Pumi

Pumi v přírodě

Mnoho šťastných majitelů psího plemene s názvem pumi, kteří na dotaz na plemeno svého zvířecího společníka pravdivě odpoví „pumi“, se dočká reakce: „Ano, to je ten nový kříženec pudla!“ Tak to ale ani zdaleka ne! Více o tomto asi 300 let starém psím plemeni z Maďarska najdete níže.

Poznávací znamení: vztyčené uši

Díky své kudrnaté srsti vypadá pumi na první pohled skutečně trochu jako pudl. Nezaměnitelným poznávacím znamením tohoto plemene jsou však zvědavé vzpřímené uši, které dodávají těmto pejskům jejich zvláštní vzhled.

Tito malí psi váží mezi 10 a 15 kg. Jejich kohoutková výška je přitom maximálně 47 cm. Drátovitá krycí srst s měkkou podsadou zdobí zástupce plemene v barvách šedé, černé, bílé i plavé. Nejčastější jsou šedí pumi. Ti jsou po narození celí černí a časem zesvětlují.

Pumi s předky puli

Pumi je pravděpodobně kříženec puli, menšího ze dvou huňatých plemen maďarských pasteveckých psů, s francouzskými ovčáky a německými teriéry. Počátky plemene spadají do 17. a 18. století. Pumi byl nejprve považován za variantu puli. V roce 1920 byl uznán jako samostatné plemeno.

Zatímco puli se stále více vyvíjel ve společenského psa s neobvyklým vzhledem, pumi zůstal v podstatě nekomplikovaným a všestranným pracovním psem. Na farmách v rodném Maďarsku se používal především k pohánění a pasení dobytka, někdy také k lovu.

Dnes se pumi uplatňují i jako rodinní společenští psi. Mimo Maďarsko je toto plemeno stále velmi vzácné.

Energií nabitý hlídač

Toto plemeno je temperamentní, velmi chytré a potřebuje úkoly, které ho zaměstnají. Jako honácký pes je zvyklý pracovat samostatně. Pumi jsou velmi loajální ke své smečce a rádi hlídají své území. Při setkání s cizími lidmi se proto zpravidla chovají odtažitě.

Dbejte na to, aby cizí lidé vašeho čtyřnohého kamaráda jen tak hned nehladili. Raději nechte svého pumiho zachovat si svou pro toto plemeno typickou zdrženlivost. Potřebuje zkrátka nějaký čas na to, aby se osmělil.

Pouto s vámi a vaší rodinou je o to silnější. Mazlení se se svojí smečkou umí pumi velmi ocenit.

V nouzi je pumi připraven se bránit. Má tedy v sobě určitou ostrost. Patří proto do rukou zodpovědného majitele. Navíc je potřeba uspokojit jeho touhu pracovat. Pumi tedy není příliš vhodný pro začátečníky.

Má také tendenci být uštěkaný. U vyrovnaného jedince se smysluplnými úkoly se tento pud obvykle projevuje méně.

Výchova: socializace a důslednost

Stejně jako u mnoha primitivních pracovních psů platí i pro toto plemeno totéž. Pouze vytížený pes má základní předpoklady k tomu, aby se dobře choval. Protože když se nudí, hledá si nějakou činnost sám – a většinou ne k radosti svého majitele!

Jinak je toto plemeno považováno za velmi ochotné se učit. Lze ho dobře vycvičit pomocí důslednosti i pozitivního přístupu. Musí se však brát ohled na samostatnou povahu tohoto hlídače. Pokud řeknete „ne“ a pak necháte psa vyskočit zpět na pohovku, nedivte se, že chytrý pumi bude chtít převzít vedení smečky.

Rozsáhlá socializace může mít na toto plemeno velmi pozitivní vliv. Měli byste navštívit nejen vhodného chovatele, který ho již od štěněte intenzivně formuje a seznamuje s mnoha věcmi, ale také školku pro štěňata. Zde může navázat pozitivní kontakty s dalšími čtyřnohými kamarády mnoha plemen a velikostí. Prospěje to sociálním dovednostem vašeho psa. Výcvik pumiho vám samozřejmě může usnadnit i následná návštěva psí školy.

Zdraví a strava

Pozor na kůži a srst

Pumi je robustní pes. Problémy s kůží a srstí se však u něj mohou objevit častěji než u jiných plemen. Tito hbití čtyřnozí kamarádi se mohou dožít až 16 let. Nejlepším základem pro dlouhý a zdravý život psa je dobrý chovatel a vhodná zvířecí strava.

Maso je základ

Pes je takzvaný karnivor, masožravec. Živí se nejen čistou svalovinou, ale i kořistí včetně srsti, kostí a obsahu žaludku. Kromě toho se vlci ve volné přírodě pravidelně – a zdaleka ne jen v dobách nedostatku – živí travinami, bobulemi a kořínky i exkrementy býložravců. Při hledání vhodného krmiva pro svého mazlíčka se tedy ujistěte, že hlavní složkou je maso doplněné kvalitními komponenty.

