Březost u fen

Ultrazvuk feny

Jak zacházet s březími fenkami

Asi 63 dní po úspěšném nakrytí přivede fenka na svět štěňata. Skutečnost, že je fenka březí, můžete poznat nejdříve od 20.dne březosti. Jistotu, kolik štěňat můžete očekávat a jestli vůbec Vám přinese však pouze ultrazvukové vyšetření, které tedy lze právě od 20. dne provést. Nepatří však k nejlevnějším.

Vnější ukazatelé

Mezi první zřejmé ukazatele březosti patří nalévání cecíků a zároveň zabarvování mléčných žláz – k obojímu dochází zhruba od pátého týdne. Kromě toho je fenka o něco klidnější, než byla doposud. S šestým nebo sedmým týdnem se jí zvětšuje břicho a musí se častěji vyprazdňovat. Přibližně v osmém týdnu se mléčné žlázy zvětší rapidně a při stisku z nich vyteče trocha vodnatého sekretu.

Strava bohatá na živiny

Pokud jste fenku stravovali již dříve zdravě, nemusíte na těchto zvycích vůbec nic měnit. Teprve dva až tři týdny před vrhnutím potřebuje zvíře o něco více bílkovin, než tomu bylo doposud. Ty rozdělte od 3–4 jídel denně. Fence se totiž kvůli štěňatům zmenšuje objem žaludku. V žádném případě psovi nepodávejte nadměrné množství tuků nebo uhlohydrátů. Doporučujeme kvalitní stravu, která bývá podávána i psům používaným pro práci nebo od nichž se očekávají vysoké výkony, vhodná jsou také krmiva určená pro štěňata, která matce dodají dostatek živin, ty pak může dál předat štěňatům.

Pohodlné místečko k vyvedení mladých

Zhruba dva týdny před slehnutím umístěte na klidné, nerušené místo porodní bedýnku, kterou vystelte novinovým papírem a dekami. Takové bedýnky bývají zhotoveny ze dřeva nebo plastu a můžete si je obstarat v obchodě. Stěny boxu musejí být dostatečně nízké, aby z něj mohla fenka pohodlně vycházet a zase do něj vcházet. Zároveň však musí být dostatečně vysoká, aby z ní štěňata nemohla vylézt ven nebo vypadnout. Prostor by měl být dost velký na to, aby se v něm fenka mohla v klidu natáhnout, a přesto zůstal dostatek prostoru pro ni i štěňata. Aby fenka své mladé omylem při ulehání nepřitiskla na stěnu boxu, doporučujeme vložit 10cm do výšky a s odstupem 10cm od vnitřní stěny na každou stranu bedýnky dřevěnou laťku. Pokud by fenka štěňata k laťce přitiskla, spadne a štěňata zůstanou nezraněna.

Zdravotní prohlídka u veterináře

I když fenky většinou přivádějí své mladé na svět bez pomoci člověka, doporučuje se i přesto návštěva veterináře, i kdyby návštěva měla posloužit jen k tomu, abyste se připravili na nároky, které na Vás při porodu a po něm budou kladeny.

Nejlépe hodnocené články

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.