Puberta u koček: když kočka domácí dospívá

puberta-u-kocek

U dospívajících koček dochází také ke změnám nálad: někdy jsou přítulné, jindy zase podrážděné.

Pro každé kotě nastane čas dospět a začít zkoušet hranice. Následující článek vysvětluje, kdy u koček začíná puberta a co pro vás jako majitele koček znamená fáze vzdoru.

Kdy u koček nastává puberta?

Puberta je životní etapa, kdy kočka dosahuje pohlavní dospělosti. Začíná, jakmile tělo vaší kočky začne produkovat pohlavní hormony. U koček jsou rozhodující progesteron a estrogen, u kocourů je to testosteron. Tento proces zpravidla začíná během třetího až pátého měsíce života. 

Pokud máte samičku, můžete u ní pozorovat říji přibližně mezi šestým a dvanáctým měsícem věku. Naproti tomu samci obvykle pohlavně dospívají mezi pátým a sedmým měsícem života. Přesná doba však u samic i samců závisí na plemeni a dalších faktorech. 

Obecně však lze předpokládat, že vaše kočka stráví v pubertě přibližně šest měsíců. 

Která plemena dospívají dříve?

Časně dospívající kočky mohou pohlavně dospět mezi čtvrtým a pátým měsícem života. Patří k nim zejména samice orientálních plemen koček, jako je habešská kočka, birma nebo siamská kočka. 

Která plemena dospívají později?

Na rozdíl od časně dospívajících plemen koček začíná pohlavní dospělost u pozdně dospívajících koček přibližně po jednom roce. Patří sem především velká a dlouhosrstá plemena koček – například mainská mývalí nebo norská lesní kočka.

Jaké příznaky se u koček během puberty projevují?

Určitě se vám při vzpomínce na vlastní pubertu vybaví podobné vzpomínky. Pro tuto fázi života jsou typické výkyvy nálad a podrážděnost. Přestože je puberta u koček obvykle mírnější než u lidí, i kočky domácí vykazují podobné změny chování během období, kterému se ne nadarmo říká také fáze vzdoru: 

  1. Výkyvy nálad

Pokud jste si s kočkou právě spokojeně hráli, může se její nálada z minuty na minutu změnit. Najednou vaše kočka zasyčí a tlapkou vám vyrazí hračku z ruky. Takovéto výkyvy nálad lze během dospívání u koček pozorovat často. 

  1. Kočky v pubertě hodně značkují

Když kočka dospěje, chce být zajímavá pro potenciální sexuální partnery a chránit své teritorium před soupeři. Proto je běžné, že kočky, zejména kocouři, v období puberty často značkují své okolí močí. Moč obsahuje důležité pachy (feromony), které jsou pro kočky atraktivní a pro rivaly odstrašující. 

  1. Kočky přicházejí do říje

Pohlavní hormony v těle znamenají, že se vaše beruška nyní může pářit. Aby vaše kočka zapůsobila na kocoury, bude se válet po podlaze a mňoukat a využije každé příležitosti k mazlení. Kočky v říji se proto mohou stát velmi láskyplnými. 

  1. Sebedůvěra je vyšší

Když se z koťat stanou kočky, roste i jejich sebevědomí. Poznáte to, když váš kocour vyleze na vysoký strom nebo se odváží skákat do výšky, na což si jako kotě netroufl.

Kočka v pubertě značkuje keř

Na co dávat pozor v období kočičí puberty

Kočky jsou od přírody velmi citlivá zvířata. V období puberty je však třeba mít pro ně ještě větší pochopení. Proto vždy zachovejte klid a projevte trpělivost, když se vaše kočka opět chová nevyzpytatelně nebo když močí označkuje nový koberec. 

Na druhou stranu to neznamená, že byste své kočce neměli stanovovat žádné hranice. I kočky v pubertě potřebují výchovu: odměňujte svou kočku, když udělá něco správně. Na druhou stranu byste měli na nežádoucí chování – třeba když vaše kočka bez dovolení vyskočí na kuchyňskou linku – okamžitě reagovat rázným, ale jemným „ne“. Nikdy však kočku nekárejte. 

Pokud máte pocit, že je vaše kočka během puberty ve velkém stresu, můžete ho zmírnit pomocí feromonových přípravků nebo šanty kočičí. 

Více informací o těchto tématech si můžete přečíst také v našem článku Jak vychovat kotě.

Měly by se kočky během puberty kastrovat?

V některých zemích je kastrace volně se pohybujících koček dokonce povinná. Cílem je omezit nekontrolované rozmnožování, a tím i výskyt toulavých koček. 

Kastrace koček je tedy opodstatněná i z hlediska ochrany zvířat, protože o život ve volné přírodě bojuje méně koček. Kdy je však na kastraci správný čas? 

Kastrace kocourů

Kocoury má smysl kastrovat přibližně od šesti měsíců věku. Snížíte tak riziko, že se kocour při pobytu venku zraní v nebezpečných rvačkách o teritorium. Zároveň bude méně značkovat předměty a povrchy močí, takže váš domov zůstane bez nepříjemných pachů. 

Mimochodem, pokud kocoury vykastrujete dříve, než se jim uzavřou růstové ploténky dlouhých kostí, mají tendenci dorůst do mohutnější velikosti. 

Kastrace koček

Volně žijící kočky by naopak měly být kastrovány dříve, pokud možno před dosažením věku pěti měsíců. 

Vyhnete se tak bezesným nocím v době říje a riziku, že se u vaší kočky objeví pyometra nebo rakovina dělohy. Ještě důležitější je, že spolehlivě vyloučíte nechtěné potomstvo. 

Pokud si nejste jisti, zda a kdy byste měli kočku nechat vykastrovat, můžete se vždy poradit s veterinářem.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.