Věk kočky

kočka

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Kolika let se dožívají kočky?

Délka života koček je ovlivněna mnoha faktory. Prostředí, péče nebo nemoci hrají ve věku kočky významnou roli. Správná výživa a pravidelné návštěvy veterináře jsou základem dlouhého a šťastného kočičího života. V dobré kondici udržují kočku také pravidelné aktivity (např. kočičí agility) a bezpečné prostředí.

V průměru se dnes kočky dožívají 10 až 15 let, přičemž kočky žijící venku obvykle žijí kratší dobu. Důvodem je, že se mohou venku snáze zranit nebo nakazit nějakou nemocí.

spící mourovatá kočka © Igor Zhorov / stock.adobe.com

Za seniory jsou považovány kočky od 10 let věku. V tomto věku jsou patrné první změny na srsti. Navíc jsou starší kočky pomalejší a více spí. Starší kočky mají také specifické nároky. Starší micky například potřebují speciální krmivo pro seniory, které lze snadno žvýkat a je přizpůsobené jejich nižším energetickým potřebám.

Přepočet kočičích roků na lidské

Věk kočky se ve srovnání s lidmi nevyvíjí rovnoměrně. V prvních dvou letech se kočka vyvíjí výrazně rychleji. Když dosáhne dvou let, je podle lidského věku 24 let stará.

Od tohoto okamžiku je kočka dospělá a věková křivka vykazuje určitou přímočarost. Nyní odpovídá každý kočičí rok čtyřem až pěti lidským.

Kočičí senioři ve věku 10 let dosáhli věku, který odpovídá 56 letům lidským.

Samozřejmě, toto jsou jen přibližné hodnoty, které slouží k lepšímu odhadu věku kočky. Některé kočky působí i v seniorském věku mladě, zatímco některé mladší kočky mohou být méně aktivní a pomalé.

Níže uvádíme tabulku, která přiřazuje věku kočky příslušný lidský věk.

Věk kočky Lidský věk
1 měsíc 6 měsíců
2 – 3 měsíce 2-5 let
4 měsíce 6 – 8 let
6 měsíců 10 let
7 měsíců 12 let
12 měsíců 15 – 16 let
18 měsíců 20 – 21 let
2 roky 24 let
3 roky 28 let
4 roky 32 let
5 let 36 let
6 let 40 let
7 let 44 let
8 let 48 let
9 let 52 let
10 let 56 let
11 let 61 let
12 let 64 let
13 let 68 let
14 let 72 let
15 let 76 let
16 let 80 let
17 let 84 let
18 let 88 let
19 let 92 let
20 let 96 let

V našem magazínu se dozvíte vše potřebné o správné výživě kočičích seniorů, zatímco v našem internetovém obchodě pořídíte vše, co vaše starší kočka potřebuje.

 

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.