Zcela se vyhněte nekvalitním obilovinám, které slouží pouze jako levná výplň.

Jak krmit pumiho

Štěněti můžete dávat čtyři až pět jídel denně, dospělému pumi stačí dvě dávky. Pak svému čtyřnohému kamarádovi dopřejte odpočinek, například malého šlofíka. Údaje výrobce o doporučené denní dávce krmiva jsou vždy pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na aktivitě a konstituci vašeho čtyřnohého kamaráda.

Pumiho je nejlepší pravidelně vážit. Umožní vám to včas reagovat na případný úbytek nebo nárůst hmotnosti.

Jídelníček můžete občas doplnit tvarohovým sýrem, nízkotučným tvarohem, vařenými bramborami nebo rýží a některými druhy ovoce a zeleniny – vyhněte se však přitom hroznům a veškerým cibulovinám včetně česneku.

Pumi - agility

Snadná péče

Péče o kudrnatou srst pumiho je snadná. Jednou týdně ji vyčešte hrubým hřebenem – to stačí k tomu, abyste předešli plstnatění. Nejlépe je začít s tímto pečujícím rituálem ihned po nastěhování štěněte, a to pomocí měkkého kartáče a poté ho vydatně pochválit.

Po péči o srst pečlivě prohlédněte uši a drápy svého miláčka. V případě potřeby přitom můžete svému zvířecímu parťákovi vyčistit uši speciálním čističem uší pro psy. Za normálních okolností si váš pumi drápky při běhání obrousí sám. Staršímu psovi možná budete muset pomoci a drápky zkrátit nůžkami na drápky – v případě pochybností požádejte svého veterináře, aby vám ukázal jak na to.

Trimování jen v některých případech

Někteří majitelé pumiho svého dospělého psa pravidelně trimují. Speciálním trimovacím nožem vytrhávají odumřelé chlupy ze srsti. Trimování je však nutné pouze u pumiho s velmi měkkým kožichem. U drátovité krycí srsti, která je podle standardu ve vyváženém poměru k měkké podsadě ve skutečnosti žádoucí, to je většinou zbytečné.

Z hygienických důvodů může být užitečné opatrně zastřihnout chloupky kolem konečníku a – pro lepší výhled – také před očima.

Péče o zuby

Někteří majitelé psů již své mladé pejsky navykají na čištění zubů speciální psí pastou a kartáčkem. Pravidelné provádění tohoto úkonu je dobrou prevencí pro zdravé zuby až do vysokého věku psa. Alternativně nebo jako doplněk můžete svému pumi dávat pamlsky pro péči o zuby nebo suché žvýkací pochoutky pro psy. Péči o zdravé zuby můžete občas podpořit i několika kousky syrového hovězího masa.

Všechno, jen ne nuda!

Stojí za to si to znovu připomenout, že pouze plně vytížený pumi je také příjemným společníkem. Nedostatečně zaměstnaní psi tohoto plemene se rychle mění ve velmi nervózní zvířata s problematickým chováním. Zde je na majiteli, aby se před nastěhováním připravil na vysoké nároky pumiho na aktivitu a upřímně si odpověděl na otázku, zda je dokáže splnit. Pokud máte pochybnosti, ohlédněte se raději po jiném plemeni. S pumi není prostor pro nudu.

Tyto čilé uzlíčky energie jsou vždy připravené vydat se spolu s vámi za dobrodružstvím a ocení jakoukoli venkovní aktivitu. Jsou vynikajícími hlídači a hodí se pro mnoho psích sportovních aktivit, jako je agility, dog dancing, flyball nebo mantrailing. Vyzkoušejte, co vás spolu bude bavit nejvíce. Toto plemeno obecně oceňuje činnosti, při kterých se může uplatnit jeho chytrá hlavička.

Se sportovním tréninkem by se mělo začít až u dospělých pumi a postupně ho stupňovat. Pak vás při běhu rád doprovodí i váš čtyřnohý kamarád. Obzvlášť dobře je tomuto temperamentnímu pasteveckému psovi, když má volný přístup na oplocenou zahradu.

Je pro mě pumi vhodný?

Není divu, že stále více milovníků psů by chtělo mít tohoto čtyřnohého kamaráda s živou povahou a pěkným vzhledem každý den po svém boku a rádo by si k sobě pumiho nastěhovalo. Jaké požadavky by však měli splnit milovníci psů, kteří touží právě po tomto pejskovi?

Aktivní venkovan pro zkušené

Jakožto velký milovník přírody pumi nepatří do města, i když by určitě bylo možné ho tam chovat. K životu pumiho vhodnému pro tento druh však patří dostatek zeleně na procházky a v ideálním případě oplocená zahrada, kterou může za každého počasí prohledávat a hlídat.

