Postavte si domeček pro kočky: tipy a triky

Kočka v domečku

Nejen pro psy, ale i pro kočky existují domečky, které je ochrání před nepřízní počasí. Zruční kutilové si domeček pro kočky zvládnou postavit i sami. Tento článek vám řekne, čemu byste u domečku pro kočky měli věnovat pozornost.

K čemu slouží domeček pro kočky?

Domečky pro kočky nabízejí kočkám chodícím ven úkryt za špatného počasí – například, když majitel často není doma a nemůže kočičku kdykoliv pustit do domu. Také pokud není možná instalace dvířek pro kočky, jsou venkovní domečky pro kočky dobrou alternativou.

Nemusí to být nutně vaše vlastní kočka, pro kterou chcete udělat něco dobrého. Někteří lidé se starají o toulavé kočky, které chodí na krmení víceméně pravidelně.

Zejména kočky, které právě vrhly, jsou vděčné za přístřešek, kde se mohou o své potomky nerušeně starat.

Proč si postavit domeček pro kočky svépomocí?

Samozřejmě si domeček pro kočky můžete koupit hotový. Pokud jej postavíte svépomocí, můžete domeček přizpůsobit místním podmínkám. Kromě toho je stavba domečku skvělou zábavou pro talentované hobby kutily.

Zda ušetříte peníze, je jiná otázka. Náklady na vlastnoručně vyrobený domeček pro kočky do značné míry závisí na vybavení a použitém materiálu.

Plánování: na čem záleží, když si chcete postavit sami domeček pro kočky?

Domeček pro kočky je v podstatě kvádr ze dřevěných stěn se střechou nahoře, vchodem a oknem uvnitř. Takový domeček by neměl být příliš velký a samozřejmě ani příliš malý.

Jak velký musí být domeček pro kočky?

Pokud si chcete postavit domeček pro kočky sami, první věc, na kterou musíte myslet, je, jak velký musí být. Vhodná velikost je základna 780 na 430 milimetrů a výška 460 milimetrů. Při měření velikosti hraje roli i izolace. Pokud chcete, aby v domečku pro kočky bylo hezky, útulno a teplo, potřebujete poměrně silné stěny.

Další vodítko: Rozměr přepravky pro kočky je příliš malý. Vezměte přepravku a přidejte 15 až 20 centimetrů navíc ve všech směrech. Pak máte pohodlnou velikost.

Jak izolovat domeček pro kočky?

Domeček má především chránit své čtyřnohé obyvatele před chladem. Proto je nezbytné izolovat stěny.

Nejlepší je vyplnit dvě vrstvy překližky tvrdou pěnou (např. polystyrenem). Aby teplo zůstalo v podomácku vyrobeném domečku pro kočky, musíte se také vyvarovat tepelným mostům ve střeše a oknech.

Používejte robustní materiály

Při stavbě domečku pro kočky je zásadní, zda je na místě chráněném před povětrnostními vlivy, například na terase, nebo zda je vystaven dešti a sněhu.

Pokud je domeček chráněn před deštěm, můžete jako střechu použít například vodorovný panel a potáhnout ho plyšovou látkou. Poté zde mohou obyvatelé odpočívat na slunci.

Na druhou stranu, pokud je domeček vystaven povětrnostním vlivům, měli byste střechu pokrýt střešní krytinou, jinak dlouho nevydrží. V takových případech je také vhodné neplánovat plochu střechy rovnou, ale spíše šikmou nebo jako sedlovou střechu, aby mohl odtékat déšť a sníh.

Stabilní a vhodné nožičky

Domeček pro kočky by ideálně neměl stát přímo na zemi, jinak příliš rychle vychladne. Proto by měl stát na nožičkách. Vedlejší výhoda domečku pro kočky s prostorem pod podlahou: myši a další malá zvířata se dovnitř tak snadno nedostanou.

