Krab poustevník

Krab poustevník na pláži

Krab poustevník se zahrabává do písku na pláži.

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.

Vzhled: podle těchto znaků poznáte kraba poustevníka

Vzhled kraba poustevníka (Coenobitidae) se liší v závislosti na druhu. Všechny druhy však mají pět párů nohou a tělo rozdělené na tři segmenty.

Různě velké drápy – nazývané také klepeta – jsou umístěny na předních nohách. Drápy na levé straně jsou přitom vždy větší než klepeta na pravé straně. Ty krabům slouží k zachycování potravy nebo k obraně. Prostřední nohy používají k pohybu, zatímco zadní páry nohou upevňují ulitu.

Pomocí kusadel (ústního ústrojí) mohou také sbírat potravu a čistit své páry tykadel. Ty se nacházejí společně s očima na hlavě.

Obzvláště oblíbený: krab poustevník ruggie

Jedním z nejoblíbenějších a nejmenších druhů je Coenobita rugosus, zvaný také krab poustevník ruggie. Tento krab se objevuje v různých odstínech hnědé, červené nebo fialové barvy.

Jiné živočichy však můžete najít i v černé, modré, růžové nebo bílé barvě. Jejich dva pruhované i skvrnité drápy a malé nožky obvykle také září výraznou červenou barvou. Ostatní druhy však pruhy na drápech nemají.

Jak velcí jsou krabi poustevníci?

Zatímco C. rugosus je velký jen asi 1,2 centimetru, jiné druhy jako C. brevimanus mohou dosahovat délky až 16 centimetrů.

Krab poustevník na stromě © Jorge Moro / stock.adobe.com
Tito krásní lezci vylezou dokonce i na stromy!

Chování: noční, ale láskyplní tvorové

Krabi poustevníci jsou považováni za velmi přátelské a společenské korýše. Proto nikdy nechovejte kraba poustevníka samotného, ale vždy společně s dalšími exempláři. Doporučuje se skupina přibližně tří až pěti zvířat.

Socializace s jinými zvířaty

Vaši krabi by spíše neměli přijít do styku s jinými zvířaty. Pouze druhy krabů rodu Coenobita stejné velikosti jsou vhodné pro kontakt s poustevníkem.

Věnujte svým krabům dostatek času, postupně si na vás zvyknou. Většina zvířat pak dokonce žere z rukou svých dvounohých majitelů. Pokud jsou obzvlášť šťastní, dají vám to najevo specifickými zvuky, které vycházejí z tření jejich klepet.

Chování během svlékání

Během období svlékání někdy krab poustevník neopouští svůj domeček i několik měsíců. V této době se zbavuje staré chitinového krunýře a postupně vytváří nové vrstvy. Přitom se živí také svým starým exoskeletem, který obsahuje důležité živiny.

Chov

Chov: Jak chovat kraby poustevníky druhově vhodným způsobem?

Pro druhově vhodný chov kraba poustevníka můžete použít akvária nebo terária (paludárium). Ty by měly mít minimální rozměry asi 80 × 40 × 40 cm. Čím větší terárium, tím lépe!

Doporučené hodnoty teploty a vlhkosti vzduchu

Dbejte také na to, aby se teplota pohybovala mezi 26 °C a 28 °C. Neměla by trvale stoupnout nad 30 °C. V noci můžete snížit teplotu vzduchu na 21 °C. Hodnoty by však neměly trvale klesnout pod 21 °C. Hodnoty je nejlepší kontrolovat pomocí integrovaného teploměru.

Vlhkost vzduchu v teráriu by se pak měla pohybovat mezi 70 a 90 %. Toho dosáhnete tak, že do nádrže podle potřeby nastříkáte vodu pomocí rozprašovače. Dejte však pozor, aby se nevytvořila plíseň. Ke kontrole vlhkosti vzduchu je vhodný vlhkoměr.

Jaký substrát je vhodný pro kraba poustevníka?

Jako substrát je vhodný štěrk, písek, humus a borová kůra do výšky nejméně deset centimetrů. Vaši krabi mohou tyto substráty skvěle využít k hrabání. Dřevo také zadržuje vlhkost. Do terária můžete také nainstalovat infračervenou lampu. Ta vám pomůže udržovat potřebné teplo.

Pozor: krabi jsou velmi dobří lezci a vždy si najdou cestu ven z nedostatečně zabezpečených terárií. Proto nádrž navrhněte tak, aby byla zabezpečená proti úniku. Šplhání je pro kraby přirozené. Měli byste jim to tedy umožnit. Za tímto účelem umístěte do terária kameny, kořeny nebo kokosové rohože.

Voda a výsadba

Vaši krabi poustevníci se také neobejdou bez mělkých misek s vodou. V misce se sladkou vodou pijí a zvlhčují si žábry. V další misce se slanou vodou přijímají důležité živiny, například vápník.

