Giardióza u psů

Jack russel u veterináře

Giardia jsou jednobuněční parazité, kteří okupují tenké střevo psů a způsobují průjem a zvracení. Především u štěňat nebo psů se sníženou imunitou může docházet k obtížím. Giardia se vyskytují v různých genotypech a vyskytují se celosvětově u savců, ptáků, lidí i plazů.

Popis a vývoj

Giardióza u domácích zvířat nebo lidí je způsobena parazitem Giardia duodenalis (zvaným též G. intestinalis či G. lamblia) a je rozšířena po celém světě. U tohoto druhu je známo několik genotypů, některé se vyskytují jen u určitých živočichů, některé byly zaznamenány u více živočišných druhů, dokonce i u člověka. Lamblia jsou jednobuněčné organismy s homogenním životním cyklem, to znamená, že vývoj parazita probíhá v hostiteli. Ve svém vývojovém cyklu vystupují lamblia jako cysty a trofozoity. Pes přijme cystu ze svého okolí, např. infikovanými výkaly, nakaženou vodou či potravou anebo kontaktem s jiným nakaženým zvířetem. Výkaly infikovaných štěňat jsou obzvlášť nakažlivé, protože většinou obsahují velmi vysoké procento cyst. Vlivem pH v žaludku a žluči se v tenkém střevě z cysty vyvine trofozoit, který se ihned dělí. Trofozoity se usadí uvnitř na povrchu tenkého střeva, méně často na povrchu tlustého střeva. Dále se rozmnožují a tvoří další cysty, které jsou následně vylučovány výkaly, jež jsou pro zvířata ihned po vyloučení infekční. Postižená zvířata vyloučí zpravidla během několika dní velké množství cyst, přičemž toto vylučování může trvat týdny i měsíce, avšak počet cyst kolísá a někdy časem dochází k úplnému vynechávání tvorby cyst. V závislosti na počasí a podmínkách mohou cysty zůstat infekční 1 týden až 3 měsíce. Především panuje-li vlhké podnebí, přežívají parazité velmi dlouho. Lamblia se často vyskytují v útulcích, chovech nebo v psích výbězích, všude, kde žije pohromadě více jedinců.

Symptomy

Symptomy nemocnění se projevují především u štěňat a mladých jedinců. U zdravých, dospělých zvířat nemá onemocnění téměř žádný účinek a probíhá bez symptomů. Infekce se projevuje průjmy různé intenzity, často s příměsí krve nebo hlenu. Také se může vyskytnout zvracení nebo nechutenství. U štěňat se onemocnění často objevuje ruku v ruce s jinými parazity, např. kokcidiemi.

Diagnóza

Mají-li štěňata průjem, je vždy smysluplné podrobit výkaly testům u veterináře. Podobně je tomu i v případě, že se opakují žaludeční problémy. Pro test trusu je vhodné po dobu 3 dní sbírat vzorky, aby mohla být vyloučena přítomnost dalších parazitů. Giardia lze velmi rychle identifikovat prostřednictvím rychlotestu (ELISA) provedeném přímo v ordinaci.

Léčba

Lékař má k dispozici mnoho léků, které může pro léčbu giardiózy využít. Jaké účinné látky použije, záleží na jednotlivých případech. Případná další onemocnění musejí být pro zdar celého procesu taktéž přeléčeny. Psovi by také měla být nasazena dieta spočívající v podávání lehce stravitelné potravy. Také je důležitá zvýšená hygiena, aby se zabránilo opětovnému nakažení. Pelíšek, misky i místa, kde Váš pes jí, museí být řádně vydesinfikována, ev. umyta vodou o teplotě vyšší než 65 stupňů. Parazité jsou nebezpeční především pro nemocné osoby a děti, proto je hygiena tak důležitá. Pokud s infikovaným jedincem žilo v domácnosti více zvířat, měla by i tato být proti lamblii ošetřena.

Jak nemoci předejít

Abyste zabránili opětovnému vyvolání infekce, měli byste dodržovat hygienická opatření. Pravidelně odstraňujte výkaly svého psa a vyhazujte je košů pro ně určených. Čistěte místa, kde pes odpočívá, i v autě, hračky, plyšáky, misky atd. na čištění a desinfekci prostor jsou vhodné parní čističe, vhodné přípravky obdržíte u svého veterináře.

 

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.