Azavak

Ein Azawakh läuft in einem Park über eine Wiese

Tento pes býval společníkem kočovných kmenů. V posledních desetiletích se stal velice oblíbeným loveckým psem, kterého potkáte hojně i v Evropě.

Vzhled

Většina laiků rozpozná azavaka na první pohled. Své šlachovité, velmi štíhlé a jemné tělo nosí na vysokých nohách. Trojúhelníkové svěšené uši rámují úzkou hlavu s dlouhým čenichem. Jeho ocas je nízko nasazený a směrem ke špičce se zužuje. Pod suchou kůží jsou zřetelně vidět kosti i svaly. Azavak měří v ramenou až 74 cm u psů, 70 cm u fen a váží přibližně 25, resp. 20 kg. Jeho štíhlý vzhled je také daný standardem plemene.  

Štíhlost azavaků žijících v Africe však obvykle vyplývá z podvýživy a malého množství tekutin. A proto pokud má zástupce tohoto plemena vyváženou stravu, obvykle nemá šanci na dobré umístění na výstavách. Barva krátké a tenké srsti připomíná barvy pouště. Mění se od pískového odstínu až po tmavě červenou, žádoucí jsou světlé znaky.

Historie

Univerzál z pouště

Již před několika tisíci lety zvěčnili lidé pomocí jeskynní malby čtyřnohé zvíře, které se podobá dnešnímu azavakovi. Tento vytrvalý psí lovec byl po dlouhou dobu společníkem Fulanů i Tuaregů na jihu Sahary, proto se mu také říká „tuarežský chrt“.  

V neúrodné a suché oblasti loví při naháňkách antilopy, gazely a menší zvířata, jako jsou zajíci. Umí také hlídat stáda a stany kočovníků.  

Název „Azavak“ je odvozen od údolí Azawakh na pomezí Mali a Nigeru –⁠ právě tato oblast je považována za kolébku plemene. Sami Tuaregové někdy říkají svému psímu společníkovi prostě „Idi“, což v překladu znamená „pes“. Je to dáno i tím, že v této oblasti se kromě azavaka téměř žádná další psí plemena nechovají.  

Tento hrdý a originální pouštní lovec se do Evropy dostal v 70. letech 20. století. Federace FCI se na obecném standardu plemene shodla až v roce 1981. Hned v následujících letech však ve standardu docházelo ke změnám. Odborníci vedli spory o správnou barvu srsti a také o rozmístění bílých skvrn.  

V době příchodu do Evropy byl Azavak raritou. Postupně se však v rodině chrtů etabloval a našel si poměrně velký počet příznivců. Ačkoli plemeno pochází z Mali, dnes má nad chovem azavaků patronát Francie.

Citlivý charakter

Azavak je velmi citlivý pes. Okamžitě reaguje na nálady svých blízkých lidí. Proto také potřebuje klidné a rozvážné vedení. Po vhodné socializaci si vytvoří úzké pouto se svou lidskou smečkou, k cizím lidem však zůstane odměřený. Obvykle naváže blízký vztah jen s jedním člověkem, s ním se také rád mazlí a tulí se k němu.  

Pokud chcete dobře naladěného psa s otevřenou povahou, který zvládá každou situaci, pak se azavakovi zdaleka vyhněte. Tento pes doslova nasává emoce svého okolí a podle toho se pak také chová. Nikdy nezapomene na hrubé zacházení nebo nevhodné reakce. Vzhledem ke svým původním úkolům hlídacího psa a loveckého společníka je také poměrně teritoriální a má tendenci lovit.

 

Azawakh rot und weiß vor weißem hintergrund

 

Výchova

Azavak je originál, a jako takový potřebuje odmala poznávat a učit se vztahům s cizími i blízkými lidmi a situacemi z každodenního života, jinak se z něj stane nejistý samotář. Ačkoli to platí pro každého psa, u azavaka musíte dobře naplánovat fázi života, ve které se učí základní vzorce pro chování a vnímání okolí. Doporučujeme proto navštěvovat psí školu již od fáze her pro štěňata –⁠ zde můžete posílit sociální dovednosti svého zvířecího přítele.  

