Gekončík noční

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

Pokud si chcete pořídit terárium, je gekončík noční ideálním vstupním zvířetem do světa teraristiky. V našem článku zjistíte více o chovu a péči o gekončíka nočního a o druhově vhodném uspořádání terária.

Co je gekončík noční?

Gekončík noční patří do čeledi Gekkonidae. Kromě gekončíků nočních, kteří jsou aktivní za soumraku a v noci, jsou mezi teraristy velmi žádaní také gekoni rodu Phelsuma nebo Lygodactylus, aktivní přes den. Gekoni (Gekkonidae) patří do řádu šupinatých (Squamata), což je jedna ze čtyř hlavních skupin plazů.

Gekoni jsou nepředstavitelně rozmanitou skupinou ještěrů, která čítá asi 100 rodů a asi 1 200 různých druhů. Gekoni obývají Zemi přibližně 50 milionů let. Ať už žijí v deštném pralese, na poušti nebo v horách, tito plazi se téměř dokonale přizpůsobují podmínkám svého prostředí.

Historie plazů

Podle současných poznatků pochází gekon z jihovýchodní Asie. I dnes se zde vyskytují nejpůvodnější zástupci této skupiny ještěrů. Exemplář gekončíka nočního (Eublepharis) poprvé popsal v roce 1827 britský zoolog John Edward Gray. Gekončíci noční se také vyvinuli v jihovýchodní Asii. Odtud se tento druh ještěrky rozšířil od Indie, Pákistánu, Afghánistánu, Íránu a Iráku až po Sýrii a Turecko.

Gekončík noční dává přednost polosuchým až suchým stepním stanovištím. Vyskytuje se hlavně v tropických a subtropických pouštích nebo polopouštích se zemito-písčitým, spíše pevným podkladem. Tito zemní tvorové se vyhýbají čistě písečným pouštím a rádi se ukrývají pod kameny nebo v norách.

Ve svém přirozeném prostředí mají gekončíci v létě mírně vlhké a velmi horké klima s denními teplotami až 40 °C. V zimních měsících jsou tyto přizpůsobivé ještěrky zvyklé na poměrně suché a chladné klima. V zimě klesají teploty přes den pod 20 °C. V noci se někdy může vyskytnout mráz.

Vzhled gekončíka nočního

Gekončíkovi nočnímu se říká také gekončík skvrnitý. Jeho nápadné zbarvení – světlá, hnědobéžová základní barva s černými skvrnami – připomíná leopardí srst. Říká se, že čím vlhčí a tmavší je životní prostředí zvířat, tím tmavší je jejich zbarvení. V současnosti již existuje celá řada fascinujících chovných forem v nejrůznějších barevných variacích a kresbách.

Celkem se gekončíci dělí na čtyři uznávané podrody:

  • Eublepharis hardwickii
  • Eublepharis macularius
  • Eublepharis angramainyu
  • Eublepharis turcmenicus

V teráriích je nejčastěji chován gekončík noční (Eublepharis macularius).

Vzhled: jak vypadá typický gekončík noční?

Gekončíci noční jsou dlouzí až 25 cm včetně ocasu. Mají válcovité, zavalité tělo, které je nahoře mírně zploštělé. Gekončíci mají mohutnou hlavu s nápadně velkýma očima po stranách hlavy. Přirozená barva očí gekončíka nočního je žlutohnědá až zlatá, zornice může být uzavřená do úzké štěrbiny.

Tito obyvatelé terárií se vyskytují také ve velmi atraktivních chovatelských variantách s černě zbarvenýma očima (eclipses) nebo s dvoubarevnýma očima (snake eyes). U albínů se oči červeně lesknou.

Kůže gekončíků nočních je obvykle pokryta velmi jemnými šupinami, a proto působí lehce sametově. Vnější schránka se obnovuje pravidelným svlékáním kůže. Podlouhlý ocas slouží gekonům ke koordinaci pohybu při běhu, šplhání a skákání. Zde se také ukládají tukové zásoby.

Čím je gekončík noční výjimečný?

Gekončíci mají pohyblivá oční víčka. Od ostatních druhů gekonů se liší také charakterem prstů. Prsty gekončíků nejsou na koncích rozšířené a nemají přilnavé lamely. Díky přilnavým lamelám mohou živočichové šplhat i po hladkém povrchu. Prsty gekončíků jsou naopak zakončeny špičatými, zahnutými drápy, které nelze zatáhnout. Umožňují gekončíkům hrabat i v pevném substrátu a výborně se pohybovat na kamenitém a skalnatém podkladu. Gekončíci noční jsou díky svým drápům výborní lezci.

Gekončíci noční se mohou dožít až 20 let a dosahují hmotnosti kolem 40 až 70 gramů.

Povaha a chování gekončíka nočního

Jako obyvatel terárií se gekončík noční těší velké oblibě. To je dáno jednak jeho atraktivním vzhledem, jednak jeho mírumilovnou a pozoruhodně důvěřivou povahou. Každý, kdo si pořídí gekončíka nočního, bude překvapen, jak rychle tento druh ještěra ztrácí svou plachost.

Gekončíci jsou společenská zvířata a lze je snadno socializovat s ostatními příslušníky jejich druhu. Samci gekončíka nočního však vykazují výrazné teritoriální chování a brání své terárium proti jiným samcům.

Gekončíci noční jsou aktivní za soumraku a v noci. Jakmile se v teráriu zhasne, gekončík vyleze ze svého úkrytu, kde žije v ústraní po většinu dne. Pak se zdánlivě bezcílně potuluje po teráriu a stále hledá něco k snědku.

