Kavalír King Charles španěl

Dva Kavalír King Charles španělé na bílém pozadí

Kavalír King Charles španěl získal své jméno svou oblibou královského dvora.

O délku nosu

Kavalír King Charles španěl se od King Charles španěla odlišuje jedním obzvlášť viditelným znakem: délkou nosu. Obě plemena jsou pojmenována podle králů Charlese I. a Charlese II., kteří byli velkými fanoušky španělů. Kavalír King Charles španěl dodnes neztratil nic ze svého původního kouzla.

Půvabný „dlouhý nos“

Rozdíl je ve velikosti. Kompaktní „kavalíři“ se liší od King Charles španělů především svým větším nosem a celkově vyšší a se svými maximálně 8 kg také těžší postavou. Díky půvabnému vzhledu a jemnému výrazu se „kavalír“ promítá i do názvu. Vysoko nasazené svěšené uši jsou dlouhé a dobře osrstěné. Dlouhá hedvábná srst se vyskytuje ve čtyřech barvách: černá s pálením, červená, bílá s pálením a tříbarevná. Může být zvlněná, ale ne kadeřavá.

Předci s královskými zastánci

Miniaturní španělé jsou po celá staletí oblíbenými společenskými psy evropské šlechty, kteří byli vyšlechtěni z loveckých španělů. Patrony Kavalír King Charles španěla se stali dva britští králové Charles I. (1600-1649) a jeho syn Charles II. (1630-1685), které jejich milovaní španělé následovali na každém kroku.

Čtyřnohé přátele lze obdivovat na nespočetných dobových malbách. Jejich přátelství k dětem se již stalo v umění tradicí. Například malíř Anthonis van Dyck zvěčnil na obraze „Děti Charlese I.“ nejen královského potomka, ale také dva zvířecí společníky – španěly. Ti již na obraze vypadají velmi podobně jako dnešní Kavalír King Charles španěl. Také u šlechtických dam byli předkové tohoto plemene velmi populární jako společníci.

V roce 1892 byl proveden první zápis plemene „King Charles španěl“ do plemenné knihy British Kennel Club. Psi již měli kratší délku nosu ve srovnání se svými předky. Většina chovatelů křížila podle módních trendů té doby s plemeny s kratšími nosy, jako je mops.

Rok 1926 je považován za (znovu)zrození španěla s dlouhým nosem. V tomto roce začal Američan Roswell Eldridge hledat španěly starého typu. U příležitosti výstavy nabídl vysokou cenu za španěla s dlouhým nosem. Nejznámějším vítězem soutěže, která se od té doby konala každoročně, se stal „Ann’s Son“, který obsadil první místo v letech 1928 až 1930. Samec, který byl oceněn na mnoha výstavách, je považován za předka plemene.

Kavalír King Charles španěl byl zapsán do plemenné knihy Kennel Clubu jako samostatné plemeno v roce 1945.

Kavalír King Charles španěl - štěně

Osobnost skutečného kavalíra

Toto plemeno dělá čest svému jménu: malí kavalíři jsou vždy dobromyslní a přátelští. Vycházejí velmi dobře s dětmi a jinými mazlíčky ve stejné domácnosti. Jsou společensky snášenliví s ostatními psy a jsou oddaní, pokud jde o „jejich“ lidi. Občas se projeví dědictví loveckých psů a Kavalír King Charles španěl se vydá na lov myší, ale obvykle bývá snadno odvolatelný. Toto plemeno se snadno cvičí, je chytré a nikdy není nervózní. Kavalír není uštěkaný, a není proto nijak zvlášť ambiciózní hlídací pes.

Zdraví není náhoda

Exkluzivní onemocnění

Existuje nemoc, která se vyskytuje pouze u Kavalír King Charles španěla. Jedná se o neurologicky podmíněný syndrom záchvatovitého padání neboli zkráceně EFS (Episodic Falling Syndrome). Pes trpí svalovými křečemi po námaze nebo stresu. To může vést k neschopnosti pohybu a pádu. Křeče obvykle nejsou bolestivé a lze je léčit – jsou však často zaměňovány s epilepsií.

