Když se kočka mrouská

kočka tygřík se protahuje

Je má kočka březí?

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.

Jak se mrouskání projevuje?

K prvnímu mrouskání dochází mezi 4 a 12 měsícem života. Od této chvíle je kočka pohlavně zralá a mrouská se zpravila 2x ročně – na podzim a na jaře. Během tohoto období zažívá boom folikul vaječníku, což vyvolá samotný krycí akt. To znamená: kočka je neustále připravena.

Krátce předtím, než začne mrouskání, je kočka neobvykle přítulná s vyhledává vaši pozornost, často také na zemi předvádí koulení se ze strany na stranu. Ztrácí chuť k jídlu a k misce zavítá jen zřídka. Při vlastním mrouskání si kočka počíná o poznání agresivněji, vystrkuje zadní část těla do výšky a „přivolává“ potenciálního partnera. Jak je při této činnosti zvíře aktivní, závisí na plemenu a charakteru daného zvířete. Klidnější jedinci prožívají toto období méně agresivně, temperamentní kočky jsou často velmi extrovertní, když jde o hledání partnera.

Často se objevuje i hormonálně podmíněný výtok, u některých zvířat i občasné „nehody“. V závislosti na každé kočce může značkování přilákat partnera. Když dojde ke krycímu aktu, spustí se spontánně ovulace. Kočka v této chvíli nelze přeslechnout! Pokud k oplodněné nedojde, opakuje se celý cyklus znovu – zpravidla již po 9 dnech.

Pravidlo, že k mrouskání dochází 2x ročně v tomto případě neplatí. Kočka se může mrouskat neustále. I chovní jedinci mohou po zabřeznutí být během 1-2 týdnů připraveni k novému nakrytí.

kočka se válí na kamenech

Jaká nebezpečí s sebou mrouskání přináší?

Čekání na potenciálního partnera je pro kočku velmi stresovou záležitostí – psychicky i fyzicky. Kočka je neustále připravena na zabřeznutí. Základní potřeby jako je příjem potravy a návštěva toalety jsou postaveny na vedlejší kolej. Riziko vzniku tumoru u intaktních jedinců stoupá. To platí především když kočka není určená na chov, tedy její tělo neustále prochází mrouskáním.

kočka tygřík se protahuje

Také pro člověka je toto období velmi náročné, stresující a nervy drásající. K tomu přistupuje i nejistota týkající se počtu eventuálních potomků. Jeden kočičí pár může být za 10 let zodpovědný za narození 80 milionů koťat, vezmeme-li v potaz potomky potomků a potomky jejich potomků atd. Bohužel nelze očekávat, že každé kotě najde milujícího a pečujícího chovatele.

Kastrace kočky

Pokud nemáte v plánu zakládat chov, je nutné zvážit včas kastraci zvířete. Zásah není komplikovaný a zkušený veterinář ho má během hodiny vykonaný. Kastrace nezabraňuje pouze v nechtěném množení koček, ale i vlastnímu mrouskání. Vy i vaše kočka si ušetříte celý tento stres!

U touhy po páření jde totiž jen o jedno: jedná se o instinkt, který musí být naplněn a pokud by tomu tak vždy bylo, pak byste se každoročně těšili z několika vrhů s koťaty. Vaše kočka nemá žádnou emocionální vazbu k možnosti přivést na svět potomstvo a poté mrouskání zkrátka vynechat. Ten, kdo kočku nechce nechat kastrovat, by měl zvážit jiné způsoby ochrany, které fungují na hormonální rovině. Mrouskání však zabránit nemohou.

Přejeme vám i vaší kočce jen to nejlepší!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.