Manchester teriér

Manchester teriér štěně

Tento elegantní čistokrevný pes je vynikajícím domácím a rodinným psem, který příliš nelíná, dobře vychází s dětmi a je své rodině vždy věrný – alespoň dokud v něm žádný malý hlodavec neprobudí jeho vrozený lovecký instinkt.

Povaha

Krysa, veverka, myš, nebo králík? Kdyby to bylo na něm, manchester teriér by je nejraději honil všechny najednou. Ještě více než lov však tento Angličan miluje svou rodinu. V dobrých rukou je tedy ochoten věnovat se s vášní jiným věcem a vzdát se lovu. Důsledná, ale láskyplná výchova a pozitivní motivace jsou pro to těmi nejlepšími předpoklady.

Učenlivý a temperamentní parťák

Kromě dostatečné pozornosti potřebuje tento pes příležitost, aby se tu a tam opravdu vyřádil. Psí sporty napomáhají učinit zadost jeho temperamentu a radosti z pohybu. Obzvláště vhodné je agility, obedience, frisbee nebo dog dancing.

Těží přitom nejen ze své rychlosti a obratnosti, ale také z výrazné ochoty učit se a z vysoké inteligence. Společné aktivity na psím sportovišti zajišťují nejen dostatek pohybu a zábavy, ale zároveň posilují úzké pouto mezi psem a majitelem.

Teriér jako pes na klíně?

Jakmile si získáte důvěru tohoto psa, můžete se těšit na celoživotního věrného společníka, který se navzdory svému původu jako pracovní a lovecký pes může stát i opravdovým mazlíčkem na klíně. Přítulný manchester teriér si umí blízkost svých majitelů užívat plnými doušky.

Dokud je mu tato blízkost dopřávána, ochotně se přizpůsobuje jakémukoli prostředí. Jestli to je malý, nebo velký byt, dům ve městě, nebo na venkově, pro něj nehraje žádnou roli. Důležité je,  aby měl dostatek pohybu a lásky.

Je manchester teriér vhodný pro začátečníky?

Jeho povaha s orientací na lidi a učenlivost z něj přirozeně dělají velmi dobrého „žáka“, který obvykle ochotně plní pokyny svého pána. Přes veškerou jeho ochotu se učit bychom však neměli zapomínat, že manchester teriér je také velmi hrdý a někdy dost tvrdohlavý pes, který má rozhodně vlastní hlavu. Přísným „ne“ nebo fyzickým „pokáráním“ se s ním daleko nedostanete.

Základem je zvládnout základní pravidla poslušnosti a pozitivní přístup. Pokud splníte tyto dvě podmínky, nebudete mít s tímto psem téměř žádný problém. Dokonce i jeho lovecký instinkt a nedůvěru k cizím lidem, které rád vyštěkává ze svého teritoria, lze s trochou šikovnosti a znalostí dostat pod kontrolu. Začátečníkům se určitě doporučuje navštívit dobrou psí školu.

Elegantní vzhled

Navzdory své atletické, kompaktní a svalnaté stavbě těla působí manchester teriér velmi elegantně. V neposlední řadě je to díky jeho sytě černé, lesklé srsti se zřetelně kontrastním pálením na končetinách a čenichu v sytě mahagonově červené barvě.

Krátká, hladká srst dává vyniknout jeho aerodynamicky tvarovanému tělu a svalům s optimálními proporcemi. Anglický teriér přitom nevypadá ani příliš slabě, ani příliš silně. Tento krásný pes disponuje velkou silou a hbitostí. I přes to je poměrně drobné postavy. Tím se také liší od německého pinče, s nímž má jinak navenek mnoho společného.

Manchester teriér štěně

Čím se liší od anglického toy teriéra

S kohoutkovou výškou 38 až 39 cm u fen a 40 až 41 cm u psů je manchester teriér spíše malým psem. V závislosti na pohlaví a velikosti těla váží zástupci tohoto plemene pět až deset kilogramů.

V USA a Kanadě se manchester teriér dělí podle velikosti na dvě variety „toy“ a „standard“. Black and tan toy teriér, jak se tomuto trpasličímu plemeni také říká, váží pouhých 3 až 5 kg.