Domeček pro kočky

Rychlé a snadné čištění

Střecha domečku pro kočky by se měla dát otevírat nebo být odnímatelná. Občas je třeba domeček vyčistit a vyhnat nezvané obyvatele. Má také smysl použít odnímatelný podlahový panel s měkkým potahem. Pokud se v domečku vymočí nezvaný host, lze neštěstí rychle napravit.

Okna jsou potřeba

Kočky milují ležení na chráněném místě a koukání z okna. Domeček by tedy rozhodně měl mít okno, nejlépe na úzké straně, odvrácené od vchodu. Taková okna s dvojitým zasklením lze koupit již hotová – nebo si je můžete vyrobit sami ze dvou vrstev akrylátového skla.

Dvířka pro kočky: ano nebo ne?

Pro tepelnou izolaci mají kočičí dvířka své výhody. Na druhou stranu, mnoho koček nemá dvířka rádo a netroufají si je použít.

Elektrická podložka pro teplo

Pokud chcete, aby bylo uvnitř příjemně teplo, můžete domeček vybavit elektrickou podložkou. Jednoduše se vloží do plyšového potahu a položí na podlahu domečku.

Podložka vyžaduje připojení na 230 V, ale přiložený napájecí zdroj zajišťuje, že se uvnitř nemůže vyskytovat žádné nebezpečné napětí. Se spotřebou kolem 12 wattů není takové topidlo na účtu za elektřinu téměř znát.

V online obchodě zoohit najdete elektrickou podložku pro kočky.

Jaké nástroje potřebujete pro stavbu domečku pro kočky?

Pokud si chcete postavit domeček pro kočky sami, kromě běžných nástrojů, jako je vrtačka, šroubováky a malá ruční pila, ideálně potřebujete:

 • Stolní pilu pro přesné řezání stěn domečku pro kočky.
 • Přímočarou pilu pro vyřezání otvorů pro okna a dveře.
 • Pracovní nůž na řezání pěnových desek na požadovanou velikost.
 • Sešívačku pro připevnění potahové látky k podlaze nebo střeše.
 • Brusku pro vyhlazení ostrých hran. V nouzi postačí brusný papír na kusu dřeva.

Tip: Půjčte si nářadí

Ne každý má doma stolní pilu, přímočarou pilu nebo sešívačku. Mnoho obchodů s nářadím umožňuje vypůjčení. Pokud budete při plánování pracovat pečlivě, můžete si díly nechat nařezat na míru rovnou v obchodě.

Materiál pro domeček pro kočky

Pokud si chcete postavit domeček pro kočky svépomocí, potřebujete samozřejmě správný materiál. Jaký materiál ale potřebujete pro stavbu domečku pro kočky? Tyto věci by měly být na vašem seznamu:

 • Vrstvená překližka o tloušťce 18 milimetrů pro vnější stěny, podlahu a střechu
 • Panely z tvrdé pěny, tloušťka 20 milimetrů pro izolaci
 • Čtyřhranné dřevěné lišty o tloušťce 20 milimetrů pro vytvoření vzdálenosti mezi vnější a vnitřní stěnou
 • Vrstvená překližka, šest milimetrů silná pro vnitřní stěny těla
 • Podpěry na nábytek nebo čtvercové dřevo o rozměrech 50 x 50 milimetrů, ze kterých vyrobíte nožičky
 • Profilové dřevěné lišty ve tvaru do L pro okno a vchod
 • Panely z akrylového skla o tloušťce 4 milimetry pro okno
 • Potahová látka z umělé kožešiny na podlahu a v případě potřeby na střechu
 • Střešní krytina pro střechu odolnou vůči povětrnostním vlivům
 • Mořidlo nebo barva na dřevo v exteriéru
 • Elektrická podložka pro vytápění
 • Malé části, jako jsou hřebíky, šrouby, dřevěné hmoždinky, oboustranná páska a lepidlo na dřevo

V místech, která již později neuvidíte, například na spodku boudy nebo na panelu pro střechu, můžete v případě potřeby použít i levnější materiál (OSB desky).

