Dovolená bez psa: Psí hotely nebo opatrovatelé

Zlatý labrador v trávě

Konečně dovolená! Ale co když nemůžete svého čtyřnohého mazlíčka vzít s sebou? V takovém případě mohou pomoci opatrovatelé psů nebo psí hotely. Jaká forma péče je pro psa nejlepší, jak vysoké jsou náklady a co je třeba zvážit? Představíme Vám klady a zápory a poskytneme tipy na úspěšné umístění Vašeho mazlíka.

Ať už se jedná o soukromou nebo pracovní cestu do zahraničí – ne vždy můžete vzít psa s sebou. Existuje mnoho důvodů, proč pes musí zůstat doma – příliš dlouhý let, namáhavé cestování autem, přísné vstupní podmínky pro zvířata nebo zákaz pobytu psů v hotelu. V mnoha městech a na internetu je nabídka péče o psy během prázdnin bohatá. Ale kde se pes bude mít lépe – u opatrovatele nebo v psím hotelu?

Ubytování v psím hotelu

V ideálním případě může pes zůstat u rodinných příslušníků nebo blízkých přátel během dlouhodobé nepřítomnosti svého páníčka nebo paničky. Ale ne každý majitel má takovou možnost. Umístění psa do psího hotelu se v tomto případě jeví jako dobré řešení. Zde je ubytováno více psů současně v pokojích nebo kotcích – v závislosti na sociální snášenlivosti s ostatními zvířaty společně nebo samostatně.

Velké rozdíly v ubytování, cenách i personálu

Kvalita ubytování se může značně lišit – od láskyplně zařízeného, čistého „hotelového pokoje“ s hračkami pro psy až po prázdnotou zející, špinavou psí boudu. Také co se personálu hotelu týče, můžete zazanamenat velké rozdíly. Zatímco některé psí hotely jsou rodinné a snaží se věnovat co nejvíce pozornosti svým čtyřnohým hostům, v jiných hotelech se jeden člověk stará o šest i více psů. Individuální péče, která zohledňuje potřeby každého jednotlivého psa, co se pohybu a zábavy týče, nemůže být v takovém hotelu zcela jistě Vašemu mazlíčkovi věnována. Existují také velké rozdíly, pokud jde o ceny, které se mohou pohybovat od  200 Kč za den a více. Ale vysoká cena vždy nutně nemusí znamenat vysokou kvalitu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Abyste se ujistili, že bude Váš pes v dobrých rukou, doporučujeme prohlédnout si psí hotel předem. Jsou prostory světlé a čisté? Panuje zde přátelská a příjemná atmosféra? Kolik zaměstnanců zde pracuje a jaký dojem na Vás dělají? Jaké je zacházení se psy? Mají zvířata dostatek pohybu?

Dostávají psi své obvyklé krmivo? Tyto otázky si můžete vyjasnit pouze při návštěvě na místě a při osobním pohovoru s poskytovateli ubytování. V závislosti na vzdálenosti od místa Vašeho bydliště doporučujeme neohlášenou návštěvu – i v tomto oboru můžete narazit na „černé ovce“, jež hodně slibují, ale většinu slibů pak nedodrží.

Opatrovatelky venčí psy

Naslouchejte svému instinktu – a také svému psovi

Kromě výše uvedené „kontroly faktů“ ohledně čistoty, péče a způsobů krmení byste měli při návštěvě psího hotelu také naslouchat svému instinktu – a také svému psovi. Koneckonců, psi mají obvykle okamžitě jasno, komu mohou věřit a komu ne. Proto během návštěvy pozorně sledujte svého psa. Jak se v hotelu chová? Reaguje přátelsky a zvídavě na pečovatele či reaguje ostýchavě a nervózně? Ne pro všechny psy je umístění do psího hotelu vhodné. Někteři reagují citlivě na změnu prostředí, nepřítomnost svého pána a cizí osoby a psy. Pro takové psy představuje pobyt v hotelu velký stres. Zvažte proto důkladně, komu svého psa svěříte. Pokud Váš pes rychle získává důvěru v cizí lidi a rád si hraje s ostatními psy, může být pro něj pobyt v dobrém psím hotelu prospěšný – může být dokonce pro psa příjemnou dovolenou.

Pobyt u opatrovatele

Pokud je Váš pes nedůvěřivý a nemá rád velké změny, může být pro něj lepším řešením opatrovatel psů. Ten většinou pečuje pouze o jednoho či maximálně tři zvířata současně, což umožňuje intenzivnější péči o každého jednotlivého psa. Během Vaší nepřítomnosti pes obvykle pobývá v domácnosti opatrovatele, takže i když si musí zvyknout na nové prostředí, i nadále pobývá v rodinném prostředí a prožívá každodenní život, jak je zvyklý.

