Díky své komunikativní a společenské povaze se mohou králíci stát cennými sociálními partnery. Naučte se věnovat pozornost potřebám zvířat. Poskytněte králíkům dostatečný výběh. Postarejte se o pravidelné čištění a péči. Pak se bude moci radovat ze spokojených a přátelských zvířat.

Ve středověku se ušáci chovali především jako zdroj potravy a kožešin. V současnosti jsou však populární jako domácí mazlíčci. Není divu, že je dnes mnoho druhů králíků. Mezi nejznámější patří například zakrslý králík. Jeho hmotnost nepřesahuje dva kilogramy. Dlouhosrstí králici jsou také velmi oblíbení. Patří mezi ně např. angorský nebo králík s beraníma ušima, které visí na boku nebo obří králík. který váží více než pět kilogramů. Jedinou otázkou zůstává, jakého králíka si vyberete Vy?

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.