Bakteriální onemocnění u psů

havanský psík u veterináře

Jsou malé a jsou všude: bakterie! Číhají venku v přírodě, v lese, na louce a na polích. Mnoho z nich je pro naše čtyřnohé kamarády zcela neškodné, ale některé bakterie mohou způsobovat vážné onemocnění našich psů. Zde je pět známých bakteriálních infekcí a jejich možnosti léčby.

Bakterie hrají důležitou roli v těle našich psů. Ve střevě podporují dobré trávení a na kůži tvoří důležitou bariéru. Bohužel ne všechny bakterie jsou tak neškodné a užitečné. Některé jsou dokonce velmi nebezpečné pro naše psy i pro nás lidi. Například leptospiróza patří mezi zoonózy, to znamená, že se může přenášet ze zvířete na člověka a naopak. Příznaky, léčba a prevence některých bakteriálních onemocnění jsou popsány níže.

1. Borelióza

Bakterie Lymské boreliózy jsou přenášeny klíšťaty, která se na naše psy můžou přisát na okraji lesa, na poli a ve vysoké trávě. V závislosti na regionu se riziko kousání infikovaným klíštětem liší. V severních zeměpisných šířkách je však Lymská borelióza jednou z nejčastějších chorob psů přenášených klíšťaty. Samozřejmě, že ne každé kousnutí klíšťat automaticky vede k nástupu onemocnění, ale jakmile je pes nakažený, nemoc se bohužel projeví až později.

Ve srovnání s jinými bakteriálními chorobami imunitní systém našich psů často reaguje na borrelie až po několika týdnech.

Dalším problémem je, že příznaky jsou zcela nespecifické a nemusí je nutně způsobovat Lymská borelióza. Patří sem například horečka, únava a ztráta chuti k jídlu. U lidí typické a snadno rozpoznatelné kruhovité zarudnutí kolem kousnutí klíštěte se často u psů nevyskytuje nebo není vidět kvůli srsti. Při dalším průběhu onemocnění nejsou neobvyklé bolestivé záněty kloubů, které se projeví zejména při vstávání. Pokud je váš pes chromý, méně agilní a neklidný, měli byste okamžitě navštívit svého veterináře.

Čím dříve jsou příznaky Lymské boreliózy rozpoznány a léčeny, tím vyšší je vaše šance na zotavení. Pokud test potvrdí podezření infekce Borreliemi, bude nemocnému psu podáno speciální antibiotikum. Bohužel antibiotická léčba není vždy úspěšná, zvláště pokud je onemocnění již v příliš pokročilém stavu. Výsledkem může být závažné, chronické onemocnění nebo smrtelné poškození životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny nebo srdce.

Naštěstí můžete udělat hodně, abyste ochránili svého psa před klíšťaty a včas zastavili vážné onemocnění. Pokud žijete ve vysoce rizikových oblastech, může Vám být doporučeno očkování Vašeho psa proti Lymské borelióze. Zeptejte se svého veterináře na radu a zvažte přínosy a vedlejší účinky vakcíny. Také speciální spreje nebo tinktury, stejně jako obojky proti klíšťatům mohou pomoci snížit riziko přisátí klíštěte.

Kromě toho je vhodné, abyste Vašeho pejska po procházce v přírodě, zejména pokud jste běhali po okraji lesa nebo po louce, důkladně prohlédli. Není to tak komplikované, jak si myslíte, protože se klíšťata nepřisají na psa okamžitě. Než se zakousnou, jsou na kůži dobře viditelná a mohou být snadno odstraněna hadříkem. Pokud se klíště již přisálo, najdete ho nejčastěji na hlavě a krku, na uších, mezi prsty, na břiše nebo na vnitřní straně stehen. Klíšťata musí být úplně vytažena pomocí háčku nebo pinzety. V žádném případě by neměly být vytáčena nebo mačkaná, neboť tento postup by mohl způsobit, že bakterie Borrelie se dostanou do krevního oběhu zvířete.

2. Kolibacilóza

Spouštěčem kolibacilózy je infekce koliformními bakteriemi například Escherichia coli (E. coli) nebo enterokoky. Po dlouhou dobu byli těmito bakteriemi postiženi zejména lidé, zatímco teď jsou psi stále častěji postiženi bakteriemi E. coli. Bakterie vstupují do těla například olizováním konečníku nebo s kontaminovanou vodou a mohou vést k vážným infekcím střev nebo močových cest.