Také v jeho rodné Anglii jsou psi zařazováni do různých plemen v závislosti na své velikosti: anglický toy teriér (2,7 až 3,2 kg) nebo manchester teriér (cca 6,8 až 10 kg).

Historie krysaře z Manchesteru

Jak samotný název rasy napovídá, ohniskem chovu byl Manchester. V přístavních oblastech Liverpoolu a Manchesteru tehdy sloužil lidem především jako pracovní pes, který se díky své odvaze a loveckému instinktu mimořádně hodil jako „krysař“. V této funkci udržoval dům a dvůr bez krys a jiných otravných hlodavců.

Z tohoto úkolu se nakonec vyvinuly takzvané „krysí jámy“, které se staly jakousi oblíbenou zábavou, v níž byly vysoké sázky vypsány na psy, kteří v daném čase dokázali zabít nejvíce krys.

Vrcholy a pády v historii plemene

Manchester teriér se stal oblíbeným výstavním a společenským psem zejména poté, co byly jeho ušlechtilé rysy posíleny křížením bílého staroanglického teriéra, vipeta a italského chrta.

Navzdory svému elegantnímu vzhledu a vynikajícím vlastnostem věrného společníka a nebojácného loveckého psa manchester teriér dlouho zaostával v popularitě za jinými známějšími plemeny teriérů. Kontroverze ohledně kupírování uší a v neposlední řadě druhá světová válka způsobily, že plemeno téměř upadlo v zapomnění.

Zásluhou britského klubu chovatelů manchester teriérů, založeného v roce 1937, toto plemeno přežilo a v poslední době se z těchto neokoukaných teriérů opět těší stále více lidí.

Zdraví a typické nemoci plemene

Manchester teriér si navzdory své dlouhé historii dokázal udržet dobrou fyzickou kondici. Dnes je toto plemeno považováno za robustní z hlediska zdraví. Až na několik málo výjimek nejsou známy choroby související s tímto plemenem.

Mezi tyto výjimky však patří genetická vada zvaná „von Willebrandova choroba typu 1“. Vyskytuje se i u lidí a vede k poruše srážlivosti krve. Krvácení z nosu, krvácení z dásní, dlouhodobé krvácení po úrazu nebo operaci nebo také krev ve stolici mohou být důsledkem této nevyléčitelné nemoci. Určité léky nebo opatření před operací však mohou s tím související rizika snížit.

Kromě toho se zdá, že manchester teriéři jsou poměrně náchylní k problémům s ledvinami a k takzvanému „vchlípenému oku“ (entropiu).

Na co si dát pozor při koupi manchester teriéra

Nejlepší ochranou před nemocemi je – stejně jako u všech plemen – seriózní a zodpovědný chov, který nemocná nebo predisponovaná zvířata z chovu přísně vylučuje.

Pokud máte zájem o manchester teriéra, rozhodně nezapomeňte požádat chovatele, aby vám ukázal výsledky zdravotních prohlídek. Krevní test DNA by měl prokázat, že rodiče ani jejich štěňata nejsou postiženi von Willebrandovou chorobou typu 1. Pokud vám chovatel výsledky testů nemůže poskytnout, raději od něj psa nekupujte.

Dále je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud chovatel nabízí štěňata bez dokladů a za „výhodnou“ cenu. Seriózní chov psů je totiž spojený s vysokými náklady na požadované zdravotní prohlídky a očkování.

Strava manchester teriéra

Zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda samozřejmě nezávisí pouze na chovateli, od kterého jste štěně koupili. Nakonec i vy jako majitel můžete udělat hodně pro to, aby váš manchester teriér prošel životem ve zdraví a plný energie. Nejvyšší prioritou je přitom strava vašeho psa.

Přestože jsou teriéři běžně považováni za „všežravce“, potřebují vyvážené a zdravé krmivo, které jim poskytne všechny důležité živiny. Jejich potřeby se liší v závislosti na věku, hmotnosti, úrovni aktivity a zdravotním stavu a mohou být přesně vypočítány vaším veterinářem.

