Alergie u psů

pes se drbe

Když se pes často škrábe, člověka nejdříve napadnou paraziti. Existují však i další důvody pro svědění, jako jsou alergie. Dokonce i psi trpí alergiemi a počet alergických onemocnění se zvyšuje.

Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na bleší sliny, alergie na životní prostředí (atopii) a alergie na potraviny. Všechny tři alergie se projevují více či méně stejnými příznaky, což je důvod, proč může být diagnostika často obtížná. Kromě toho se u psa objevují současně vícečetné alergie.

Zatím nejsou známy na alergii na blechy žádné rasové predispozice, navíc jsou jí postiženi i psi obou pohlaví. To je obvykle způsobeno nízkou hostitelskou specifitou blechy kočičí (Ctenocephalides felis), ale i jiné druhy blech mohou způsobit alergii. Alergie na blechy se může objevit v každém věku, nikoliv jen před šestým měsícem života. Alergie na blechy je vyvolána bílkovinami ve slinách blech. Bleší kousnutí nejen, že vysává psí krev, ale také injektuje bleší sliny do krve. Jedná se buď o okamžitou reakci (reakce typu I), kdy tělo reaguje během 30 minut nebo o zpožděnou reakci (reakce typu IV) se symptomy objevující se po hodině až do dvou dnů. Většina psů se sporadickým kontaktem s blechami je alergická. Psi, kteří mají častý kontakt s blechami, si můžou vyvinout toleranci.

Atopie (alergie na životní prostředí) postihuje přibližně 15% populace psů. Na rozdíl od alergie na blechy, mají některá plemena k atopii predispozice, konkrétně teriér, zlatý retrívr, labradorský retrívr, dalmatin, německý ovčák, boxer, anglický buldok, anglický a irský setr a šarpej. Nemoc se obvykle vyskytne mezi prvním a třetím rokem života, velmi zřídka se vyskytne před šestým měsícem života nebo u starších psů. Podmínkou pro vznik atopie je predispozice psa nadměrně reagovat na alergen. Tito psi reagují na neškodné látky, jako jsou pyl, tráva, roztoči, prach, silnou a nevhodnou tvorbou protilátek, která způsobuje masivní reakci se záněty a poškozením tkání. Příznaky mohou být pozorovány například sezónně při reakcích na trávu. Alergeny vstoupí do těla dýchacími cestami nebo pokožkou.

Na vznik potravinové alergie neexistují žádné predispozice a může začít v jakémkoli věku. Skutečná alergie na potraviny se vyznačuje tím, že pes snědl alergen delší dobu předtím, než nadměrně zareagoval. U zdravého zvířete se vyvine imunitní tolerance proti složkám krmiva. Nicméně pokud je ochranná funkce střevní sliznice snížena, alergeny mohou překonat střevní bariéru a spustit alergickou reakci. Podle současných poznatků jsou u psa alergeny bílkoviny nebo bílkovinné sloučeniny určité velikosti obsažené v krmivech. Jakýkoli protein může vést k alergickým reakcím, pravděpodobnost se zvyšuje s frekvencí příjmu. Mezi nejčastější alergeny patří hovězí maso, mléko a mléčné produkty, vejce, pšenice a kuřecí maso. Potravinová alergie má okamžitou a pozdní reakci, případně kombinace obou. Příznaky se po absorpci alergenu mohou objevit během 30 minut, několika hodin nebo dokonce dnů a týdnů.

Symptomy alergie

Hlavním příznakem všech alergií je svědění. V případě alergie na bleší kousnutí psa svědí hlavně zadní polovina těla, spodní část ocasu, zadní nohy a břicho. Psi se škrábou a v těchto místech, se vytváří tzv. Hot Spot, tj. zanícená rána způsobená silným svěděním. Tyto oblasti jsou často kolonizovány bakteriemi a kvasinkami, což zhoršuje svědění. Při atopii a alergii na potraviny je rozložení svědění velmi podobné, což dělá rozpoznání příčiny velmi obtížné. Svrbění se vyskytuje v oblasti hlavy, tlap, ramen, břicha a v oblasti stehen a uší. Záněty oblasti mezi prsty a spodní strany tlapky se vyskytují na bříškách, zánět vnějšího sluchovodu. Bakterie a kvasinky často napadají poškozenou pokožku, způsobují infekci (sekundární infekci) a způsobují další svědění. Kromě toho alergie na potraviny může být doprovázena gastrointestinálními příznaky, jako je zvracení, průjem, nadýmání, bolest břicha a řídká stolice.

Diagnóza alergií

Vzhledem k tomu, že symptomy každého typu alergií jsou velmi podobné, diagnóza je výzvou. Kromě toho může pes trpět mnoha alergiemi současně. Kromě toho neexistují žádné snadné a spolehlivé testy, které by rozlišovaly mezi alergiemi. Alergie je tedy identifikována pomocí vyloučení. Navíc detailní historie a signalizace již mohou poskytnout stopy. Patří mezi ně rasa, pohlaví, věk, věk při nástupu příznaků, lokalizace svědění nebo kožních příznaků, přítomnost podobných příznaků u ostatních psů nebo rodičů psa a sezónnost příznaků.