Ti, kdo rádi tráví čas na gauči, by měli na pumiho jako spolubydlícího rovnou zapomenout. Pumi potřebuje dostatek aktivity venku – ať už svítí slunce, nebo prší.

Pumi je pro pejskaře začátečníky vhodný pouze v případě, že vyhledají pomoc s výchovou u zkušených psovodů. Jinak hrozí, že si bude chytrý pastevecký pes sám určovat, co a jak dělat.

Pumi jako člen rodiny?

Plemeno je považováno za děti milující děti. Děti by se ovšem měly naučit chovat ke zvířatům s respektem – pak se může vyvinout přátelství na celý život. Malé děti však s těmito psy raději bez dozoru nenechávejte. Pes si může například špatně vyložit neškodné potyčky při hře mezi dvěma dětmi a snažit se ochránit svého člena smečky před domnělým útokem.

Tito pastevečtí psi mohou dobře vycházet s kočkami, pokud si na ně zvykli již jako štěňata. V opačném případě může teriér v kořenech plemene v ojedinělých případech znesnadňovat socializaci s kočičími mazlíčky.

Co obnáší chov psa

Nezapomeňte, že když se k vám pumi nastěhuje, přebíráte za něj po zbytek jeho života zodpovědnost – a to vás bude stát nejen nemalé částky, ale také každý den váš čas. K tomu je nutné zahrnout také náklady spojené se začátkem společného života s pumi. Pořizovací cena zdravého, typického čtyřnohého kamaráda od chovatele a v případě potřeby i dlouhá cesta k němu plus základní vybavení – misky, vodítko s postrojem nebo obojkem, psí deky a pelíšky, zabezpečení pro přepravu autem a potřeby pro péči o psa od hřebenů po pinzetu na klíšťata.

Navíc byste měli předem počítat s pravidelnými výdaji: kvalitní krmivo, pojištění odpovědnosti za psa a daň a v neposlední řadě prohlídky u veterináře. Návštěvy u veterináře se samozřejmě mohou v případě nepředvídaných onemocnění rychle prodražit – i na to byste měli být před koupí zvířete připraveni.

Kde najdu svého pumiho?

Pumi od renomovaného chovatele

Zamilovali jste si povahu tohoto sympatického psího plemene a máte vše, co potřebujete pro dobré soužití s ním? Skvělé – pak se můžete pustit do hledání svého pumiho! To však může být trochu obtížnější v závislosti na místě, kde žijete, protože toto plemeno je stále velmi vzácné a v každé zemi mimo Maďarsko je obvykle jen hrstka chovatelů. Obraťte se například na kluby chovatelů maďarských pasteveckých psů, kde vám jistě rádi s hledáním pomohou.

Jakmile najdete vhodného chovatele, neměli byste se vyhýbat případné dlouhé cestě za ním, abyste se s ním a jeho zvířaty mohli seznámit u nich doma. Během rozhovoru s ním můžete zjistit, zda se k sobě s konkrétním štěnětem pumiho hodíte, a také si udělat obrázek o rodičích štěněte. Zodpovědný chovatel vám rád sdělí své chovatelské cíle z hlediska zdraví a typu, ale také vám položí několik otázek, aby zjistil, zda můžete jeho odchovanci poskytnout dobrý domov na celý život.

Pes z útulku

Při nastěhování je pumi obvykle osm až deset týdnů starý, má průkaz původu a je několikrát odčervený a očkovaný – nezapomeňte dodržet termíny přeočkování. Vzhledem k tomu, že mimo Maďarsko je výskyt pumiho velmi ojedinělý, v útulku pravděpodobně čistokrevného pumiho nenajdete, pokud chcete dát domov staršímu zvířeti.

Existuje však řada organizací na ochranu zvířat, které zprostředkovávají adopci maďarských psů hledajících nový domov. Vzhledem k tomu, že pumi bez průkazu původu byli používáni jako pracovní psi na mnoha farmách v Maďarsku, je možné, že se mezi nimi objeví také pumi nebo jeho kříženec.

Někteří z těchto psů však nemají dobré zkušenosti s lidmi a vyžadují velmi dobrou znalost psů. Než se rozhodnete pro pumiho, který vyrostl mimo ochranitelské prostředí chovatele, důkladně proberte své představy a životní podmínky s organizací zprostředkovávající adopci zvířat.

V každém případě se vyhněte údajně čistokrevným štěňatům pumiho prodávaným bez průkazu původu a z pochybných zdrojů. To totiž pouze podporuje čistě ziskový obchod se štěňaty, ve kterém jde výhradně o peníze, a ne o zachování charakteru, typu a zdraví tohoto krásného plemene. V případě pochybností je lepší volbou kříženec pumiho z útulku!

Přejeme vám spoustu krásných chvil s vaším energickým kamarádem plemene pumi!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.