Ataxie u koček

Kočka trpící ataxií

Pokud vaše kočka při chůzi bloudí, může se jednat o ataxii.

Ataxie (porucha pohybu) je příznak – tedy reakce organismu na primární příčinu. V tomto článku se dozvíte, proč se ataxie u koček může objevit a jaká je prognóza.

Je ataxie u koček nebezpečná?

Pokud u své kočky pozorujete ataxii, rozhodně byste se měli poradit se svým veterinářem. Spouštěče tohoto symptomu totiž mohou být různé, od lehkých onemocnění až po ty životu nebezpečné.

Symptomy: jaké jsou příznaky ataxie u koček?

Trpí-li kočka ataxií, jedná se pouze o důsledek jiného onemocnění. Typickými příznaky ataxie jsou nekontrolované pohyby. V závislosti na onemocnění, které je jejich příčinou, se mohou objevit další neurologické deficity nebo extraneurální symptomy.

 • křeče
 • slepota a hluchota
 • přecitlivělost na podněty
 • horečka
 • žloutenka (ikterus)
 • zvětšené lymfatické uzliny (lymfadenopatie)
 • lhostejnost (apatie)
 • snížený nebo žádný příjem potravy (anorexie)
 • dýchací potíže jako kašel

Pokud vaše kočka reaguje přecitlivěle na určité podněty (např. chlad), jedná se o kočičí hyperstezii (nazývanou také jako syndrom rolling skin, tedy syndrom rolování kůže). Vědci zatím nezjistili důvod této přecitlivělosti. Syndrom je však spojen s chronickým stresem a různými onemocněními.

Vestibulární orgán (orgán rovnováhy), který spolupracuje s mozečkem, se nachází ve vnitřním uchu. Pokud dojde k poškození tohoto orgánu, kočka již nedokáže udržet rovnováhu. Během několika sekund dochází k náklonu hlavy. Kromě toho se u koček s ataxií často objevují problémy s koordinací při chůzi nebo zvracení v důsledku nevolnosti.

Diagnóza: jak se ataxie u koček zjišťuje?

Pokud se vaše kočka potácí a působí jako opilá, měli byste bít na poplach. Může se totiž jednat o ataxii, která vyžaduje veterinární pomoc. Aby však bylo možné se spouštěčem bojovat, je nejprve třeba spolehlivě stanovit diagnózu. A protože ataxie u koček může mít mnoho různých příčin, musí váš veterinář v tomto případě někdy vynaložit větší úsilí.

V první řadě je důležité, abyste svému veterináři poskytli všechny důležité informace. To zahrnuje mimo jiné krmení vaší kočky nebo to, zda jste jí v nedávné době podávali nějaké léky.

Veterinář vaši kočku kompletně prohlédne. Může tak získat další indicie. Podívá se například na uši vaší kočky. Jsou-li zarudlé a kočka má bolesti, vyšetření uší pomůže vyloučit ušní infekci.

Neurologickým vyšetřením dále zkontroluje smysly kočky. Přitom je důležité určit rozsah poškození a pokud možno je lokalizovat.

Odběrem krve u kočky lze stanovit důležité parametry pro odhalení zánětlivých infekcí. Krevní test navíc může pomoci zjistit u vaší kočky toxoplazmózu nebo infekci kočičím koronavirem. Směrodatné může být také vyšetření mozkomíšního moku nebo zobrazovací metody (např. rentgen).

Ataxie u koček
Veterinář prohlédne vaši kočku od hlavy až po tlapky a zkontroluje také její chůzi.

Léčba: jak se ataxie u koček léčí?

Léčba vaší kočky bude záviset příčině ataxie. Existují různá terapeutická opatření, která mohou vaší kočce pomoci.

Mezi ně patří například:

 • podávání thiaminu (vitaminu B1) při jeho nedostatku
 • chirurgické odstranění nebo ozařování nádorů
 • podávání léků (např. antibiotik nebo antivirotik)

Kromě léčby příčiny je také důležité u kočky zmírnit symptomy. Pomoci mohou například protizánětlivé léky nebo léky proti bolesti. K úspěšné terapii může významně přispět také krátkodobá či dlouhodobá fyzioterapie.

Příčiny: co vyvolává ataxii u koček?

Veterináři pojmem ataxie označují poruchu koordinace pohybů. Pokud má kočka ataxii pouze na jedné straně těla, jedná se o hemiataxii.

V následující tabulce je uveden přehled možných příčin ataxie u koček:

 

Ursachen  Beispiele 
Anomálie (vývojové vady) Kongenitální myastenický syndrom (CMS) u Devon Rex a Sphynx, Unterentwicklung (Hypoplasie) nedostatečný vývoj (hypoplazie)
Degenerativní onemocnění Metabolická onemocnění jako mukopolysacharidóza, předčasné odumírání nervových buněk (abiotrofie)
Infekce Otitis interna/media v důsledku infekce bakterií Staphylococcus spp. Streptococcus spp. Proteus spp. nebo Escherichia coli, kočičí spongiformní encefalopatie, Toxoplasma gondii, vir Borna, kočičí infekční peritonitida (FIP), kočičí mor u koťat
Rakovina
Nádory jako gliom nebo meningiom, metastázy
Podvýživa Nedostatek thiaminu (vitaminu B1)
Trauma (úraz)
Zlomeniny kostí, např. zlomenina spodiny lebeční, poranění centrálního nervového systému (CNS, např. mozku nebo míchy)
Otrava (intoxikace) Předávkování léky (např. fenobarbitalem), olovo, jedovaté rostliny

Prognóza: lze ataxii u koček vyléčit?

Zda se vaše kočka s ataxií uzdraví a jaká je očekávaná délka života vaší nemocné kočky, závisí na různých faktorech. K těm se řadí onemocnění, které je její příčinou, rozsah nemoci a celkový zdravotní stav vaší kočky. Úspěšnost léčby ovlivňuje také to, zda a jak brzy onemocnění rozpoznáte.

Navzdory všem snahám bohužel zatím nelze všechny příčiny ataxie u koček vyléčit. Infekce uší, která je u koček běžná, je však dobrým příkladem toho, že se vaše kočka po úspěšné léčbě obvykle brzy opět může normálně pohybovat.

Prevence: jak vaši kočku chránit před ataxií

Bohužel svého domácího mazlíčka nemůžete ochránit před každou nemocí. Riziko onemocnění však můžete výrazně snížit vhodnou péčí, stravou a také očkováním. Dbejte například na to, aby vaše kočka měla dostatek pohybu. Nadváha (obezita) je totiž prokazatelně spojena s mnoha nemocemi. Nenechávejte také léky bez dozoru a kupujte pouze nejedovaté rostliny.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.