Gekon východní

Gekon východní

Gekon východní je oblíbeným gekonem pro chov v teráriích, protože je obecně považován za velmi nenáročného na péči. Svým šplháním a skákáním se stará také o zábavu v teráriu. Zejména pro nováčky je gekon východní ideální zvíře pro vstup do světa teraristiky. Připravili jsme pro vás několik chovatelských doporučení a několik zajímavostí o gekonovi východním.

Co je gekon východní?

Stejně jako všichni gekoni patří i gekon východní do čeledi Gekkonidae a rodu Hemidactylus. Gekoni patří do řádu Squamata (šupinatí), kteří jsou řazeni mezi plazy. Kromě toho jsou gekoni skupinou ještěrů.

Název druhově bohatého rodu Hemidactylus je odvozen z řečtiny. „Hemi“ je řecký výraz pro polovinu a „dactylus“ pro prsty. Hemidactylus má na spodní straně prstů lamely, které jsou uprostřed rozdělené (rozpůlené). Pomocí přilnavých lamel se gekoni mohou bezpečně pohybovat i po hladkých svislých plochách. Latinský název „frenatus“ znamená „zkrocený“.

Gekon východní byl poprvé popsán v roce 1826 rakouským zoologem Johannem Fitzingerem. Kromě gekona východního (Hemidactylus frenatus) jsou známy i další druhy, například gekon turecký (Hemidactylus turcicus) nebo Hemidactylus brookii.

Kde žije gekon východní?

Gekon východní pochází původně z jihovýchodní Asie. Je to však skutečný světoběžník, který se postupem času objevil na mnoha nových stanovištích. Gekon východní se rozšířil z jihovýchodní Asie a Dálného východu na Nikobarské a Andamanské ostrovy i do celého ostrovního světa jižního Pacifiku. Dnes se vyskytuje také v jižní a východní Africe, na Madagaskaru a dokonce i v Mexiku a Austrálii. Zejména v teplém a vlhkém klimatu tropického pásma se gekon východní cítí jako doma.

V současnosti se tento v noci aktivní gekon vyskytuje často v blízkosti lidských obydlí – tedy ve vesnicích a městech. Přes den žije skrytě v kůlnách, střešních trámech, štěrbinách a škvírách ve zdech. Gekony však můžete najít i v parcích na stromech nebo pod kameny. V úkrytu hledá kořist a dává pozor na rivaly.

Jak vypadá gekon východní?

Gekon východní má štíhlé, mírně zploštělé tělo s protáhlou, odsazenou hlavou. Vertikální zornice mají eliptický tvar. Tento malý gekon může dosáhnout celkové délky 13 až 15 centimetrů. Ještěrka je přizpůsobena kamenitému prostředí a její základní zbarvení je šedavé až béžovohnědé. Na spodní straně těla jsou zvířata nažloutlá až bílá a dokonce mírně průhledná. V noci a za soumraku barva po celém těle bledne.

Kůže ještěrky je pokryta šupinami. Na hlavě i na trupu jsou drobné zrnité šupiny proložené několika většími, hrbolatými šupinami. Břišní šupiny jsou větší než hřbetní, kulaté a hladké. Šupiny těsně za ocasem jsou kuželovité a větší než na zbytku těla.

Jak se chová gekon východní?

Gekon východní je aktivní při soumraku a v noci. Venku za tmy lze spatřit plachého gekona v blízkosti pouličního osvětlení. Tam loví hmyz, který přitahuje záře světla. V teráriu je malý gekon východní docela důvěřivý a je často aktivní i za světla. Pak předvádí své šplhací schopnosti a odvážné skoky. To je velká radost pro každého teraristu! Gekon východní je díky svým drápům a přilnavým lamelám mimořádně zdatný lezec.

Stejně jako ostatní gekoni může Hemidacylus frenatus v případě nebezpečí shodit část ocasu, který se po určité době regeneruje. Pro gekony východní jsou typické zvuky podobné klikání, které samec často vydává během teritoriálních sporů.