Rostliny krabům nabízejí možnost úkrytu a dostatek materiálu na hraní. K tomu jsou vhodné téměř všechny rostliny, které neobsahují žádné škodlivé látky. Např. kapradiny nebo mechy jsou přizpůsobeny požadovaným klimatickým podmínkám. Miska se pak sépií slouží jako nezbytný zdroj vápníku.

Nezbytný výběr šnečích ulit

Také krab poustevník během svého života roste. Z toho důvodu občas mění své obydlí, které mu – vedle tenkého krunýře z chitinu – slouží jako ochrana před vnějšími vlivy. Zejména nepancéřované břicho je závislé na ochranném přístřešku. Nezapomeňte proto svým krabům poskytnout vhodné domečky různých velikostí.

Krab poustevník © NataliaArkusha / stock.adobe.com
Krabi poustevníci se schovávají ve šnečích ulitách, které najdou na souši.

Krmivo

Strava: Čím se živí krabi poustevníci?

Krabi poustevníci jsou všežravci. Chtějí tedy mít dostatečně pestrou stravu. Běžně dostupné krmivo pro kraby je ideální.

Mezi vhodné doplňky patří zelenina bez škodlivin (např. květák, hrášek nebo kukuřice) a ovoce (např. ananas, banán nebo hroznové víno), nakrájené a neochucené maso (např. kuřecí), ryby a bezobratlí (např. krevety).

Pokud jsou vaši krabi sytí a v akváriu jsou ještě zbytky potravy, měli byste je z hygienických důvodů pravidelně odstraňovat.

Na druhou stranu byste krabům neměli dávat potraviny obsahující cukr a sůl. Sladkosti, zbytky jídla nebo pečivo mohou vašim krabům způsobit vážné zdravotní poškození.

Zajímavé vědět: zbarvení vašich krabů závisí do značné míry na tom, čím se živí. Potraviny s vysokým podílem zeaxanthinu, cenného karotenoidu, způsobují výrazné žluté až červené zbarvení. Látka také slouží jako ochrana před škodlivým slunečním zářením.

Pořízení

Koupě: Jak drahý je krab poustevník?

S cenou kolem 100 až 300 Kč za živočicha patří krabi poustevníci mezi poměrně levná domácí zvířata. Nicméně spolu s koupí vznikají další náklady, které byste neměli podceňovat.

Na jedné straně byste měli vzít v úvahu výdaje na počáteční vybavení a potřebnou technologii. K těm je pak potřeba přičíst i průběžné náklady na krmení, podmínky pro chov a veterináře.

Zdraví

Zdraví: Jsou krabi poustevníci odolní?

Obecně platí, že stres nikdy neprospívá zdraví zvířat, ale krabi poustevníci jsou na něj obzvlášť citliví. Proto od nich neočekávejte, že budou často chodit ven, a také je příliš často neberte do rukou. U krabů poustevníků se také kvůli stresu pravidelně objevují problémy se svlékáním, které někdy bohužel mohou končit i jejich smrtí.

Průměrná délka života krabů poustevníků ve volné přírodě je asi 10 až 15 let. Někteří majitelé však uvedli, že jejich krabi se dožili i více než 30 let.

Původ: Odkud pocházejí krabi poustevníci?

Jak už asi tušíte, krabi poustevníci žijí v moři nebo v jeho blízkosti v subtropických a tropických oblastech (např. na ostrovech v Indo-Pacifiku). Kromě slané vody musí mít pro potřeby pití ve své blízkosti také vodní plochy se sladkou vodou.

Když samice krabů nakladou vajíčka do moře, larvy se okamžitě vylíhnou. V různých larválních stadiích se z nich pak vyvinou malí krabi, kteří si následně hledají vhodný domeček.

Nyní už nežijí v moři, ale na souši. Zatímco přes den hledají úkryt v jeskyních a podobně, v noci se probouzejí.

Shrnutí: Jsou krabi poustevníci vhodní jako domácí mazlíčci?

Celkově vzato jsou krabi poustevníci zajímavými domácími zvířátky, které můžete chovat i jako začátečníci. Pokud si o tomto tématu přečtete dostatek informací, můžete se během krátké doby stát skutečným odborníkem a dopřát svým krabům takový život, jaký je pro tento druh vhodný.

Profil kraba poustevníka

  • Název: krab poustevník, vědecký název Coenobitidae
  • Délka těla: v závislosti na druhu 1,2–16 cm
  • Terárium: hodně písku, mělké misky s vodou, slaná i sladká voda, minimální velikost 80 × 40 × 40 cm
  • Teplota vzduchu: přes den 26–28 °C, v noci nejméně 21 °C
  • Vlhkost vzduchu: 70–90 %
  • Krmivo: všežravec
  • Chov: skupinový chov, cca 3–5 zvířat
  • Stupeň obtížnosti: vhodný pro začátečníky
Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.