Syndrom suchého oka a syndrom kudrnaté srsti

Syndrom suchého oka se u Kavalír King Charles španěla vyskytuje častěji. Jde o chronicky suché oko, které vyžaduje neustálou léčbu, aby se zabránilo zánětu rohovky.

U psů se syndromem suchého oka se příležitostně vyskytuje syndrom kudrnaté srsti. Projevuje se krátce po narození silně zvlněnou srstí, později následovanou bolestivou, zanícenou a mastnou kůží. Bohužel musí být takto postižená zvířata často utracena.

Prevence: testy DNA

V současné době existují testy DNA na dědičné choroby plemene. Většinu dědičných onemocnění tak lze vyloučit pomocí cíleného výběru. Seriózní chovatelé, kteří nechávají svá zvířata testovat, pravidelně navštěvují veterináře a cíleně vybírají svá chovná zvířata, významně přispívají k tlumení těchto chorob. V takových chovech by se uvedená dědičná onemocnění měla vyskytovat jen zřídka nebo vůbec.

Další typická onemocnění

Bohužel stále existují typické nemoci tohoto plemene, které nejsou neškodné. Mezi nejproblematičtější onemocnění patří syringomyelie (SM) a onemocnění mitrální chlopně (MVD).

Syringomyelie (SM)

Syringomyelie je vážný neurologický stav, který postihuje páteř psa. Příčinou je nedostatečně vyvinutá, příliš malá týlní kost a s tím spojený výhřez mozečku týlním otvorem, díky nimž je blokována cirkulace mozkomíšní tekutiny. Ta se tak hromadí v páteři a vytváří dutinky naplněné mozkomíšním mokem.

Běžným příznakem je pseudo škrábání, kdy pes vypadá, že se škrábe, ale nedotýká se své srsti. Je však také možné, že postižení psi nevykazují žádné příznaky. Ochrnutí nebo motorické poruchy se však mohou objevit později. Zvířata jsou většinou citlivá na bolest v oblasti hlavy a krku. Syringomyelie je diagnostikována pomocí MRI.

Onemocnění mitrální chlopně (MVD)

MVD je srdeční onemocnění, které způsobuje degeneraci mitrální chlopně. Následkem je, že mitrální chlopeň se již nemůže plně uzavřít a krev proudí zpět chlopní do síně. Tento stav se časem zhoršuje. Ve většině případů, pokud se onemocnění neléčí, nakonec vede k srdečnímu selhání. MVD postihuje Kavalír King Charles španěly v mladém věku. U jiných plemen psů se onemocnění vyskytuje pouze s přibývajícím věkem. Včas zahájená léčba je obvykle úspěšná.

Platí, že dobrý chovatel je nejlepší prevencí, jak se vyhnout dědičným chorobám. Měl by svá zvířata nechat včas otestovat na choroby a v případě potřeby je z chovu vyloučit. Teprve pak bude mít majitel Kavalír King Charles španěla vedle sebe zdravého čtyřnohého přítele. S takovým psem bude muset obvykle chodit k veterináři jen na roční kontrolu a očkování. Zdravý Kavalír King Charles španěl může žít až 15 let.

Strava bohatá na maso

Trávicí systém vašeho kavalíra je zaměřen na optimální využití masa. Při nákupu krmiva byste se měli ujistit, že maso tvoří hlavní složku. Nezáleží na tom, zda podáváte mokré krmivo, granule nebo obojí. V obchodech je k dostání i specializované krmivo „Cavalier King Charles“ s velikostí granulí přizpůsobenou velikosti plemene. Přesto byste se měli ujistit, že krmivo má vhodné složení. Obilniny by proto měly být obsaženy co nejméně nebo vůbec.

Pokud jste si koupili štěně od renomovaného chovatele, obvykle vám dá malou zásobu krmiva, na které je štěně zvyklé. Určitě byste měli toto krmivo nějaký čas podávat. Jestliže chcete přejít na jiný zdroj, proveďte tento přechod opatrně a v několika krocích přimícháváním stále více nového krmiva do známého. Vyhnete se tak reakcím citlivého štěněcího trávení, jako je průjem. I u dospělých zvířat by se změna stravy měla vždy provádět postupně.