Samice gekona východního snášejí čtyřikrát až šestkrát ročně dvě vejce s tvrdou skořápkou. Kulatá vajíčka samice přilepí na substrát v bezpečných úkrytech. Mají průměr devět až deset milimetrů. Při teplotě 28 °C se mláďata líhnou přibližně po 60 dnech. Po vylíhnutí mají mláďata celkovou délku 36 až 44 milimetrů.

Gekon východní potřebuje k dosažení pohlavní dospělosti přibližně jeden rok. Průměrná délka života gekona východního je přibližně deset let.

Na co si dát pozor při chovu gekona východního?

Gekon východní nemá na své terárium žádné zvláštní nároky. Díky tomu je také velmi oblíbeným gekonem pro začátečníky. Aby se tyto skromné ještěrky cítily v teráriu jako doma, měli byste se pokusit vytvořit jejich přirozené prostředí.

Na co se zaměřit při nákupu terária?

Při výběru vhodného terária můžete použít běžně dostupné terárium. Nejlepší je chovat gekony v párech. Dva samci v jednom teráriu budou vést teritoriální boje. Terárium pro dospělý pár by mělo mít minimální rozměry 40 x 40 x 50 cm (DxŠxV).

Ve svém přirozeném prostředí jsou gekoni zvyklí na délku dne přibližně dvanáct hodin. Pro gekony východní je ideální lampa s časovačem, která napodobuje denní a noční rytmus. Jako noční gekon nemá Hemidactylus frenatus žádné zvláštní nároky na osvětlení. Pro terárium (40 x 40 x 50 cm) stačí 15W zářivka.

Gekoni východní preferují základní teplotu 28 až 30 °C přes den a 24 °C v noci. Pokud osvětlení terárium dostatečně nevyhřívá, můžete použít topné kabely nebo desky. Dbejte na to, aby v teráriu byly oblasti s různými teplotami.

Gekon východní má nejraději vlhkost 75 až 85 procent. Denně postřikujte vodou rostliny a ostatní vybavení. Zajistíte tak patřičně vlhké klima. Ke kontrole vlhkosti lze použít vlhkoměr.

Jak správně zařídit terárium pro gekona?

Nabídněte svým gekonům prostředí s mnoha úkryty, jako jsou silnější větve, kusy kůry a větší kameny. Zadní stěnu a boční stěny můžete obložit tenkými korkovými deskami. Jako substrát je vhodná měkká a savá vrstva směsi zeminy a písku o tloušťce asi čtyři centimetry. Celkový vzhled terária doplníte několika malými tropickými rostlinami.

Jak často byste měli terárium čistit?

Terárium by se mělo každý týden čistit od trusu. K tomuto účelu můžete použít například pinzetu. Zatvrdlé nečistoty lze odstranit kartáčem a trochou vody a kameny je třeba také vždy očistit. V závislosti na stupni znečištění by se měl substrát vyměňovat každý rok až dva.

Lze chovat gekony východní společně s jinými terarijními zvířaty?

Noční gekony lze často chovat společně s dalšími denními obyvateli terária. Lze je chovat například s malými druhy anolisů, stromovými žábami nebo dráčky.

Jaké potravě dává gekon východní přednost?

Gekoni východní se živí drobným hmyzem, jako jsou cvrčci domácí, cvrčkovití nebo zavíječi, který se plazům podává jako živá potrava každý druhý den. Pro zdraví malých ještěrů je důležitá pestrá a kvalitní strava. Abyste gekonům dodali živiny a vitamíny, měli byste krmný hmyz před krmením poprášit vhodnými přípravky. Gekoni přijímají vodu z rostlin.

Pořízení gekonů východních: co je důležité?

Chcete dát gekonům východním nový domov? Při koupi se ujistěte, že je gekon zdravý. Zkontrolujte celkový vnější dojem, například stav výživy, schopnost pohybu a stav kůže a prstů. Přejeme vám, ať nic nestojí v cestě zdravému a spokojenému životu gekonů ve vašem teráriu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.