Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza) u psa

Zlatý retrívr u veterináře

Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza) je metabolickou poruchou u psů způsobenou nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy a sníženým zásobováním hormonů do buněk těla. Štítná žláza má motýlkovitý tvar a leží na přední straně krku. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodthyronin, které hrají ústřední roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, stejně jako v teplotní rovnováze. Nedostatek těchto hormonů může ovlivnit téměř všechny orgány v těle.

Hypotyreóza je častější u středních a velkých plemen, jako jsou zlatý retrívr, dobrman, irský setr, bobtail, německá doga, velký knírač a hovawart než u ostatních plemen. Většina psů onemocní až ve středním věku.

Příčiny

Je známo několik příčin hypotyreózy. Jedna z nejčastějších příčin je zánět štítné žlázy (lymfocytární tyreoiditida) předpokládá se, že tělo produkuje protilátky proti své štítné žláze a ničí ji. Další příčina je regrese tkáně štítné žlázy bez jakéhokoli zřejmého důvodu (idiopatické atrofie), která obvykle zůstává bez povšimnutí, dokud velká část tkáně nepřestane fungovat. Méně častými příčinami jsou nádory štítné žlázy, nedostatek jódu, nádory hypofýzy nebo vrozená hypotyreóza. Při vrozeném onemocnění se štěňata oproti vrstevníkům opožďují ve vývoji nebo se narodí mrtvá. Je třeba rozlišovat, jestli se jedná skutečně o hypotyreózu nebo „euthyreot sick syndrom“. Nebo zda další nemoci nebo podávání léků vedou ke snížení produkce hormonů štítné žlázy.

Symptomy

Hypofunkce štítné žlázy ovlivňuje celý metabolismus a téměř všechny orgány. Proto jsou příznaky onemocnění rozmanité a nejsou specifické pro hypotyreózu, objevují se také u mnoha dalších onemocnění. Navíc se onemocnění vyvíjí pomalu a příznaky jsou zpočátku poměrně slabé. Postižení psi můžou být pomalejší než dříve a může se zvyšovat jejich hmotnost a velikost. Někdy jsou citliví na nízké teploty a rádi leží na teplých místech. Často se vyskytují kožní příznaky, jako je například řídnutí srsti, zejména na zádech a na ocase. Často se vyskytuje suchá kůže, zvýšená tvorba lupů, náchylnost k infekcím kůže kvasinkami a bakteriemi a infekce uší. Kůže může být zhrubnutá, což může vést ke „smutnému výrazu tváře” (myxedém) v oblasti hlavy. Vzhledem k tomu, že mohou být postiženy jak centrální, tak i periferní nervové systémy, dochází k symptomům, jako jsou obecná slabost, nekoordinovaná chůze, paralýza, selhání reflexů a obrna obličejového nervu. Navíc může být ovlivněna reprodukce psů, u fen se to projevuje například nepravidelnými cykly, u samců poklesem sexuálního pudu. Také může být ovlivněná frekvence srdečního tepu.

Diagnóza

Na základě těchto příznaků je obtížné diagnostikovat hypofunkci štítné žlázy. Nicméně různé symptomy v kombinaci s rasou a věkem mohou již způsobit podezření. Krevní test s určením hodnot štítné žlázy (T4, fT4, TSH), stejně jako další parametry krve mohou často potvrdit podezření. Pokud je snížená pouze hodnota T4, mohlo by to být také v důsledku jiné nemoci (euthyreot sick syndrom). V tomto případě je nutné další vyšetřování. V diagnostice je stimulační test TSH, který testuje funkční rezervu štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že tento test je velmi drahý, používá se zřídka. Jestliže jsou ostatní testy nejednoznačné, další indikace může být měření protilátek proti thyroglobulinům (ATA). Je také možné ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, ale to musí udělat odborník s velkými zkušenostmi v tomto oboru. Pokud jsou výsledky testů protichůdné a je silné podezření na hypotyreózu, je také možné provést tzv. Diagnostickou terapii. V tomto případě trvá terapie thyroxinem několik týdnů. Pokud se symptomy zlepší, léčba se dočasně přeruší. Pokud se po přerušení léčby symptomy znovu objeví, značí to přítomnost hypotyreózy.

Léčba

Za účelem léčby hypotyreózy u psů se chybějící hormon štítné žlázy (L-tyroxin) podává v syntetické formě jako tableta nebo sirup. Tato terapie je celoživotní. Cílem je dosáhnout regrese příznaků a normální koncentrace hormonu štítné žlázy v těle. Dávka léku je přizpůsobena pro každého psa, takže hladiny hormonů je třeba pravidelně kontrolovat. Obecně se symptomy začnou zlepšovat přibližně za dva týdny po zahájení léčby.

Prevence

Nejčastější příčiny hypotyreózy, zejména lymfocytární tyreoiditidě a idiopatické atrofii, nelze předejít. Ve vzácných případech je nedostatku jódu možné předcházet přijímáním vyvážené stravy založené na specifických potřebách.

 

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.