Dokonce, i když příznaky neukazují alergii na bleší kousnutí, měli byste je vyloučit hned na začátku. Veterinář prohlídne psí srst pomocí hřebenu, hledá blechy nebo bleší výkaly. Nalezení jen jednoho potvrzuje podezření. Pro diagnostiku lze použít i intrakutánní test. Při tomto testu se alergeny a kontrolní látky injektují do kůže na hrudi a sledují se po 15 až 30 minutách, 4 až 6, 24 a 48 hodinách na alergickou reakci. Dále jsou k dispozici krevní testy pro diagnostiku alergie na blechy, ale ty poskytují informace pouze pro reakce typu I. Navíc je možná tzv. diagnostická terapie. Pes a všechna zvířata žijící v domácnosti jsou ošetřena vhodnými přípravky proti blechám. U alergie na blechy je pravděpodobné, že pokus o terapii uspěje.

Pro potvrzení nebo vyloučení potravinové alergie má podle doporučení dermatologů smysl pouze eliminační strava nebo výlučná dieta. Při této dietě by měl pes dostávat po dobu nejméně 8 týdnů takový zdroj proteinů a sacharidů, které nikdy předtím nejedl. Protože neměl s těmito látkami žádný kontakt, nemůže reagovat. Během této doby by pes neměl dostat nic jiného k jídlu, léky a odměny musí být složeny z dietních složek. Dermatologové doporučují domácí stravu. Pokud majitel psa není schopen připravit sám krmivo pro dietu, jsou k dispozici hydrolyzované diety, kde jsou složky tak malé, že tělo je nemůže rozpoznat jako alergeny. Navíc je možné krmit pouze jedním zdrojem proteinu. Během diety by se měly příznaky výrazně zlepšit. Po vyřešení příznaků by měla být provokována dieta před jídlem. Po odeznění příznaků by měl pes dostat původní potravu. Pokud se znovu objeví příznaky, je to důkaz potravinové alergie.

Diagnóza atopie se provádí klinicky a vylučuje další nemoci. Pokud jsou pečlivě vyloučeny příznaky, věk, svědění a další body naznačující atopii, stejně jako jiné příčiny atopie, lze diagnostikovat atopii. Nyní může veterinář provést specifické testy k identifikaci alergenů, které ji vyvolávají. Vhodný je intrakutánní test, při kterém jsou alergeny injektovány do kůže a reakce jsou na kůži znatelné. Tento test by měl vždy provádět zkušený dermatolog. Podobně je možný alergický test z krve, ten ale může vykazovat falešně pozitivní reakce.

Léčba alergií

Nejlepší terapií alergie je vyhnout se alergenům, ale to může být občas velmi obtížné. Léčba alergie na bleší kousnutí se skládá z konzistentní kontroly psa na blechy a ostatní možné profylaxe. Stejně tak by měla být i jiná domácí zvířata pravidelně ošetřována proti blechám, takže alergický pes nemá možnost kontaktu s blechami. Kromě toho je nutné ošetření a důkladné vyčištění životního prostředí, zejména v případě přítomnosti osob alergických na pokousání blechami. Pokud je přítomno svědění, můžete jej léčit vhodnými přípravky, abyste zabránili sekundárním infekcím.

Při alergii na krmiva je prokázáno, že identifikace vyvolávajícího alergenu (např. hovězího masa) je přínosná, neboť umožňuje, aby byl pes normálně krmen jen s vynecháním alergenu. Není-li alergen nalezen nebo pes reaguje na několik bílkovin, je možné podávání hydrolyzované stravy. Krmivo obsahující hmyz jako zdroj bílkovin je také na trhu již nějakou dobu, což představuje novější přístup k diagnostice a k léčbě pacientů trpících potravinovou alergií. Svědění je mnohem horší při léčbě léky, jako jsou glukokortikoidy nebo antihistaminiky, tyto léky nejsou vhodné při alergii na potraviny, stejně jako při alergii na blechy nebo při atopii. Sekundární onemocnění, jako jsou infekce uší a kožní infekce, musí být léčeny dodatečně.

Podívejte se na naší nabídku hypoalergenních krmiv pro psy.

Léčba atopie představuje velkou výzvu, protože je téměř nemožné vyhnout se alergenu. Pokud je svědění omezeno pouze na několik měsíců v roce, je možné během této doby léčit psa léky potlačujícími svědění. Pokud je pes dlouhodobě postižen svěděním, doporučuje se metody hyposenzibilizace. Jedná se o imunoterapii, při níž jsou psovi podávány specifické alergeny, se kterými pes reaguje a postupně se jejich koncentrace zvyšuje. To má za cíl stimulovat imunitní systém psa a dosáhnout tolerance k alergenům. Bohužel tato terapie nemá vždy požadovaný účinek. Může být nutné v nouzi podávat další léky potlačující svědění, jako je kortizon, antihistaminika, cyklosporin, esenciální mastné kyseliny nebo oklacitinib. Od loňského roku je na trhu nová terapie atopie, jedná se o monoklonální protilátku. Tyto protilátky zachycují látku zodpovědnou za svědění při atopii a jsou metabolizovány jako vlastní proteiny těla. Tato forma terapie je zatím velmi úspěšná, navíc je velmi dobře tolerována.

Prevence alergie

Prevence je obtížná, protože pro rozvoj alergie působí mnoho faktorů. Pokud má pes již jednu alergii, může následovat další. Aby se zabránilo alergii na bleší kousnutí, je třeba věnovat pozornost konsistentní ochraně proti parazitům. Navíc je vhodné krmit psa s různými zdroji bílkovin. Nicméně exotické proteiny by měly být vynechány, protože mohou být užitečné v případě alergie, jako základ stravy. Vzhledem k tomu, že atopie je zděděná forma alergie, je vhodné, aby se alergická zvířata nerozmnožovala.

 

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.