Bolestivé infekce močových cest, průjem nebo zvracení jsou vždy důsledkem bakterií. Zvláště ohrožená jsou štěňata, která nemají vytvořenou dostatečnou ochrannou bariéru proti patogenům. Ve vzácných případech může infekce koliformními bakteriemi vést také k život ohrožující meningitidě štěňat.

Příznaky infekce nejsou vždy snadno zpozorovatelné. Zvláště gastrointestinální potíže nejsou přímo spojeny s kolibacilózou. Pokud průjem trvá déle a dokonce se k němu přidá i horečka, měli byste okamžitě jít se svým psem k veterináři. Pouze veterinář Vám může poskytnout spolehlivou diagnózu a provést léčbu. Obecně se jedná o léčbu antibiotiky. Pomocí vyšetření moči nebo stolice se obvykle vytváří přesný antibiogram (test rezistence), který poskytuje informace o počtu a odolnosti bakterií a tedy o specificky požadovaném antibiotiku. V závislosti na výsledcích trvá léčba antibiotiky 10 dní až 3 týdny.

Samozřejmě, na rozdíl od lidí se psi nemohou chránit před nebezpečnými patogeny tím, že si umyjí ruce. Přesto hygiena také hraje důležitou roli i u našich čtyřnohých kamarádů. Udržujte misky na jídlo a pelíšek čisté a pravidelně několik krát denně vyměňujte pitnou vodu svému psovi. Nicméně nejlepší ochranu proti koliformním bakteriím nabízí zdravá střevní flóra. Pokud je střevní flóra v nerovnováze, například kvůli nezdravému a nevhodnému jídlu nebo kvůli stresu, mohou patogeny proniknout snadněji. Zdravá a vyvážená strava, která neobsahuje škodlivé látky, je nesmírně důležitá pro pohodu Vašeho psa. Při léčbě antibiotiky se proto doporučuje také speciální strava pro Vašeho psa, která přirozeně podporuje střevní flóru a přispívá k rozvoji zdravé ochranné bariéry.

psi_leto_banner_1

3. Leptospiróza

Leptospiróza, také známá jako „blaťácká horečka“ je způsobena dlouhými, protáhlými bakteriemi, tzv. leptospirami, které se nacházejí v kontaminovaných kalužích, na rostlinách nebo v rybnících a čekají na své „oběti”. Infekce může být také přenášena přímo močí divokých zvířat nebo hlodavci přenášejí tyto nebezpečné patogeny a vylučují je. Vysoce nakažlivé onemocnění, které může smrtelně poškodit orgány, zejména mladých psů nebo u psů, kteří mají oslabenou imunitu. Onemocnění je zoonóza, což znamená, že lidé a zvířata se mohou navzájem infikovat patogeny. V mnoha evropských zemích je proto povinné očkování jako ochrana před leptospirózou.

V závislosti na poddruhu bakterie, věku a konstituci psa, probíhá leptospiróza velmi odlišně. Zatímco někteří psi nevykazují žádné známky onemocnění a bakterie jsou v těle bez povšimnutí. Naproti tomu zdravotní stav u ostatních infikovaných psů může být vážně narušen. Mezi typické příznaky patří únava, ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem a horečka. V závislosti na bakteriálním kmenu mohou také nastat svalové křeče, zarudnutí a žloutenka. Pokud se onemocnění ponechá bez léčby, dojde k nenapravitelnému poškození jater a ledvin, z nichž většina je zejména u štěňat smrtelná.

Jakmile Váš veterinář diagnostikuje nebezpečnou infekci leptospirami, okamžitě zahájí léčbu speciálním antibiotikem. Pokud již došlo k poškození ledvin nebo jater, musí být zahájeny další léčebné kroky k udržení jejich funkce. Nicméně navzdory těmto opatřením není vyloučena trvalá nedostatečnost ledvin nebo poškození jater.

Nejlepší ochranou proti leptospiróze je očkování. Koneckonců, nemůžete vždy zabránit olíznutí nebo napití se z vodních zdrojů, které mohou být infikovány bakteriemi. Mimochodem, po základní imunizaci ve štěněčím věku by se očkování proti leptospiróze mělo opakovat jednou ročně, aby se zachovala ochrana před onemocněním. Vakcína se tak liší od ostatních doporučených očkování proti hmyzu, hepatitidě nebo parvoviru, které vyžadují přeočkování pouze každé tři roky.

4. Salmonelóza

Za prvé, dobrá zpráva: psi se zdravým imunitním systémem jsou zcela odolní proti patogenům salmonely. Na druhé straně mohou nemocní, slabí nebo mladí psi, stejně jako lidé, vážně onemocnět. Salmonelóza se přenáší především prostřednictvím drůbeže. Konzumace syrového masa nebo kontakt s fekáliemi drůbeže můžou vést k onemocnění Vašeho psa.