Krmivo pro štěňata můžete kavalírovi podávat až do věku 10 měsíců – nejlépe ve třech až čtyřech porcích denně. Dospělí psi dostávají svou denní dávku rozdělenou do dvou porcí. Kvůli dlouhým uším se doporučuje úzká, hluboká psí miska, aby se uši psů nedotýkaly krmiva.

Pamatujte, že pamlsky mají také kalorie a dávejte je pouze s mírou, aby byl váš pes ve formě. Pro péči o zuby jsou vhodné sušené žvýkací pamlsky, syrové hovězí maso nebo speciální pamlsky pro péči o zuby. Někteří majitelé psů zvykají svého psa již od štěněte na pravidelné čištění zubů speciální pastou.

Péče: kartáčování

Nejlepší je zvykat vašeho malého chlupáče na péči o srst hned od prvního dne. Kartáčováním srsti zabráníte plstnatění a tvorbě uzlíků. Obzvláště ohrožené jsou oblasti za ušima a v podpaží. Majitelé Kavalír King Charles španělů si nemusí lámat hlavu s návštěvou psího kadeřníka, protože toto plemeno by se nemělo stříhat. Pokud se váš pes zašpiní natolik, že ho již samotným kartáčem nedokážete vyčistit, můžete ho umýt jemným psím šamponem.

Od jara do podzimu byste měli také dávat pozor na všechny nezvané hosty v srsti vašeho kavalíra a odstranit je, například pomocí pinzety. Každý den kontrolujte uši psa, abyste ze srsti odstranili drobné větvičky a podobné „suvenýry“. U svěšených uší se mohou rychleji vyvinout záněty, kterým nahrává vlhké a teplé prostředí. V obchodech najdete speciální výrobky pro péči o uši. V případě potřeby očistěte oči speciálním čisticím roztokem a hadříkem. Pokud je srst mezi polštářky tlapek příliš dlouhá, můžete ji snadno zastřihnout – to se doporučuje zejména v zimě.

Kavalír King Charles španěl - péče

Výchova malého šarmantního psa

Největší výzvou při důsledné výchově Kavalír King Charles španěla bude pravděpodobně odolat jeho velkým psím očím. Kdo to zvládne, překonal největší překážku. Toto plemeno je velmi ochotné se učit, a je tak vhodné pro začátečníky. Pro každé štěně je velkým přínosem psí školka a následně psí škola. Mladí psi tak mohou nejen společně dovádět, ale také se naučit řešit různé situace a socializovat se s jinými psy různých velikostí. To je skvělý základ pro vyrovnaného, klidného a přátelského čtyřnohého přítele.

Malý, ale všestranný: zaměstnání vašeho kavalíra

Navzdory své velikosti jsou Kavalír King Charles španělé sportovní psi, kteří mají rádi pohyb. Jsou proto nevhodní pro pohodlné lidi, kteří raději leží na pohovce. Milují dlouhé procházky a dovádění s ostatními psy – dokonce i samci jsou společensky snášenliví. Kavalír King Charles španěl by se měl pravidelně setkávat s ostatními psími přáteli, protože společenský život je pro jeho pohodu důležitý.

Kavalíři jsou vždy připraveni na hru a zábavu. Ať už hry s míčem, na schovávanou nebo procvičování jednoduchých triků – kavalír je vždy u toho! Mnoho kavalírů také baví agility pro malé psy. Zkouška doprovodného psa je obvykle u tohoto plemene snadná.

Je pro mě Kavalír King Charles španěl vhodný?

Univerzální společník

Kavalíři jsou ideálním společníkem pro všechny milovníky psů, kteří hledají spolehlivého a přátelského čtyřnohého přítele – skutečného kavalíra. Jsou vhodní pro začátečníky, protože se snadno vychovávají, a jsou velmi přátelští k lidem i zvířatům. Hodí se do rodiny i pro jednotlivce, mladší i starší. Toto plemeno se cítí nejlépe, když může trávit dostatek času se svou milovanou „dvounohou smečkou“. K tomu patří také spousta každodenního cvičení a aktivity. Navzdory své velikosti je Kavalír King Charles španěl rád venku v přírodě. Jestliže dokáže uspokojit své potřeby, bude se i v městském bytě cítit jako doma.