První kontakt s opatrovatelem

Většina opatrovatelů psů své služby nenabízí komerčně, ale starají se o psy ve volném čase. Většina z nich jsou lidé, kteří vlastní (nebo vlastnili) psa a mají dostatek času a chuť se čtyřnohým mazlíčkům věnovat. Vzhledem k tomu, že opatrovatelem psů může být v podstatě kdokoli a nejedná se o vyškolený personál, například v hotelech pro zvířata nebo v útulcích, můžete se setkat s různými osobnostmi s různými zkušenostmi a znalostmi. Proto doporučujeme se s opatrovatelem několikrát setkat, než mu svého psa svěříte. Navštivte ho se svým psem doma, podnikejte společné procházky a sledujte, jak se opatrovatel k Vašemu psovi chová a jak na něj pes reaguje. Zejména pokud má opatrovatel svého vlastního psa, je důležité ověřit, jak bude reagovat na nového čtyřnohého spolubydlícího. Mnoho opatrovatelů také nabízí zkušební den, abyste si ověřili, zda se u něj bude Váš pes opravdu cítit dobře.

Vše si předem vyjasněte

Před odjezdem si důkladně vyjasněte, co přesně od opatrovatele očekáváte. Čím přesněji vyjádříte svá přání ohledně krmení, zaměstnání, pohybu, péče a dalších rituálů, tím lépe může opatrovatel na tyto požadavky reagovat. I když Vám může být nepříjemné mít na opatrovatele tolik požadavků a otázek, nezapomínejte, že se jedná o pohodu Vašeho psa. Koneckonců, i Vy si dovolenou skvěle užijete, pokud si budete jisti, že je Váš miláček v dobrých rukou.

Opatrovatelka psů sedí se třemi psy

Náklady a další formality

Většina opatrovatelů nabízí kromě ubytování během dovolené také hodinovou péči o psy. V takovém případě si účtují přibližně 200 Kč za hodinu a více – v závislosti na jejich zkušenostech a konkrétních úkolech. Pokud pes pobývá u opatrovatele několik dní, účtuje si opatrovatel většinou denní sazbu – i zde se může cena jednotlivých opatrovatelů značně lišit. Pokud jste se dohodli na ceně, měli byste si také ujasnit, jaké se nabízí pojištění. Pokud opatrovatel nabízí své služby oficiálně a požaduje za ně peníze, měl by mít také pojištění odpovědnosti vlastníka psa. Také pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu někdy zahrnuje škody způsobené psem, ale měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Kromě nákladů a pojištění byste také měli probrat případné mimořádné události, např. co se stane, pokud opatrovatel v průběhu Vaší nepřítomnosti náhle onemocní a nebude se moci o psa starat? Kdo ho může v takovém případě zastoupit? A co když náhle onemocní Váš pes? Může opatrovatel s Vaším psem k veterináři? Může mu dát léky a jaké rozhodovací pravomoci mu udělíte? Čím detailněji vše předem naplánujete předem, tím lépe budete připraveni na všechny eventuality.

Na co si dát ještě pozor

Včasné plánování a přesná domluva s opatrovatelem je alfou a omegou úspěšného ubytování Vašeho mazlíčka. To samozřejmě také znamená, že vše zajistíte co nejdříve. Zejména malé psí hotely, které pojmou jen několik psů, jsou v období dovolených rychle obsazeny. Samozřejmě mohou nastat nepředvídatelné pracovní cesty nebo zdravotní pobyty, kdy musíte rychle zorganizovat krátkodobou péči o Vašeho psa. V nejlepším případě jste o takových situacích přemýšleli již před pořízením psa a domluvili se s rodinnými příslušníky, sousedy nebo přáteli, zda jsou ochotni převzít psa v případě nouze. Ti, kteří takovou možnost nemají, by měli mít kontakt na některého z opatrovatelů. V ideálním případě ho Váš pes již zná, absolvoval s ním několik procházek a důvěřuje mu. Bude pak mnohem snadnější psa ponechat u takového opatrovatele, než u zcela neznámého.

Včasné plánování

Kromě psích hotelů a opatrovatelů nabízejí krátkodobé ubytování také některé útulky, v případě, že majitel psa například musí do nemocnice. Ale uvědomte si, že velký počet psů, mříže, neznámý personál a neobvyklý denní režim může pro psa, který postrádá svého pána/paničku, znamenat značný stres. Umístění do útulku by proto mělo být opravdu poslední možností. Vyhněte se takovému stresu a postarejte se o ubytování Vašeho čtyřnohého mazlíčka včas – ať už plánujete dovolenou s ním nebo bez něj. Vždy může nastat situace, že se nebudete moci sami o psa starat.

Prohlédněte si naší bohatou nabídku krmiv, příslušenství a přepravek pro psy!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.
3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.