Proč kočka přede?

Paní hlasí vrnící kočku po hlavě

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Předení je jako smích

Smích znamená spokojenost a pohodu a podporuje sociální interakci. Vytváří otevřenou a důvěryhodnou atmosféru a pocit pohody a dobré nálady – jak u protějšku, tak u toho, kdo se směje. Podobně je tomu u kočičího předení. Hlazení, krmení, kojení matkou nebo setkání s jinou kočkou – to je jen krátký výčet situací, ve kterých kočky předou.

Krátce řečeno, kočky předou, když se cítí dobře. Přesto je vrnění mnohem více než jen vyjádření pohodlí – a to je to, co má společné s úsměvem. Nálady, jako je strach, přepracování, bolest a hlad, mohou být take někdy vyjádřeny vrněním. Jaký je však účel předení?

Kočky mají dobré důvody, proč předou

Předení má uklidňující účinky – nejen na nás lidi, ale také na kočku samotnou. Kočka se dokáže uklidnit jako žádné jiné zvíře. Kočka – matka při porodu vrní, aby regulovala bolest. Ještě slepá a hluchá koťata naleznou cestu k mámině cecíku a tím k bezpečí, Dominantní kočky vrní, aby ukázaly submisivní a nervózní kočce, že se může uvolnit a některé vyděšené divoké kočky vrní v ohrožení, aby se kontrolovaly a uklidnily.

Kromě pohodového předení existuje také předení pro úlevu od bolesti, uklidnění a sebekontrolu. Kočky také používají předení jako prostředek komunikace. Mladé kočky se předením navzájem vyzývají ke hře a domácí kočky si předením vyžadují od svých páníčků více mazlení, pozornost nebo jídlo. Proč kočka přede v určité situaci, může mít různé důvody:

  • chce-li vyjádřit pohodu
  • pro regulaci stresu
  • pro vlastní zklidnění nebo uklidnění protějšku
  • pro úlevu od bolesti
  • jako prostředek komunikace mezi sebou nebo s lidmi
Kočka si užívá hlazení
© Syda Productions / stock.adobe.com

Přesto, že situace, kdy kočka přede, mohou být různé, cíl je vždy stejný – nalézt a podporovat relaxaci a pohodu. Skutečnost, že předení tento cíl splní, může být také prokázána biologicky. Hluboké a dlouhodobé vrnění totiž uvolňuje serotonin v kočičím těle. Serotonin, známý také jako hormon štěstí, je důležitý neurotransmiter, který pozitivně ovlivňuje nejrůznější procesy v nervovém systému, jako jsou emoce, centrální systém odměňování, nálady, stav vědomí a hodnocení bolesti.

Jak však veterináři, vědci a výzkumníci v oblasti chování zjistili, nejedná se pouze o pozitivní účinek na zdraví zvířat. Nedávný výzkum ukázal, že předení poskytuje další léčebný přínos v případě zranění, nemoci a bolesti.

Předení způsobuje vibrace celého těla kočky. Tyto vibrace stimulují svaly a tím podporují růst kostí. Tento objev ve svém výzkumu morfologie koček učinil prof. Dr. med. Leo Brunnberg z Kliniky a polikliniky pro domácí zvířata na Svobodné univerzitě v Berlíně. Tento úžasný výsledek o samoléčebném mechanismu předení také vysvětluje skutečnost, že kočky mívají zřídka zlomené kosti, a pokud se tak stane, rychle se uzdraví.

V zásadě funguje předení koček stejným způsobem jako tzv. vibrační trénink, který lékaři a fyzioterapeuti předepisují již několik let sportovcům nebo jiným pacientům s problémy se svaly nebo kostmi. Aby se posílila struktura kostí a kolem umístěných svalů, je lidské tělo také nastaveno na vibrace ve frekvenčním rozsahu 15 až 60 hertzů.

Mnoho lékařů považuje takový vibrační trénink vhodný a užitečný také pro pacienty s osteoporózou nebo řídnutím kostí, protože jak předoucí kočka dokazuje, zlepšují dlouhotrvající, mechanické podněty, které vznikají při předení, stabilitu a houšťku kostí.