Azavak je velmi citlivý na vaše nálady a rychle pozná, za které „nitky“ má tahat, aby vás ovlivnil –⁠ buďte proto důslední již od doby, kdy je štěnětem. Cestou k úspěchu je silné a důsledné vedení, citlivá výchova a posilování sebedůvěry.

 

Zdraví

Chrti mají bezpochyby netradiční vzhled. Bohužel jejich zvláštnost jim přináší břímě v podobě vyšší nemocnosti. Proto si najděte veterinárního lékaře, který má s chrty zkušenosti nebo je ochoten si o nich něco přečíst.  

Například u krevních hodnot chrtů platí jiné referenční hodnoty než pro většinu ostatních psů, což může u nezkušených veterinárních lékařů vést k chybné diagnóze. Během anestezie je třeba brát ohled na nedostatek podkožní tukové tkáně. V období zotavování je zase nutné dbát na to, aby bylo zvíře v teple.  

Přestože tento čtyřnohý přítel z Afriky miluje slunce, měli byste mu v létě najít stinné místo. V zimě jsou tito chrti rádi venku i když mrzne. Zde je však nutné je udržovat v neustálém aktivním pohybu. Dlouhé stání by u tak štíhlého psa s krátkou srstí rychle vedlo k nachlazení. Průměrný věk dožití se u tohoto plemene pohybuje kolem 12 let.

Výživa

Azavak má bezpochyby útlý a zároveň sportovní vzhled. Je ale krajně nevhodné nechávat ho hladovět jen proto, aby splňoval nějaké normy. Krmte svého chrta vysoce kvalitní stravou, jejíž hlavní složkou je maso.  

Dbejte ale na to, aby obsah bílkovin v krmivu výrazně nepřesáhl 25 %, protože to by mohlo mít dlouhodobě negativní vliv na jeho ledviny. Kromě toho by měla mít strava nízký obsah tuku.  

Pamlsky dávejte za odměnu a zaměřte se spíše na zdravé svačinky – například takové, které pečují o chrup, nebo sušené masové pamlsky, jako jsou hovězí uši.  

Pokud chcete změnit jídelníček, dělejte to pozvolna a pomalu zvyšujte množství nové položky den po dni tak, že ji smícháte s již známou potravinou.  

Je třeba se za každou cenu vyhnout cvičení po jídle, jinak hrozí torze (přetočení) žaludku. Váš azavak by měl mít vždy k dispozici pitnou vodu.

 

nahaufnahme eines azawahk-hundes im wald

Péče

Kartáčování posiluje vztah

Péče o srst je nenáročná, jelikož srst je velmi krátká. Doporučujeme azavaka pravidelně „ošetřovat“ měkkým kartáčem, upevníte tak vzájemný vztah a vyhnete se šíření chlupů po celé domácnosti. Vhodné jsou například kartáče s měkkými přírodními štětinami nebo gumové rukavice s nopky.  

Kůže krátkosrstých psů je obvykle citlivá na koupání. Obvykle proto postačí znečištěná místa na srsti vyčistit vlhkým hadříkem. V případě potřeby vyčistěte uši čističem na psí uši.  

Zejména u starších psů se může stát, že mají příliš dlouhé drápy a dostatečně se neopotřebovávají. V takovém případě byste je měli zkrátit pomocí speciálních nůžek na drápy. Pokud s tím potřebujete pomoci, obraťte se na svého veterináře.

Psí sporty

Připravit, pozor, teď!

Azavak je vášnivý běžec. V našich zeměpisných šířkách to však může být na obtíž například v situaci, kdy zahlédne zajíce a jako správný lovec se za ním pustí. Pokud nemáte způsob, jak ho zastavit, může to být problém. V oblastech bez zvěře však azavaka po vhodném výcviku snadno přivoláte zpět.  

Pokud chcete pro svého psího parťáka ten nejlepší trénink, vezměte ho na závodiště. Zjistěte si něco o závodištích ve svém okolí a o možnostech coursingu. Zkrátka, než si domů přivedete azavaka, dobře se na to připravte. Udělejte vše pro to, aby se mu u Vás líbilo, a věřte tomu, že to ocení! Váš čtyřnohý přítel se může vyřádit v plném trysku i na tréninkové louce. O účast na oficiálních závodech možná ani nestojí.  