Zdravý dospělý pes potřebuje přibližně 100 g masa a 100 g zeleniny. Denní dávka doporučená veterinárním lékařem nebo vaším chovatelem by neměla být překročena. I když se na vás váš pes dívá prosebnými očima, měli byste zůstat u dvou porcí denně.

Dva manchester teriéři

Zdravotní problémy způsobené nesprávným krmením

Zvýšená chuť k jídlu vede u některých zástupců plemene k obezitě. Ta pak může způsobit řadu zdravotních problémů. Opatrní byste měli být také při nabízení rýže a brambor, které mohou u některých teriérů způsobit problémy s kůží a srstí i zažívací potíže.

Mnoho problémů s ledvinami je pak způsobeno konzumací příliš velkého množství obilovin.

Pokud svému psovi dáváte granule, měli byste dbát na kvalitní a snadno rozpoznatelné složení, které nezahrnuje obiloviny, cukr, chemické konzervanty a umělé zvýrazňovače chuti.

V současnosti oblíbené krmení čerstvým syrovým masem (BARF) je možné bez problémů použít i u manchester teriéra. I zde však musíte zajistit dobrou kvalitu a vhodné složení krmiva.

Péče

Péče o manchester teriéra je poměrně snadná. Jeho krátká, hladká srst téměř nelíná a nemusí se stříhat ani trimovat. K očištění po procházce lesem v mokru a blátě zpravidla stačí vlhký hadr. Pro odstranění odumřelých chlupů a zachování lesku je přesto třeba kartáčovat srst jednou až dvakrát týdně.

Jednou za čas byste také měli odstranit chlupy mezi polštářky na tlapkách, pokud tam vyrůstají. Stejně jako u všech psů je – kromě péče o srst – třeba pravidelně kontrolovat drápy, zuby a uši a v případě potřeby je čistit nebo zkracovat (drápy).

Chov

Díky své na údržbu nenáročné srsti, která téměř nelíná, jsou ideálními domácími psy i pro alergiky a snadno se přizpůsobí téměř všem životním situacím. Manchester teriéra je tedy možné chovat i v menším městském bytě, pokud mu majitel zajistí dostatek pohybu v blízkých parcích. Dům s vlastní oplocenou zahradou je samozřejmě pro takového aktivního psa ideální.

Zahrada přitom ale nemůže nahradit každodenní procházky v přírodě, na které byste svého čtyřnohého kamaráda měli brát. Majitelé manchester teriéra by rozhodně měli se svými psy sdílet svou radost z pohybu a sportu.

Kolik času manchester teriér vyžaduje?

Aby měl váš pes dostatek pohybu a nenudil se, potřebuje k tomu samozřejmě hodně vašeho času. Lidé, kteří pracují na plný úvazek, rozhodně nejsou vhodnými majiteli temperamentního teriéra.

Bez ohledu na to, jak snadná je péče o něj, manchester teriér potřebuje hodně pozornosti. Výlety do přírody, společné rozmanité procházky nebo účast na psích sportech zkrátka patří k životu s tímto psem.

Je vhodné navštívit psí školu?

Zejména pro začínající pejskaře by měla být návštěva psí školy naprostou samozřejmostí. Nakonec není dobré podceňovat tvrdohlavost a lovecký instinkt těchto inteligentních psů. Při výběru psí školy byste se však měli ujistit, že má cvičitel dostatek zkušeností a že je skupina psů ovladatelná. Vy i váš pes byste se měli ve škole rozhodně cítit dobře a užívat si společné hodiny.

Kamarád na hraní a parťák na sport

Pokud budete svému manchester teriérovi věnovat hodně pozornosti, nabídnete mu dostatek pohybu a aktivity, pochopíte jeho „teriérské zvláštnosti“ a budete ho od začátku důsledně cvičit, určitě budete mít po svém boku naprosto věrného a příjemného společníka. Manchester teriér je nejen milující kamarád na hraní pro děti a vytrvalý parťák na sport, ale také neohrožený hlídač, který vždy dohlíží na to, aby se jeho milovaným nic nestalo.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.