Zubní kámen u psů

Kontrola zubů maltézského psa

Zdravý a dobře udržovaný chrup u psů je velmi důležitý pro jejich pohodu a zdraví. Jako majitelé psa byste proto měli dbát na správnou dentální hygienu svého mazlíčka. I zdánlivě neškodný zubní plak může otevřít cestu pro zubní kámen a vážné dentální problémy. Zejména psi malých plemen jsou náchylní ke zvýšené tvorbě zubního kamene.

Příčiny zubního kamene

Zubní kámen vzniká působením různých látek v dutině ústní. Bakterie vytvoří spolu se zbytky potravy, slinami a odloučenými buňkami ústní sliznice vrstvu, která ulpívá na povrchu zubů. Tato vrstva se nazývá zubní plak. Zubní plak ulpívá zejména v těžko dostupných místech a mezizubních prostorech.. Postiženi bývají zejména plemena psů s krátkým čenichem a deformitami chrupu. U těchto psů jsou zuby příliš těsně u sebe nebo křivé, takže plak může ještě lépe přilnout. Zůstane-li plak na zubech, usadí se na něm minerální soli ze slin, zejména fosforečnan vápenatý, zvtrdnou a vytvoří zubní kámen. Povrch zubního kamene poskytuje prostor pro další bakterie a usazeniny. Bakterie migrují do dásní a níže a způsobují zánět (zánět dásní). Tento zánět se může rozšířit na periodontální vazy (paradentóza), což může vést k destrukci a ztrátě celého chrupu.

Jak zubní kámen u psa poznat

Zubní kámen má šedou až nahnědlou barvu a má tvrdou konzistenci. Obvykle se usazuje na okraji dásní, někdy i pod nimi, zejména na špičácích a tesácích. U mnoha psů se dokonce vyskytuje na všech zubech. Zubní kámen se usazuje často nejen na vnější straně zubů, ale také na vnitřní straně. Obvykle je doprovázen zápachem z tlamy.

Čistění zubů psa kartáčkem

Diagnostikování zubního kamene

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda a jak velké množství zubního kamene pes má, je důkladné vyšetření veterinárním lékařem. Zubní kámen se totiž obvykle usazuje nejen na vnějších plochách zubů, ale i na místech, která jsou obtížně přístupná, proto je často obtížné vidět celý rozsah postižení. Kromě toho veterinární lékař zkontroluje, zda jsou dásně a zuby postiženy zánětem či jiným onemocněním. Protože zuby lze hodnotit jednoduchým vyšetřením pouze povrchně, může být nutné provést rentgenové vyšetření zubů.

Odstranění zubního kamene

Je-li chrup psa zubním kamenem již zasažen, je důležité nechat jej odstranit veterinárním lékařem, aby nedošlo k dalším komplikacím nebo onemocněním. Zubní kámen se odstraňuje v anestezii pomocí ultrazvuku. Teprve potom lze stav chrupu a dásní optimálně posoudit. Ve většině případů se již zubní kámen začal usazovat v mezizubních prostorách. I ty musí být důkladně vyčištěny. V případě potřeby je nutné další ošetření nebo dokonce extrakce postiženého zubu. Po očištění jsou zuby vyleštěny a jejich povrch vyhlazen, aby na nich zubní plak neulpíval.
Nedoporučujeme odstraňovat zubní kámen pouze zubním kartáčkem bez narkózy, protože tak zůstanou další dentální problémy neodhaleny. Tento typ čištění má pouze kosmetický účinek, problémy, které jsou velmi často ukryté hlouběji, zůstanou neobjeveny, a tudíž neléčeny.

Prevence zubního kamene

Abyste u psa předešli usazování zubního kamene a propuknutí dalších onemocnění, měli byste přijmout opatření, která chrup ochrání. Nejlepší a nejefektivnější je pravidelné čištění zubů. Pravidelným čištěním zubním kartáčkem a speciální zubní pastou pro psy odstraníte zubní plak nejúčinněji. Odstraněním plaku předejdete tvorbě zubního kamene vlivem působení minerálních látek na zubní povlak. Aby čištění zubů psa probíhalo bez potíží, doporučujeme začít s čištěním opatrně už ve štěněcím věku, aby si pes na péči o chrup navyknul. Na trhu je k dostání celá řada produktů pro péči o psí chrup, ať už se jedná o kartáčky s malou nebo velkou hlavou, kartáčky na prsty nebo dokonce ultrazvukové kartáčky. Různé žvýkací pamlsky mohou v odstraňování zubního plaku take pomoci.   Tato jednoduchá opatření Vám mohou pomoci účinně předcházet dentálním obtížím Vašeho pejska.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.