Cvrčci (Acheta domesticus)

Cvrček

Přestože cvrčci domácí mají křídla, létají jen zřídka.

Obyvatelé terárií si je rádi dají k snědku: krmný hmyz je nezbytný pro druhově vhodnou výživu plazů. Cvrčci jsou v teraristice obzvláště oblíbení. Nejsou nároční na péči, jsou bohatí na živiny a stimulují lovecký instinkt vašich plazů. Chcete chovat nebo koupit cvrčky? Připravili jsme pro vás tipy pro jejich chov a zkrmování.

Vzhled: jak poznat cvrčky?

Cvrček domácí (Acheta domesticus) patří do podřádu kobylek a čeledi cvrčkovitých. Má dlouhá tykadla a jako všechny druhy cvrčků má kompaktní tělo, zakulacené břicho a dlouhé, silné zadní nohy.

Tělo cvrčka je žlutohnědě zbarvené, na krku a hlavě má tmavé znaky. Navenek se podobají kobylkám, ale liší se od nich barvou, která je u kobylek často zelená. Kromě toho jsou u kobylek výraznější skákací nohy.

Samečci a samičky cvrčků se liší jednou částí těla: samičky mají na zadní straně těla kladélko, kterým kladou vajíčka do půdy. Jsou tedy asi o 15 milimetrů delší než samci, kteří mají tělo dlouhé 16 až 25 milimetrů. Samci naopak prozrazují své pohlaví akusticky. Pohlavně dospělí cvrččí samci jsou známí svým hlasitým cvrkáním, které provozují zejména v pozdních večerních a časných nočních hodinách.

Umí cvrčci létat?

Přestože mají cvrčci čtyři křídla, létají jen zřídka. Nejraději běhají nebo skáčou. Cvrčci dokážou díky svým skákavým nohám vyskočit do výšky 30 cm i více. Přesto mají křídla důležitou funkci. Sameček o sebe tře předními křídly, aby přilákal samičky – k velké nelibosti mnoha lidí, které cvrkání připravuje o nervy.

Výskyt: kde žijí cvrčci v přírodě?

Cvrčci se vyskytují po celém světě a nejraději se zdržují v blízkosti domů. Proto se jim také říká cvrčci domácí. Mimochodem, láska k domům je i v latinském názvu: Acheta domesticus znamená „domácí pěvec“.

Chov

Chov a ubytování: tak se budou cvrčci cítit dobře

Jako obydlí pro cvrčky domácí jsou vhodná akvária nebo fauna boxy, které byly speciálně vyvinuty pro chov krmného hmyzu. Odebrání cvrčků je u těchto boxů obzvláště snadné.

Dbejte na to, aby se víko dalo dobře zavřít, jinak by hbitá zvířátka utekla. Aby mohl vzduch cirkulovat i při pevně zavřeném víku, měl by box mít otvor. Ten můžete zajistit proti útěku pomocí síťky proti hmyzu.

Cvrčci nemají vysoké nároky na osvětlení, ale na klima ano: preferují teploty kolem 25 °C a nepříliš vysokou vlhkost vzduchu. V noci je pokojová teplota pro zvířata dostatečná.

Tipy pro snadný chov cvrčků:

 • Hmyz nechovejte v přepravním boxu.
 • 500 dospělých zvířat potřebuje nádobu o rozměrech alespoň 50 x 30 x 30 cm.
 • Cvrččí obydlí by se mělo čistit každý týden. Zabráníte tak nepříjemnému zápachu a zajistíte plazům kvalitní potravu.
 • Ideálním substrátem pro domov cvrčků je písek nebo jemné dřevěné štěpky.
 • Vytvořte úkryty z kartonových rolí a zmačkaného papíru a nezapomeňte na misku s krmením.
 • Důležité pro chov: ponechte dostatek místa pro snášení vajec.

Cvrček domácí utekl? Jak najít uprchlíka

Cvrčci jsou čilí a dobře skáčou. A hlasité cvrkání samečků je v domě velmi rušivé. Proto buďte opatrní při čištění nádoby, výměně krmiva pro cvrčky nebo odebírání krmných zvířat.

Pokud hmyz uteče, ideální návnadou jsou lepové pasti, oboustranně lepicí papír nebo vyhřívací dečka a kousek jablka. Cvrčci jsou noční hmyz – s trochou štěstí objevíte uprchlíky, když budete ve tmě prohledávat zem s baterkou.