Pes vhodný k dětem

Přátelští a otevření španělé mají rádi děti. Dětem musí být vysvětleno, jak zacházet se zvířecím spolubydlícím. Pak nestojí nic v cestě hlubokému přátelství mezi dítětem a psem. Kavalír King Charles španěl se také rychle spřátelí se zvířaty, která již v domácnosti žijí.

Pořízení kavalíra

Před pořízení malého kavalíra je nejlepší si předem naplánovat, kdo se o psa postará v případě dovolené nebo nemoci. Nebo byste si ho chtěli brát s sebou na cesty? Díky jeho kompaktní postavě a přátelské povaze by to mohla být dobrá příležitost vydat se za společným objevováním.

Informujte se předem o nákladech, které budete muset – kromě kupní ceny – zaplatit za základní vybavení (pelíšek pro psa, deka pro psa, vodítko, obojek, postroj, zabezpečení do auta, misky, kartáče a hračky). Naplánujte si pravidelné výdaje na veterinární kontroly včetně očkování. Počítejte také s poplatky za psa a pojištění odpovědnosti za psa a samozřejmě dlouhodobé náklady na vhodné krmivo.

Černý Kavalír King Charles španěl

Jak najdete svého Kavalír King Charles španěla?

Vyhněte se množitelům a pochybným prodejcům

Pokud jste se rozhodli pro Kavalír King Charles španěla jako svého nového spolubydlícího, učinili jste dobrou volbu. Teď bude úkolem najít renomovaného chovatele. Protože se bohužel vyskytují i „chovatelé“, kteří chtějí pouze dosáhnout snadného zisku. Prodávají „čistokrevná štěňata“ bez prokázání původu, socializace a zdravotní péče.

Poraženým v těchto obchodech nejsou jen samotná štěňata, ale také rodičovská zvířata. Často je ani nevidíte, protože nejsou chována ve vyhovujících podmínkách a vhodně socializována. Štěňata jsou často nemocná. Namísto „skutečného gentlemana“ si pořídíte psa pochybného původu, který dokáže připravit „překvapení“ z hlediska chování i zdraví. Nekupujte od takových množitelů ani ze soucitu, protože poptávka utváří nabídku.

Pes od zodpovědného chovatele

Při nákupu štěněte sledujte nejen to, že štěňata vypadají zdravě a nebojácně. Podívejte se také na rodičovská zvířata. Měla by působit živým a vyrovnaným dojmem. Renomovaný chovatel je otevřený otázkám o plemeni i o jednotlivci. Rád také doloží zdravotní péči o jeho zvířata. I on sám zjišťuje, zda můžete jeho chráněncům nabídnout dobrý domov a jaké máte plány ohledně chovu psů.

Samozřejmě že kromě průkazu původu vám chovatel poskytne i očkovací průkaz a doklad o odčervení. Návštěva štěňat je obvykle možná nejdříve od 4. týdne jejich života, protože do té doby jsou náchylná k zavlečeným nemocem. Kromě toho by to také bylo stresující pro matku štěňat, která by se snažila chránit své děti.

Starší kavalír z útulku

Nabídli byste raději nový domov staršímu Kavalír King Charles španělovi? Toto plemeno je docela populární – jen v České republice se ročně narodí několik stovek oficiálně registrovaných malých kavalírů. Vždy se tak najdou psi, kteří z různých důvodů hledají nový domov. Pokud v útulku nenajdete psa, kterého hledáte, stojí za to prohledat internet. Existují různé spolky jako „Kavalír v nouzi“, které se primárně věnují tomuto plemeni. Na svých internetových stránkách prezentují čistokrevné psi nebo křížence, kteří se těší na nový domov.

Přejeme Vám krásně strávený společný čas s Vaším Kavalír King Charles španělem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.