Alergie na kočky

niesende frau wegen katzenallergie auf sofa

Manche Menschen reagieren auf ihre eigenen Vierbeiner allergisch.

Máte rádi kočky, ale v jejich přítomnosti vždy kýcháte? Příčinou může být alergie na kočky. Zde se dozvíte, jak se můžete zbavit nepříjemných příznaků alergie a znovu se nerušeně mazlit se svou kočkou.

Symptomy: jaké jsou příznaky alergie na kočky?

Lidé alergičtí na kočky reagují na alergeny, které se nacházejí na zvířeti a v jeho bezprostředním okolí, rozdílně. Pokud je alergie na kočky mírná, projeví se u vás podobné příznaky jako u senné rýmy:

  • slzí a svědí vás oči
  • musíte kýchat
  • teče vám z nosu a máte pocit ucpaného nosu (rýma)
  • cítíte škrábání v krku

Pokud se alergie zhorší, mohou se objevit závažnější příznaky:

  • únava a poruchy spánku
  • silné záchvaty kašle až dušnost
  • zarudlá a svědící pokožka (kopřivka)

Pokud utrpíte alergický šok (anafylaktický šok), je nutné okamžitě přijmout patřičná protiopatření. V opačném případě byste mohli v krátké době zemřít na související následky (např. pokles krevního tlaku a dušnost).

Diagnóza: jak se pozná alergie na kočky?

Pokud máte v přítomnosti koček alergické reakce, je důležité, abyste se nechali vyšetřit lékařem. Je to důležité, protože jen tak lze předejít dlouhodobým a závažným komplikacím (např. bronchiálnímu astmatu).

Váš lékař zpravidla dokáže rychle odhalit alergii na kočky. Za tímto účelem vám může provést následující testy:

1. Kožní test

Kožní test lze provést různými způsoby. V ordinacích lékařů se běžně provádí zejména prick test nebo intradermální test. Při prick testu vám lékař kápne na předloktí rozdělené na čtverečky několik kapalin s různými alergeny.

Opatrným narušením kůže se alergeny dostanou do kůže. Pokud se v některém ze čtverců v místě vpichu vytvoří červený pupínek, znamená to, že se jedná o hlavní alergen.

Intradermální test je podobný. Rozdíl je v tom, že vám lékař látky vstříkne přímo pod kůži.

Prick test na alergie na kočky
Při prick testu vám lékař nakape různé alergeny na kůži a čeká na alergické zarudnutí kůže.

2. Krevní test (laboratorní test)

Pokud vám lékař odebere krev, může ji nechat laboratorně vyšetřit na přítomnost specifických protilátek. Pokud je koncentrace IgE protilátek zvýšená, svědčí to o alergii.

Tento test se obvykle používá k potvrzení výsledku kožního testu. Dalším důvodem k provedení krevního testu jsou případná kožní onemocnění.

Terapie: jak se léčí alergie na kočku?

Nejjednodušším způsobem, jak zmírnit příznaky alergie na kočky, je abstinence od alergenů. To znamená, že byste se měli co nejvíce vyhýbat kontaktu s kočkami.

Vlatsníte vy sami kočku? Jsou kočky ve vašem sousedství? Musíte se s kočkami potkávat v zaměstnání? Pokud ano, máte k dispozici následující alternativy:

Alergická reakce
Inhalační sprej vám může zachránit život v případě uzavření dýchacích cest.

Medikamentózní léčba

Antihistaminika ve formě očních kapek, mastí nebo tablet vám pomohou zmírnit příznaky alergie na kočky. Pokud však dojde k závažné reakci, měli byste mít vždy po ruce inhalační sprej s tzv. beta-2 sympatomimetiky (např. salbutamol). Ty vám pomohou, pokud už nemůžete dýchat.

purina katzenfutter gegen katzenallergie

Pro Plan LiveClear Kitten s krocanem

  • možné snížení alergenů
  • bez umělých barviv a příchutí
  • krocan jako nejdůležitější složka

Krmivo pro kočky, které snižuje obsah alergenů v kočičí srsti

V poslední době je k dispozici speciální krmivo pro kočky, které může pomoci při řešení kočičích alergenů. Toto nové krmivo obsahuje specifický protein z vajec, u kterého bylo prokázáno, že neutralizuje alergeny ve slinách kočky. Když se tedy kočka čistí, je v její srsti méně aktivního alergenu. Tím se snižuje šíření alergenů do okolí.

Studie prokázala, že po třech týdnech krmením tímto krmivem se alergeny na kočičích chlupech snížily v průměru o 47 %. Krmivo není náhradou za  jiné metody boje s alergeny. Pomáhá však snižovat množství alergenů v prostředí. Usnadňuje tak každodenní život alergiků s kočkami.

Pokud byste chtěli toto krmivo také vyzkoušet, měli byste dbát na šetrnou změnu krmiva.

Hyposenzibilizace (desenzibilizace)

Pokud vám proti příznakům alergie na kočky nepomáhají léky, můžete vyzkoušet desenzibilizaci. Lékař vám bude podávat příčinné alergeny ve zvyšujících se dávkách po dobu několika měsíců. Cílem je přivyknout imunitní systém na alergeny a trvale snížit přehnanou reakci.

Jaká je prognóza?

Většina alergiků reaguje jen slabě. Pokud však váš imunitní systém reaguje přehnaně, můžete utrpět život ohrožující šok nebo se u vás může vyvinout alergické astma.

Příčiny: jaké jsou příčiny alergie na kočky?

Průzkumy ukázaly, že přibližně každý pátý majitel kočky nebo osoba žijící v domácnosti s kočkami je na kočky citlivá. Tím se nejen zvyšuje každodenní náročnost úklidu, ale trpí tím i vztah mezi kočkou a člověkem.

Kočičí alergie jsou způsobeny speciálními bílkovinami, které kočky uvolňují slinami a někdy také močí a mazovými žlázami. Přesněji řečeno se tedy nejedná o alergii na kočičí srst, jak si mnozí lidé myslí.

Pokud se s těmito alergeny dostanete do kontaktu, váš imunitní systém začne přehnaně reagovat. Tělo pak uvolňuje histamin, který kromě svědění a zarudnutí kůže způsobuje pokles krevního tlaku.

Žena s kočkou
Kočičí chlupy nejsou příčinou alergie na kočky.

Prevence: lze alergii na kočky zabránit?

Alergie na zvířata se u vás může objevit kdykoli. Nemůžete tomu tedy zabránit. Alergické příznaky však můžete dostat pod kontrolu pomocí různých forem terapie.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.