My lidé se tedy můžeme hodně naučit ze samoléčebného účinku předení a dokonce z toho mít prospěch. Platí to nejen pro lidi se svalovým napětím nebo onemocněním kostí a kloubů. Uklidňující zvuk vrnění v našem těle navíc uvolňuje hormony štěstí a působí na nás stejně jako na naše čtyřnohé přátele. Předoucí kočka na klíně nebo v posteli vyvolává nejen pocit štěstí, ale také snižuje krevní tlak, snižuje příznaky stresu a má pozitivní vliv na spánek.

Účinek předení je nepochybně pozoruhodný – jak kočky ale vydávají neustálý vrnící zvuk? Jak způsobí, že jejich celé tělo vibruje, aniž by se namáhaly nebo zadýchaly? Řada vědců o této otázce již uvažovala – ale tato hádanka nebyla doposud jednoznačně vyřešena.

Zatímco někteří vědci věří, že zvuky jsou způsobeny hrtanovými svaly, které rozšiřují a zužují hlasivkové štěrbiny, jiní věří, že za nepřetržitý vrnící zvuk je zodpovědná tvrdá, neohebná jazyková kost spojující jazyk s lebeční kostí. Někteří se dále domnívají, že kožní výstupky blízko pravých hlasivek („pseudo-hlasivky“), nebo dokonce srdečnice hrají roli při vydávání vrnících zvuků. Poslední zmíněná hypotéza je dnes již ale vyvrácena.

Předení je podle současného výzkumu rezonančním efektem, který vzniká pravděpodobně při nárazu hlasivek.

Správně příst umí jen kočky

Faktem je, že kočky mohou při vdechování i výdechu vrnět, čímž se odlišují od většiny savců, protože ti – stejně jako my lidé – mohou vydávat zvuky pouze při výdechu. Předení je vyhrazeno pouze kočičímu světu. Kromě domácích koček mohou příst také rysové, oceloti, pumy a gepardi. Naproti tomu velké kočky jako tygři, leopardi nebo lvi někdy vydávají při výdechu krátké předoucí zvuky, ale nevydrží dlouho.

Přesná měření však ukázala, že rovnoměrné předení kočkovitých šelem se během vdechu a výdechu mírně liší. Předení při vdechu o frekvenci 27-40 herzů je kratší a hlasitější, zatímco při výdechu o frekvenci 16 až 28 herzů je předení tišší a delší.

Tyto jemné nuance jsou pro lidské ucho nepostřehnutelné. My vnímáme předení našeho milovaného tygříka jako dlouhotrvající a neustálý vrnící zvuk, který zvířata mohou bez námahy vydávat několik minut.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Předení se musí naučit

To, co zní tak jednoduše, je ve skutečnosti spojeno s velkým anatomickým úsilím. A i když si pouze několik hodin stará koťátka vrníc hledají cestu k mateřskému mléku, nějakou chvíli potrvá, než budou znít jako máma a táta kocour. Úsilí maličkých stvoření však má smysl, protože předení je velmi užitečné pro psychiku i pro svalovou a kostní strukturu. Na rozdíl od mňoukání, které kočky používají pouze při komunikaci s námi lidmi, používají předení nezávisle na lidech. Osamělý rys tak přede stejně jako domácí kočka.

Hlazení vrnící kočky v pelíšku

Už si dneska zavrněla?

Jak pěkné, že i přes veškerou naši neschopnost uvolnit mysl a tělo vibracemi generovanými vlastními silami, můžeme těžit z předení našich kočičích mazlíčků. Protože předení je uklidňující jak pro kočky, tak pro lidi. Předoucí kočka na pohovce vedle nás snižuje náš krevní tlak. Jsme tak klidnější a uvolněnější a na okamžik necháme stres každodenního života za sebou.

Na co ještě čekáte? Šup na pohovku, kočku na klín a hladit a hladit! Ucítíte, jak z vás opadá napětí a předení vykouzlí úsměv na vašich rtech.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.