Jak určit pohlaví u kotěte

koťátko na škrabadle

Zjištění pohlaví koťátka

Rozdíly mezi genitáliemi samce a samice jsou u koťat mnohem méně zřetelné. Než je tomu u dospělého jedince. Dokonce i experti, jako jsou veterináři, se někdy při určování pohlaví spletou. V tomto článku vám přiblížíme, jak poznáte, jestli máte doma malého kocourka nebo kočičku.

Jaké místo na prohlídku zvolit

Když chcete zjišťovat, jaké pohlaví vaše koťátko má, měli byste mu nejdříve poskytnout adekvátní podmínky, v nichž se kotě nechá prohlédnout. Ujistěte se, že se kotě, které chcete prohlédnout, nachází na teplém, bezpečném místě. Malá koťátka jsou velmi náchylná vůči chladu, proto jsou zpočátku odkázána na teplo své matky a také na to, aby mu člověk sám poskytnul prostředí podobné. Kontrolujte proto genitálie své kočky uvnitř bytu nebo domu při pokojové teplotě.

Dvě koťata britské kočky pod barevnou dekou
© Wabi-Sabi Fotografie / stock.adobe.com

Na jak dlouho mohu kotě oddělit od matky?

Neoddělujte koťátko od matky déle než na 5 -10 minut, protože jinak ohrozíte tělesné zdraví i psychickou stabilitu zvířete. Lehce koťátku nadzvedněte ocásek. Kotě bude možná reagovat lehce podrážděně, protože kočky obecně nemají rády, když se jim na ocásek sahá – a už vůbec ne, když je smyslem celé akce to, abyste odhalili jejich genitálie.

Jak by měla prohlídka probíhat:

  • Pokud koťátko lehce pošimráte u kořene ocásku, vyvstává reálná možnost, že kotě ocas zvedne samo od sebe, čímž své pohlaví odhalí.
  • Když určujete pohlaví zvířete, měli byste si počínat maximálně obezřetně a citlivě. Kočku můžete připravit i tak, že ji ještě před „vyšetřením“  budete  láskyplně hladit a mile k ní promlouvat.
  • Uložte kotě na měkký ručník nebo na podobně měkkou teplou podložku, aby se cítilo příjemně.
  • Pokud se kotě ježí a vzpírá, vraťte ho zpátky k matce a zkuste to později znova.

Genitálie koček a kocourů

Když kotě ukáže své genitálie, uvidíte dva nad sebou se nacházející otvory. Horní otvor slouží jako vyústění střevního traktu, tedy anus, spodní otvor jsou genitálie. Pokud si přesněji prohlédnete tvar spodního otvoru, jedná se buďto o kolmou štěrbinu nebo o drobnou tečku.  První případ by mohl připomínat měkké i, druhý potom imituje dvojtečku. Mladá koťátka, jejichž pohlaví má tvar měkkého „i“, jsou kočičky, ta, která mají tvar dvojtečky, jsou kocourci.

Pokud není rozdíl dostatečně patrný, existuje ještě jeden ukazatel, který vám může v identifikaci pomoci. Kočičky mají rozestup mezi genitáliemi a anusem větší a genitálie se nacházejí výše. Pokud zase evidujete u kotěte náznak vybouleniny nebo vaku, jedná se pravděpodobně o šourek, tedy se jedná o kocourka. Šourek v nízkém věku však většinou patrný není, sestupuje až později.

Dvě koťátka v proutěném koši
© LElik83 / stock.adobe.com

Lze poznat pohlaví i podle barvy srsti?

Na pohlaví můžou poukázat i zcela jiné aspekty. Například barva srsti je specifická. Je-li kočka rezavo-černě zbarvená, bude se pravděpodobně jednat o kočičku, zbarvení vzniklá vlivem dědičného x  chromozomálního kodominantního dědictví. Rezavé i černé zbarvení srsti je způsobeno chromozomem X.

Jelikož kočičky mají dva chromozomy X a kocouři jeden chromozom X a jeden Y, nemohou být kocouři zpravidla rezavo-černě zbarvení. Mohlo by k tomu dojít pouze vlivem genetického defektu. Čistě rezavá koťata zase bývají vlivem genetických dispozic téměř vždy kocouři.

Ať už máte kočičku nebo kocourka, šedého, černého, rezavého nebo flekatého, jedno platí stoprocentně: My, ze zoohitu, Vám přejeme jen to nejlepší a především spoustu radosti ve společném soužití.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Prohlédněte si náš sortiment produktů pro koťata a přečíst si můžete i článek o přistěhování koťátka k vám domů, aneb co budete potřebovat!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.