Zánět močového měchýře (Cystitida) u psů

Bílý chlupatý pes u veterináře

Zánět močového měchýře (Cystitida) se obvykle vyskytuje v souvislosti se zánětem močové trubice, takže není považován za izolované onemocnění. Močová trubice a močový měchýř jsou kolektivně označovány jako „dolní močové cesty”.

Příčiny

Při zánětu dolních močových cest u psů hrají nejdůležitější roli bakterie. Ty se nacházejí na kůži v okolí genitálií a mohou vystoupit přes močovou trubici až do močového měchýře (tzv. vzestupná infekce). Zánět dolních močových cest se může objevit u psů i fen a v každém věku. V podstatě jsou však fenky postiženy častěji, protože jejich močové trubice jsou relativně krátké ve srovnání se psy. Kromě toho jsou kastrované fenky obzvláště náchylné na infekci v důsledku oslabení svěrače močového měchýře. Bakterie tak mohou snadněji vstoupit do močového měchýře. Jedná se většinou o střevní bakterie, jako je Escherichia coli, enterokoky, ale také proteus, stafylokoky, vzácněji pseudomonády a další patogeny. Za infekci je obvykle zodpovědný pouze jeden druh, jen ve 25 % případů jsou detekovány dva nebo více druhů bakterií. Močové krystaly nebo močové kameny mohou rovněž způsobit cystitidu. Krystaly nebo kameny dráždí sliznici močového měchýře a močové trubice, čímž narušují obranné mechanismy. Kromě toho mohou změny v anatomických strukturách, jako jsou například změny močového traktu, vést k zánětu. Jiné nemoci, jako jsou například diabetes mellitus nebo hyperadrenokortikismus, narušují obranné systémy a snižují antibakteriální vlastnosti moči, takže vzestupné infekci nic nebrání.

Symptomy cystitidy

Nejčastějším příznakem zánětu dolních močových cest je zvýšená frekvence močení s malým množstvím moči nebo úplně bez moči. Navíc močení může být bolestivé, jak dokazují zakřivená záda nebo bolestivé kňučení. Můžete všimnout i změny zápachu moči a změny barvy moči se zákalem nebo krví. Většinou chybí poruchy obecného zdravotního stavu, ve vážných případech může mít pes horečku.

Diagnóza

Pokud vyšetření psa veterinářem a rozhovor s majitelem psa svědčí o zánětu dolních močových cest. Následuje vyšetření moči, přednostně sterilní moči, které může potvrdit podezření na onemocnění. Veterinář provede ultrazvukovou kontrolu a punkci močového měchýře. Takto získaná moč je lepší než přirozeně vyloučená moč, protože není kontaminována bakteriemi z genitálií. Moč je vyšetřována pod mikroskopem na buňky, bakterie a krystaly, stejně je zkoumaný stěr z močové trubice. Kromě toho by se mělo také provést bakteriologické vyšetření moči. Močový měchýř by měl být také podroben ultrazvukovému vyšetření na abnormality, jako jsou změny sliznice močového měchýře nebo příznaky močových kamenů a močového písku. Kromě toho může být nutné rentgenové vyšetření, protože na ultrazvuku někdy nejsou viditelné močové kameny. Při komplikovaném průběhu onemocnění močových cest může být nutné další vyšetření jiných onemocnění.

Léčení zánětu močového měchýře

Pomocí bakteriologického vyšetření lze určit bakterie, která způsobila infekci a zánět dolního močového traktu. Tato bakterie by měla být léčena specifickými antibiotiky. Navíc může být užitečné užívání léku proti bolesti. Močové kameny musí být chirurgicky odstraněny. Močové krystaly mohou být vyřešeny vhodnými dietními změnami. Pokud se vyskytují další nemoci, které podporují infekci močového měchýře, musí být zahájena i jejich léčba, aby došlo ke kompletnímu uzdravení.

Prevence

Pokud Váš pes patří do skupiny, která může být častěji postižena infekcemi močových cest, je vhodné ho chránit před koupáním během vlhkého a chladného počasí. Je třeba se vyhnout ležení na studeném povrchu. Důkladná hygiena anální oblasti při průjmu může také ochránit před cystitidou. Pes by měl mít také dostatek vody a neměl by čekat příliš dlouho s vyprázdněním močového měchýře. Zvláště u citlivých psů se můžete pokusit posílit sliznici močového měchýře doplňky stravy, například brusinkami.

 

Objevte naši nabídku veterinárních krmiv na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.