Je jisté, že vás rád doprovodí na cyklistickém výletě nebo když si jdete zaběhat. Obvykle to ale nestačí k tomu, abyste dlouhodobě uspokojili jeho touhu po pohybu.  

Ačkoli můžete společně vyzkoušet i psí sporty, jako je agility nebo flyball, měli byste to brát spíše jako doplněk, protože azavak o tyto sporty často nejeví zájem.  

Při výcviku vždy myslete na fyzický vývoj svého čtyřnohého přítele a chraňte mladého psa před přílišnou fyzickou námahou, která by mohla mít negativní vliv na jeho klouby.

Je azavak vhodný pes pro mě?

Toto plemeno se silnou povahou je vhodné pro ty, kdo mají zkušenosti, chtějí citlivého společníka s vlastní hlavou a jsou připraveni mu dopřát dostatek pohybu.  

Ačkoli si azavak vytvoří většinou silné pouto jen se svým páníčkem nebo paničkou, může být vhodný také do rodiny s dětmi, zejména pokud je na ně zvyklý od útlého mládí. Dbejte však na to, abyste jej uchránili před přílišným shonem, a také na to, aby nebýval dlouho u cizích lidí.  

Pozemek s vysokým plotem mu umožní tolik potřebný volný výběh. Tento pes se nehodí do městského obydlí.  

Také vyžaduje častý kontakt se svým pečovatelem. Pokud jste pracovně vytíženi a plánujete svého psa nechávat několik hodin denně o samotě, azavak není nic pro vás. Citlivý pes si zaslouží empatického majitele, který je ochoten sdílet city svého zvířecího přítele.  

Pokud jste na to připraveni, získáte věrného a oddaného společníka, který vám bude stát po boku v dobrém i zlém. Před přijetím tohoto psa je důležité si uvědomit, že na sebe přebíráte velkou zodpovědnost, a to na několik dlouhých let.  

Chcete-li se vyhnout nepříjemným překvapením, promyslete si předem jednorázové i pravidelné výdaje a čas, který je třeba si na psa vyhradit bez ohledu na to, co vám zkříží plány. Témat je však více, například plánování dovolené či alergie na zvířecí srst.

 

hund mit weste sprintet über feld

Kde lze azavaka pořídit?

Přestože je toto plemeno v Evropě již rozšířené, stále je poměrně vzácné. Pokud ho chcete mít doma, předem si vyhledejte důvěryhodného chovatele, který splňuje standardy FCI. Jedině tak máte jistotu, že získáte typického azavaka s nejlepšími předpoklady pro dlouhý a zdravý psí život.  

S dotazy na toto plemeno se můžete obrátit třeba na kluby chovatelů chrtů. Právě na jejich webových stránkách obvykle najdete seznam chovatelů a novinky o aktuálních nebo očekávaných vrzích.  

Jakmile najdete vhodného chovatele, měli byste mít možnost seznámit se s potenciálním novým členem své rodiny přímo u něj doma. Využijte čas nejen k bližšímu poznání štěněte, ale také jeho rodičů, a zeptejte se chovatele na jeho chovatelské cíle a jak pečuje o zdraví svých psů. Renomovaný chovatel si na to rád udělá čas. Na oplátku se také zeptá on vás na to, jaké máte zkušenosti se psy a na vaši životní situaci. Měl by se totiž zajímat o to, zda dokážete některému z jeho svěřenců nabídnout dobrý domov. 

Pokud máte zájem o dospělého azavaka, obraťte se také na kluby chovatelů chrtů. Někdy se musí majitelé se svým čtyřnohým přítelem rozloučit, protože se jim změnila životní situace. Nebo jsou prostě už unaveni osobitým chováním svého mazlíčka.  

Také si zjistěte co nejvíce informací o původu, abyste zjistili, zda se k vám pes hodí a zda máte dostatečné zkušenosti, abyste chov zvládli.  

V organizacích na ochranu zvířat najdete také mnoho chrtích míšenců nebo chrtů z jižních zemí, kteří hledají nový domov. Informujte se včas o podmínkách adopce ze zahraničí a o možných zdravotních rizicích – například o onemocnění leishmaniózou. 

Přejeme vám krásné chvíle strávené společně s Vaším originálním přítelem – azavakem! 

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.