Příznaky pro toto onemocnění mohou být také zcela odlišné – v závislosti na množství bakterií a konstituci psa. Příznaky se pohybují od mírného průjmu, těžké zvracení, průjem a horečky, někdy krvavý průjem, změny na vnitřních orgánech, což může vést ke žloutence, zánětu plic nebo kloubů a poruchám nervového systému. Dalšími vedlejšími příznaky salmonelózy jsou pomalost a apatie.

Opět platí, že léčba, jak je obvyklé při bakteriálních onemocněních, jsou antibiotika. Pokud jsou již napadeny vnitřní orgány, jako jsou játra, ledviny nebo slezina, může být nutné užívat i jiné léky.

Na rozdíl od výše popsané leptospirózy neexistuje proti salmonelóze žádná vakcína. Existuje však několik opatření, která mohou snížit riziko infekce. Pokud krmíte svého psa syrovým masem, měli byste znát původ masa. V nejlepším případě koupíte maso přímo od řezníka, kterému důvěřujete. U velmi kvalitního syrového masa lze zpravidla vysledovat cestu k producentovi. Syrovou drůbež z neznámého zdroje byste měli vyloučit z jídelníčku Vašeho psa. Také se ujistěte, že Váš čtyřnohý přítel nepřijde do styku s výkaly holubů a kachen.

5. Stafylokoky

Stafylokoky se vyskytují jak na kůži lidí, tak psů. V druhém případě však poddruh tohoto patogenu může vést k bakteriální dermatitidě. Bakterie se cítí zvláště dobře ve sliznicích nebo otevřených ranách a mohou být přenášeny jinými zvířaty nebo lidmi.

Kožní infekce se obvykle objevuje na trupu psa, mezi prsty nebo na loktech. U štěňat jsou známky bakteriální infekce obvykle viditelné na břiše. Symptomy zahrnují svědění, červenou kůži, vypadávání chlupů, vředy a nežity. Zánět se může rozšířit do srdce, kostí a kloubů.

V závislosti na patogenu a závažnosti infekce může být dostatečné umýt postiženou oblast antibiotickým šamponem a pak ji ošetřit antibiotickou mastí. Pokud vyrážka svědí, je také vhodné, dát psovi trychtýř, aby si ránu neolizoval. V některých případech může být nutný chirurgický zásah nebo detoxikace v nemocnici, například když bakterie způsobí otravu krve. Pokud si u svého psa všimnete infekce kůže, měli byste vždy co nejdříve navštívit svého veterináře. Řekne Vám jaká léčba je nejlepší ve Vašem konkrétním případě.

Stejně jako u všech bakterií hraje důležitou roli také hygiena. Ujistěte se, že jsou rány čisté a zabraňte psovi je olizovat. Důležitá je i péče o Vašeho psa. Dodržujte doporučenou péči a pravidelně kontrolujte, zda u Vašeho psa nedochází ke změnám zdravotního stavu.

Další nebezpečné bakterie pro Vašeho psa

Samozřejmě, že těchto pět zde uvedených infekcí nejsou jediná onemocnění psa způsobených bakteriemi. Také tuberkulóza, listerióza, yersinióza, ehrlichióza, anaplasmóza, streptokoky nebo tetanus jsou bakteriální choroby, které mohou ohrozit naše psy. Jak odlišné mohou být tyto bakterie a jejich vlastnosti, ochrana proti infekci je pro všechny stejná. Protože proti hygieně a dobrému imunitnímu systému málo patogenů něco zmůžou.

Jak zůstane Váš pes zdravý

Pro posílení imunitního systému a v boji proti bakteriím Vám pomůžou následující body

  • Krmte svého psa zdravě a vyváženě. Ujistěte se, že krmivo Vašeho psa obsahuje kvalitní potraviny a že Váš pes přijímá všechny nezbytné živiny.
  • Nesnědené jídlo okamžitě zlikvidujte a důkladně opláchněte misku.
  • Pravidelně měňte misku s vodou (nejméně dvakrát denně!)
  • Je-li to možné, nenechte svého psa pít z louží nebo z jiné stojaté vody.
  • Zabraňte kontaktu se zvířecím trusem.
  • Pečujte správně o svého psa. Kromě nezbytné péče byste měli pravidelně čistit a kontrolovat kůži, uši, prsty a ústa svého psa. Není možné vždy zabránit infekci, ale budete moci rychleji identifikovat a léčit vnější příznaky.

Přejeme Vám a Vašemu psovi vše nejlepší!

Objevte také naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.