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Domeček pro kočky: návod ve 12 krocích

Zde je stručný návod k základnímu postupu. Jak přesně si svůj domeček pro kočky navrhnete, je jen na vašich představách a přáních. Svou roli hrají i podmínky v místě instalace. Z tohoto důvodu nebyly uvedeny přesné rozměry.

 1. Sestavte kostku (bez střechy) z překližkových desek. Části přišroubujte nebo přilepte.
 2. Do každého rohu krychle a na horní okraje vložte čtyřhrannou dřevěnou lištu.
 3. Panely z tvrdé pěny nařežte tak, aby přesně zapadaly do prostoru mezi lištami.
 4. Z tenkých 6mm plátů překližky vystřihněte kousky, které přesně pokrývají plochu pěnové desky a čtyřhranné lišty, které ji obklopují. Tyto díly připevněte hřebíky k lištám. Nyní máte krychli s otevřenou střechou a izolovanými stěnami.
 5. Vyřízněte povrch střechy z překližky nebo dřevotřísky, který pokrývá horní část krychle a přesahuje pět až deset centimetrů na okraji. Na spodní stranu střešního panelu připevněte čtverec ze 20mm čtyřhranných lišt tak, aby odpovídaly hornímu výřezu kostky. Vyřízněte plát tuhé pěny, který se přesně vejde do tohoto čtverce, pak tenký plát překližky, abyste přesně zakryli plát pěny a čtyřhranné trámy. Nyní máte střechu s tepelně izolovanou dřevěnou kazetou na spodní straně.
 6. Pokud potřebujete střechu odolnou vůči povětrnostním vlivům, připevněte k dřevěnému panelu střešní lepenku. Pokud je domeček pro kočky chráněný před povětrnostními vlivy, můžete střechu pokrýt látkou z imitace kožešiny. K tomu použijte oboustrannou lepicí pásku, látku na okrajích přehněte a přišijte ke spodní straně střechy.
 7. Vyřízněte desku z 18milimetrové překližky nebo dřevotřísky tak, aby odpovídala vnitřní ploše krychle, s centimetrem navíc na každé straně. Panel zakryjte látkou z imitace kožešiny, k připevnění použijte oboustrannou lepicí pásku a sešívačku. Tento panel je vnitřní podlahou domečku pro kočky.
 8. Pomocí přímočaré pily vyřízněte okno a vstup do krychle. Doporučená velikost: 200 x 200 mm pro vchod, 250 x 250 mm pro okno. Nařežte lišty ve tvaru do L tak, aby zakryly výřezy.
 9. Vnější povrch kostky ošetřete mořidlem nebo barvou na dřevo. Zvolte ekologické produkty, které kočce neublíží.
 10. Okna z akrylátového skla nařezaná na míru zevnitř přilepte k lištám do L, připevněte lišty k dřevěné kostce a přilepte lepidlem na dřevo. Pokud použijete dvě okna z akrylátového skla, lépe izolují a nezamlží se tak rychle.
 11. Přišroubujte nožičky ke spodní části podlahy. Pokud chcete použít hranaté dřevo, měli byste dřevo připevnit k okrajům krychle.
 12. Pokud chcete použít elektrickou podložku, vyvrtejte do kostky na vhodném místě otvor, kterým protáhnete napájecí kabel.

Alternativa: kupte si domeček pro kočky

Pro stavbu domečku pro kočky musíte počítat s několika hodinami práce – v závislosti na řemeslné zručnosti. Začněte s tímto projektem pouze tehdy, pokud vás opravdu baví kutilství.

Pokud si ale nechcete kočičí domeček stavět sami, můžete si ho samozřejmě koupit. V online obchodě zoohit najdete venkovní domečky pro kočky v různých provedeních se skvělým designem a funkcemi.

Máte doma nejen kočku, ale i psa, který by měl radost z vlastnoručně vyrobené boudy? Pak si přečtěte náš článek „postavte si boudu pro psa“.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.