Krevety v akváriu

červená krevetka před černým podkladem

Krevety v akváriu

Krevety jsou mezi akvaristy stále populárnější. Není divu, protože díky rozmanitosti druhů, zbarvení a velikostí si každý najde ty pravé pro své akvárium!

Chov krevet

Akvárium

Pro skupinku 10 – 20 krevet postačí akvárium o objemu 20 l. Obecně ale platí, že čím větší akvárium, tím lépe. Záleží také na tom, jaký druh krevet chováte.  Každý druh vyžaduje jiné podmínky chovu, jako je například teplota vody v akváriu.  Miniaturním krevetám vyhovuje voda o teplotě 18°C, krevetám amano pak teplota vody 23 – 27°C. Důležitá je pravidelná kontrola hodnot vody a výměna vody.  Předejdete tak zvýšenému výskytu dusičnanů, které krevetám škodí. Doporučujeme také osázet akvárium rostlinami, které živočichům poskytují přirozený úkryt.

červená krevetka na písku

Výživa krevet

Oblíbeným krmivem krevet jsou řasy a jsou tak perfektními pomocníky při čištění akvária. Ale jsou víc než jen pouzí čističi skel, krevety jsou nesmírně zajímaví tvorové s bohatým společenským životem! Řasy poskytují krevetám obživu, ale nejsou dostatečnou výživou. Měli byste je proto přikrmovat, ale pouze takovým množstvím, které krevety pozřou během jedné hodiny, aby nedocházelo k zatížení vody. Ideálním krmivem jsou listy mandlovníku mořského, které mají pozitivní vliv na kvalitu vody.

Se kterými rybami mohou krevety v akváriu bezproblémově žít?

Krevety jsou rodinné typy – jsou velmi společenské a potřebují ve své blízkosti další živočichy. Pokud chcete zajistit krevetám optimální životní podmínky, nemělo by jich být v akváriu více něž 8 -10. Obecně platí, že většina druhů krevet může bez problémů žít pospolu,” ​​vysvětluje Carsten Logemann, autor knihy “Atlas krevet” z nakladatelství Dähne. Měli byste se však ujistit, že se jednotlivé druhy nebudou navzájem křížit. Ideální společenství tvoří například tyto oblíbené druhy: “Crystal Red” a “White Pearl” nebo “Red Fire” a “tygří krevety”.

Bezproblémové je také soužití krevet se sumečky a dalšími druhy malých ryb a budou ideálním barevným doplňkem v již zařízeném akváriu. Při soužití s velkými, hektickými rybami se krevety stáhnou se do ústraní  a ukryjí se mezi kořeny a rostlinami.

dvě malé krevetky

Výrobky z oblasti akvaristiky naleznete v online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.