Co žerou cvrčci?

Cvrčci sežerou téměř cokoli a živí se rostlinnou i živočišnou potravou. I když jsou cvrčci domácí krmný hmyz, potřebují vyváženou stravu složenou ze suché a vlhké složky. Čím kvalitnější je krmivo pro cvrčky, tím kvalitnější je živá potrava pro vaše terarijní zvířata.

Jako suché krmivo můžete podávat ovesné vločky nebo pšeničné klíčky. V obchodech s chovatelskými potřebami můžete také sehnat speciální krmivo pro cvrčky. Ovoce a zelenina, například jablka, okurky a mrkev, slouží jako mokré krmivo a dodávají cvrčkům vitamíny a tekutiny. Cvrčci neodmítnou ani bylinky nebo divoké byliny, jako jsou pampelišky.

Cvrčky obvykle stačí krmit každé dva až tři dny. Zbytky by neměly v nádobě zůstávat příliš dlouho – cvrčci mají rádi čisté prostředí.

Chovatelství

Chov cvrčků: co je dobré vědět o rozmnožování

Chov cvrčků je snadný i pro začátečníky. Cvrčci se rozmnožují po celý rok. Samičky žijí v dospělosti asi deset týdnů a během této doby nakladou 200 až 300 vajíček. Vajíčka cvrčků jsou bílá, úzká a asi dva milimetry dlouhá.

Jak probíhá rozmnožování:

 • Po páření samice naklade vajíčka do snášecího substrátu. K tomu jsou vhodné vlhké zbytky zeleniny, piliny nebo zemina v nádobě na kladení vajec – mohou to být malé nádobky o délce deset centimetrů a výšce a šířce asi pět až šest centimetrů.
 • Přibližně po týdnu se vajíčka přemístí do odchovné nádoby. Ta by měla být stejně velká jako domeček pro cvrčky, měla by mít podklad z písku a úkryty. Nádoba na kladení vajíček musí být stále vlhká.
 • V závislosti na teplotě se z vajíček vylíhnou larvy přibližně po 10 až 54 dnech. Nejrychleji se líhnou při teplotě 35 °C a nejdéle při teplotě 16 °C.
 • Během následujících deseti až 35 týdnů se larvy asi desetkrát svléknou. Doba vývoje cvrčků závisí také na teplotě a na tom, jak dobře je krmíte a staráte se o ně.
 • Poté cvrčci domácí dosáhnou stádia dospělosti a jsou pohlavně dospělí.

Krmivo pro plazy

Zkrmování cvrčků: hostina pro hmyzožravce

Cvrčci domácí jsou na vitamíny a minerály bohatou pochoutkou pro všechny hmyzožravce. I menší plazi rádi chytají živé cvrčky. Cvrčky nezkrmujte denně, protože plazi mají nižší energetické nároky než savci. Živá potrava, která není zkonzumována, by proto měla být z terária odstraněna.

Tip: Aby vám mrštná zvířátka neutekla, můžete je asi půl hodiny před krmením podchladit. Hmyz se pak stane pomalým a snadno manipulovatelným.

Pořízení

Nákup cvrčků: alternativa pro ty, co spěchají

Chcete si cvrčky raději koupit? Pak je najdete v obchodech se zvířaty nebo na internetu. V závislosti na potřebách a apetitu obyvatel terária je k dispozici krmný hmyz v různých velikostech a vývojových stádiích.

Na co si dávat při nákupu pozor?

Cvrčci jsou sice oblíbenou potravou, ale především jsou to živí tvorové. Proto byste měli nakupovat pouze zvířata z přísně kontrolovaných chovů, kde mají cvrčci vhodné podmínky pro svůj druh. Při objednávání online dbejte na dopravu šetrnou ke zvířatům.

Cvrčci zakoupení na internetu vám obvykle přijdou domů v plastové krabičce. Tento přepravní box je však z dlouhodobého hlediska příliš malý a není druhově vhodnou variantou ubytování pro krmná zvířata.

Závěr: kvalitní krmný hmyz pro obyvatele terária

Cvrčci jsou oblíbení u obyvatel i majitelů terárií. Dobře opečovávaní a kvalitní cvrčci poskytují terarijním zvířatům důležité živiny a vitamíny. Péče o ně vyžaduje trochu času. Celkově je však chov cvrčků nenáročný a umožňuje vám odchovat si zdravou živou potravu a čerstvou ji zkrmovat.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.