Ve volné přírodě žije gekončík v norách, štěrbinách a pod kameny. Někteří gekončíci noční si jako úkryt vyhrabávají hluboké chodby v zemi.

Gekončíci noční rádi šplhají, a proto je lze najít i na kamenech a jiných vyvýšeninách.

Gekončík noční

Zimní spánek – ano nebo ne?

Na rozdíl od obojživelníků nebo hadů, kteří upadají do strnulého stavu, a některých savců, kteří se ukládají k zimnímu spánku, gekončík noční hibernuje. Během tohoto dvou až tříměsíčního období zimního odpočinku vykazuje gekončík výrazně sníženou aktivitu. Významně se sníží jeho metabolismus a přestane jíst. Občas přijme jen trochu vody.

Proč zimní odpočinek? Taková doba odpočinku podporuje zdraví plazů a je také spouštěcím faktorem pro reprodukční chování.

Hibernace není úplně nutná, ale je přirozenou potřebou gekončíků. Abyste zvířatům umožnili přezimování, snižujte pomalu teplotu v teráriu, dokud nebude v noci kolem 10 až 12 °C a přes den 15 až 18 °C. Pokud máte možnost, můžete terárium jednoduše umístit do chladné místnosti. Během této doby přestaňte krmit a pomalu snižujte osvětlení na šest hodin denně. Nikdy by neměla chybět miska s čerstvou vodou.

Na konci období klidu by se teplota v teráriu měla během dvou týdnů opět pomalu zvyšovat.

Na co je třeba dbát při chovu?

Chov a péče o gekončíky noční je poměrně nenáročná. Přes den potřebují teplotu 28 až 35 °C a vlhkost přibližně 40 až 50 %. V noci by měla být teplota kolem 20 °C a vlhkost 50 až 70 %. Nejlepší je chovat samce gekončíka nočního s jednou nebo více samicemi. Samci gekončíka spolu nemohou žít ve stejném teráriu, protože by docházelo k zuřivým teritoriálním bojům.

Máte v úmyslu začlenit nové zvíře do stávající skupiny? Pak byste měli nováčka nejprve držet v karanténě a nechat ho zkontrolovat na přítomnost roztočů a červů.

Jaký druh terária je vhodný?

Gekončík noční potřebuje suché terárium (pouštní terárium), které je vhodné pro druhy žijící na zemi. Pro druhově vhodné bydlení zvířat samozřejmě platí: co nejprostornější!

Jak vytvořit ideální prostředí pro gekončíka?

Gekončíci noční jsou velmi přizpůsobivá zvířata, která nemají na terárium téměř žádné nároky. Pro zemní zvířata však hraje důležitou roli podklad. Gekončíci potřebují pevný substrát, který je oživen různými nerovnostmi a úkryty. Ideální je směs hlíny a písku proložená několika kameny. V obchodech lze zakoupit již hotové písčitohlinité směsi. Navlhčený substrát se poté umístí do terária ve vrstvě o tloušťce tři až deset centimetrů. Můžete dokonce vymodelovat skutečnou krajinu včetně jeskyní. Popusťte uzdu své kreativitě – gekončíkům se to bude líbit. Alternativním substrátem je štěrk.

V teráriu by měly být také možnosti šplhání a četné úkryty. Vhodné jsou například jeskyně z korku, kůry, přírodního dřeva nebo kořene mopani.

Gekončíci noční potřebují pro svůj dobrý stav mírnou relativní vlhkost vzduchu, které lze dosáhnout pomocí tzv. vlhkých boxů. Tyto jeskyně si můžete postavit sami ze starých plastových misek a vyložit je vlhkým mechem. Samice využívají vlhké boxy také ke kladení vajec a k líhnutí.

Osvětlení a vytápění

Gekončíci noční potřebují denní a noční rytmus a možnost udržovat si preferovanou teplotu. Proto potřebujete dva časové spínače pro regulaci vytápění i osvětlení. Tímto způsobem lze simulovat i roční cykly. Na rozdíl od denních gekonů však gekončíci noční nepotřebují nutně osvětlení. Zde se používá především k řízení fází aktivit. V tmavých místnostech a sklepích je však osvětlení naprosto nezbytné. UV lampa není nutná, ale je třeba udržovat rovnováhu vitamínu D3 v organismu zvířat vhodným obohacením krmiva.

V přírodě se gekončíci jako noční zvířata vyhřívají za soumraku na ještě teplých kamenech. Proto je pro tento druh vhodný systém podlahového vytápění v teráriu. K tomuto účelu jsou vhodné topné rohože, kameny nebo kabely.

Na co si dát pozor při péči?

Hygiena v teráriu je pro zdraví gekončíků nočních důležitá. Denní péče zahrnuje odstraňování výkalů a moči. Napájecí misku je třeba před naplněním denně vypláchnout horkou vodou. Měla by být odstraněna také krmná zvířata a jejich zbytky. To platí i pro zbytky kůže gekončíků při svlékání.

Strava gekončíka nočního

Čím se živí gekončík noční? Gekončíci jsou hmyzožravci a živí se především živou potravou, jako jsou kobylky, švábi a cvrčci. Dospělí gekončíci pozřou při jednom krmení přibližně dvě až čtyři krmná zvířata. Kromě mláďat však tito obyvatelé terárií nepotřebují každodenní krmení. Jako doplněk je třeba podávat minerály a vitamíny v prášku. Každý druhý den můžete hmyz tímto práškem posypat. Pokud je to možné, měli by gekončíci chytat hmyz samostatně.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.
7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit. Pokud si chcete pořídit terárium, je gekončík noční ideálním vstupním zvířetem do světa teraristiky. V našem článku zjistíte více o chovu a péči o gekončíka nočního a o druhově vhodném uspořádání terária.
6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.