Kočka kýchá: proč a co dělat?

Main Coon kýchá

Stejně jako my lidé, i naše kočky čas od času kýchají. Na rozdíl od nás je však nachlazení u koček poměrně vzácné. V následujícím článku se dočtete o důvodech, proč kočka kýchá a kdy je vhodné navštívit veterináře.

Proč kočka vůbec kýchá?

V první řadě je kýchání zcela neškodný ochranný reflex těla a slouží k čištění nosu. V nosní sliznici se nacházejí receptory. Když určitý podnět zasáhne tyto receptory, tělo spustí reflex – kočka kýchne. Spouštěčů kýchání může být mnoho.

Pokud kočka kýchá jen občas, je příčina obvykle neškodná. Oproti lidem, kteří mají 20 až 30 milionů čichových buněk, jich kočky mají 60 milionů.

Není tedy divu, že naše kočky kýchají, když přijdou do styku s pokojovými spreji, parfémy nebo čisticími prostředky. Suchý vzduch z topení a vířící se prach mohou také vést ke kýchacím záchvatům koček.

Méně neškodné příčiny

Pokud kýchání není jen příležitostné nebo se objeví i jiné příznaky, příčina obvykle není tak neškodná. Následující nemoci mohou být možnými příčinami kýchání kočky:

  • Kočičí rýma: jedná se o celý komplex virů a bakterií, které vyvolávají tzv. kočičí rýmu (herpesvirovou infekci koček). V závislosti na patogenu se u kočky projevují další příznaky, jako je zhoršený celkový stav, horečka, zánět očí, a dokonce bronchitida a zápal plic.
  • Nachlazení: kočky se mohou nachladit, zejména při nízkých teplotách. Na rozdíl od kočičí rýmy se však lehké nachlazení obvykle vyléčí samo.
  • Alergie: stejně jako lidé i některé kočky trpí alergiemi. V tomto případě imunitní systém reaguje nadměrně na podněty z prostředí, které jsou ve skutečnosti neškodné, například prach nebo pyl. Časté kýchání je možným příznakem alergie.
  • Cizí tělesa: do nosních dírek koček se ráda dostávají zejména pevná stébla trávy. Trvalé podráždění nosní sliznice způsobuje, že kočka často kýchá.

Obvodové výrůstky (nádory): nezhoubné i zhoubné nádory jsou možnou příčinou častého kýchání. Kočka má často také jednostranný výtok z nosu.

Kočka kýchá
Volně žijící zvířata přicházejí do kontaktu s mnoha podněty, například s pylem.

Kdy musím jít k veterináři?

Občasné kýchání není u koček důvodem k obavám. Pokud však Vaše kočka kýchá opakovaně po delší dobu a vykazuje i další příznaky nemoci, je velmi vhodné navštívit veterináře.

Následující příznaky v souvislosti s častým kýcháním ukazují na závažnější příčinu:

  • horečka, zhoršený celkový stav
  • nechutenství a úbytek hmotnosti
  • výtok z očí a/nebo nosu
  • ztížené dýchání nebo chrčivé zvuky při dýchání

Pomocí otázek na majitele (anamnézy) a celkového klinického vyšetření veterinární lékař zjistí první poznatky, proč kočka kýchá. V závislosti na příčině, na kterou má veterinární lékař podezření, budou následovat další vyšetření. K odhalení cizích těles nebo nádorů lze použít rentgen, endoskopii nebo ultrazvuk.

Jaká je prognóza, když kočka kýchá?

Šance na uzdravení v případě kýchání kočky závisí výhradně na příčině. V případě příležitostného nebo lehkého kýchání příznaky obvykle po několika dnech vymizí.

Zejména v případě nádorových změn a kočičí rýmy však může být průběh onemocnění dramatický. Obě nemoci mohou být pro Vaši kočku smrtelné.

Jak mohu zabránit kýchání u koček?

Pokud si kočka sem tam kýchne, není samozřejmě důvod k obavám. Proto samotnému příznaku kýchání nemusíte nutně předcházet.

Bohužel neexistuje žádná skutečná profylaxe většiny nemocí, které způsobují časté kýchání kočky.

Jedinou výjimkou je kočičí rýma. Proti některým patogenům komplexu kočičí rýmy existuje očkování. Vaše kočka se stále bude moci nakazit, ale nebude mít tak těžký průběh nemoci nebo dokonce nebude mít příznaky žádné.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.