Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Koťe sedí na podlaze

Hmotnost kotěte by měla být pravidelně kontrolována.

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.

Jaká je správná hmotnost koťat?

Novorozené kotě váží kolem 100 gramů. S délkou trupu asi deset centimetrů se snadno vejde do ruky dospělého člověka.

Porodní hmotnost závisí mimo jiné na plemeni rodičů a početnosti vrhu. Koťata z velkého vrhu jsou obvykle menší a lehčí než koťata z méně početného vrhu. Norská lesní kočka váží už jako kotě víc než například siamská kočka.

Svou roli hrají také životní podmínky kočky během období březosti. Stres, nemoc a podvýživa mohou negativně ovlivnit hmotnost koťat při narození. Naopak, vyrovnaná a dobře živená kočka má větší pravděpodobnost, že hmotnost koťat bude vyšší.

Obecně platí, že novorozená koťata by měla vážit přibližně dvě až tři procenta hmotnosti své matky. Například pokud matka váží čtyři kilogramy, mělo by kotě vážit přibližně 80 až 120 gramů.

Kočičí matka krmí koťata
© bozhdb / stock.adobe.com

Mateřské mléko: důležité pro zdravý růst

Koťata se rodí slepá a hluchá. Teprve asi po deseti až 14 dnech otevřou oči a začnou slyšet.

V prvních dnech svého života jsou koťata zcela závislá na své matce, která jim dává teplo, ochranu a jídlo. Mateřské mléko zajišťuje růst a dodává potřebnou sílu. Zejména první mateřské mléko (mlezivo) je bohaté na bílkoviny, enzymy a protilátky a posiluje imunitní systém malých kočiček.

Do věku zhruba čtyř týdnů je mateřské mléko jediný zdroj výživy. Pak si začnou koťata pomalu zvykat na pevnou stravu.

Věděli jste, že každé kotě má svůj „oblíbený struk“, který stále vyhledává? To je řízeno samotnou matkou přírodou, protože koťata se tak vyhnou sourozeneckým sporům.

Catessy mléko pro kočky

Mléko pro kočky Catessy

  • Obsahuje vitamíny a taurin
  • Snížený obah laktózy
  • Bez přidaného cukru
  • Znovu uzavíratelný obal

Jak se vyvíjí váha koťat

Koťata často nepatrně zhubnou během prvních dvou až tří dnů po porodu. Poté by se však hmotnost kotěte měla neustále zvyšovat. Až do dvanácti týdnů věku přibírají průměrně 70 až 100 gramů týdně. Když jim narostou mléčné zuby, malé kočky mají často menší chuť k jídlu a přibývají na váze o něco pomaleji.

Rozdíl hmotnosti mezi kočkou a kocourem

Až do osmého týdne života je vývoj u kocourů a koček stejný. Pak začne být patrný rozdíl mezi pohlavími: malí kocourci přibírají na váze rychleji než malé kočičky.

Následující tabulka vám poskytne vodítko k hmotnosti koťat v určitém věku. Uvedené údaje jsou orientační:

Hmotnost koťat podle věku

Věk Vývojové kroky Hmotnost v gramech
Porodní hmotnost 100
1 týden Zavřené oči. Většinu času tráví pitím a spaním. 200
2 týdny Koťata začínají otevírat oči. 300
4 týdny Prořezávají se první mléčné zuby. Je možné pomalu přecházet na pevnou stravu. 500
8 týdnů Kocouři přibírají na váze rychleji než kočky. 900
12 týdnů Stálé zuby nahrazují mléčné. 1.700
6 až 8 měsíců Puberta; v osmi měsících dosáhly kočky 80 % své konečné hmotnosti. 4.000
12 měsíců Kočka dosahuje dospělosti. 5.000

Jak správně zvážit kotě

Abyste měli vždy aktuální informace o tom, jaká je váha koťat vaší kočky, měli byste koťata vážit dvakrát denně – ideálně vždy ve stejnou dobu. Zapisujte si hodnoty do tabulky. Tímto způsobem rychle zjistíte, kdy hmotnost kotěte po dlouhou dobu stagnuje nebo dokonce klesá.

K vážení je nejlepší používat kuchyňskou váhu. Osobní váhy jsou pro vážení koťat příliš nepřesné, a proto nejsou vhodné. Vložte kotě do plastové misky nebo do malé lepenkové krabice. Od celkové hmotnosti odečtěte hmotnost nádoby.

Zejména v prvních týdnech života, kdy jsou koťata stále velmi malá a bezmocná, by neměla být příliš dlouho oddělena od matky. Kuchyňskou váhu proto uložte v blízkosti matky a koťat, abyste je nemuseli nosit kvůli vážení do kuchyně.

Váha koťat se nejlépe zjistí na kuchyňské váze
Hmotnost kotěte nejlépe zkontrolujete s kuchyňskou váhou

Jaké jsou příčiny podváhy

Pokud hmotnost vašeho kotěte téměř neroste, může to mít mnoho příčin. Může se stát, že matka kočka nemá dostatek mléka nebo že mléko neobsahuje dostatek živin.

Zatímco kočka produkuje mléko pro své potomky (této fázi se také říká laktace), sama potřebuje 1,3krát až 2,5krát více energie z potravy. Zvýší se zejména potřeba bílkovin. Matky kočky proto potřebují snadno stravitelné krmivo, které je bohaté na živiny a poskytuje spoustu energie. Také se vždy ujistěte, že má kočka dostatek čerstvé vody.

Pokud je hmotnost příliš nízká: vyhledejte veterinární pomoc

Koťata jsou extrémně citlivá stvoření a podváha se může rychle stát život ohrožující.

Paraziti jako například červi mohou také být zodpovědní za to, že kotě nepřibírá na váze. V těchto případech mohou pomoci léky od veterinárního lékaře. Je také možné, že je kotě nemocné a nemá sílu sát z matčina struku. Nebo může mít vrozené postižení, jako je rozštěp patra.

Pro jistotu byste měli brzy po narození nechat koťata vyšetřit veterinářem na vrozená onemocnění.

Nejlépe hodnocené články
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.