Anatomie kočky

Kočka skáče

Ať už z jakékoli výšky, kočky ovládají umění přistát téměř vždy na čtyřech tlapkách. Tuto zvláštní schopnost mají tato elegantní zvířata díky své důmyslné tělesné stavbě. Důvodem je dokonalá souhra určitých svalů a kostry. Zde se dozvíte vše o anatomii kočky.

Nemoci pohybového aparátu

Pohybový aparát se skládá ze svalů, kostí a kloubů včetně šlach a vazů. Pokud je narušen v důsledku nemoci nebo zranění, je pohyb kočky rovněž omezen.

Onemocnění kostí

Kosti mohou být změněny vrozenými chorobami nebo podvýživou v raném věku. Mnohem častěji si však kočky zlomí kosti při autonehodě nebo při zuřivých teritoriálních bojích. Zlomenou kost mohou veterináři bezpečně odhalit pomocí rentgenového vyšetření.

Rentgen kočky
Rentgenový snímek dospělé kočky

Onemocnění svalů a kloubů

Svaly a klouby drží stavbu těla kočky pohromadě. Pokud nejsou v pořádku, trpí celé kočičí tělo a postižená kočka kulhá. U koček hrají významnou roli zejména degenerativní onemocnění kloubů, jako je artróza (opotřebení kloubů).

Jak chránit svaly, kosti a spol.

Udržujte zdravý pohybový aparát své kočky tím, že ji budete krmit vhodnou a vyváženou stravou. Je důležité přizpůsobit krmivo stavu vaší kočky. Zatímco starší kočky potřebují relativně méně energie, kočky s onemocněním ledvin potřebují krmivo s menším obsahem bílkovin.

Aby měla vaše kočka stabilní a silnou stavbu těla, měli byste dbát mimo jiné na obsah následujících složek:

Vitamíny jsou důležité a přispívají k mnoha životním funkcím. Vitamín A je například nezbytný pro oči, kůži a srst kočky. Ale pozor: příliš mnoho vitamínu A může způsobit patologické změny kostry kočky. Pokud vaše kočka váží tři kilogramy, neměli byste jí podávat více než 300 IU (mezinárodních jednotek) vitamínu A denně.

Vitamín D reguluje rovnováhu vápníku a fosfátů v těle. Pozitivně tak ovlivňuje kosti, a tím i celou stavbu těla kočky.

Vzhledem k tomu, že játra produkují tento důležitý vitamín pouze díky kontaktu se slunečním světlem, trpí často nedostatkem vitamínu D zejména kočky žijící uvnitř. V mladém věku to může vést k tzv. křivici (rachitidě). Kosti postižených koček jsou pak příliš měkké.

Všeobecně panuje názor, že vápník je prospěšný pro kosti. Záleží však na poměru k fosforu v krmivu pro kočky. Optimální poměr vápníku a fosforu je přibližně 1,2:1.

Kostra kočky

Jak vypadá kostra kočky

Kostra kočky se skládá z více než 230 kostí. Počet kostí závisí na plemeni kočky. Pro srovnání: kostra člověka má kolem 206 kostí.

Tvar lebky prozrazuje mnoho o druhu zvířete. Například lebka kočky je ve srovnání s lebkou psa velmi krátká a kompaktní. Chrání mozek a v dolní a horní čelisti má asi 30 stálých zubů. Na první pohled zaujmou extrémně ostré špičáky, které masožravci používají k chytání a pojídání kořisti.

Ať už jde o velké kočky (jako jsou tygři nebo lvi), nebo kočky domácí – páteř všech druhů se skládá z přibližně 44 až 58 jednotlivých na sebe posazených obratlů:

  • 7 krčních obratlů
  • 13 hrudních obratlů
  • 7 bederních obratlů
  • 3 křížové obratle srostlé do kosti křížové
  • asi 20 až 27 ocasních obratlů v závislosti na délce ocasu

Čím více ocasních obratlů kočka má, tím lépe dokáže udržet rovnováhu při šplhání. Ocas je tedy pro většinu druhů koček nepostradatelnou pomůckou při udržování rovnováhy a je důležitou součástí kočičí anatomie. Existují však i plemena (např. manská kočka), která ocas geneticky nemají.

Kočky vděčí za svou extrémní skokanskou sílu a rychlost až 48 kilometrů za hodinu svým nohám. Tyto vlastnosti z nich dělají dokonalé lovce ve volné přírodě.

Další zvláštností anatomie kočky je, že lopatka není spojena s žebry prostřednictvím klíční kosti. Kostní struktury spojují pouze vazy a svaly. To kočce umožňuje silně se prohnout a prolézt nejužšími štěrbinami.

Na dolním konci každé končetiny jsou tlapky s ostrými a pohyblivými drápy. Zatímco zadní nohy mají pouze čtyři polštářky, přední nohy mají polštářků pět. Ty jsou také silněji vyvinuté a umožňují kočce bránit se proti nepřátelům nebo dopadnout kořist.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.