10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Rezavá kočka na škrabadle

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.

  • Zodpovědnost na mnoho let

Spontánně odjet na dovolenou, ležel v posteli až do oběda nebo hledat nový byt. Do budoucna je důležité při malých i velkých rozhodnutích myslet i na čtyřnohého spolubydlícího. Než si tedy kočku pořídíte, zamyslete se nad tím, že to změní Váš život na velmi dlouhou dobu! Většina majitelů koček ale tvrdí, že soužití se sametovým mazlíčkem jim obohatilo život. Někteří lidé nemají ale o odpovědnosti spojené s adopcí kočky ponětí. Bohužel se tak zvyšuje riziko, že kočka bude nakonec hledat opět nový domov.

  • Kočky stojí hodně peněz

Pokud adoptujete kotě, měli byste tak učinit od seriózního chovatele. Náklady činí několik tisíc korun a také základní vybavení není nejlevnější. Budete například potřebovat pohodlný pelíšek, misky, hračky, kartáče, škrabadlo a kočičí toaletu. Následně pravidelně náklady na velmi kvalitní krmivo a pravděpodobně i kočkolit. Kromě toho musíte také počítat s veterinárními náklady na pravidelné kontroly a očkování. Když je řeč o veterináři: Co se veterinárních nákladů týče, měli byste mít dostatečně velkou finanční rezervu. Protože onemocní-li kočka, může být léčba drahá.

  • Naladění na kočičí notu se sousedy a pronajímatelem

Pokud bydlíte v pronájmu, potřebujete souhlas pronajímatele, než si kočku nastěhujete domů. Jestliže toto pravidlo nedodržíte, může pronajímatel požadovat „ukončení“ chovu koček. Pokud si kočku ponecháte, hrozí Vám ukončení pronájmu a vystěhování z bytu. Lepší je od začátku hrát s otevřenými kartami. Mějte na paměti, že soužití s kočkou omezuje Vaše možnosti, protože ne každý pronajímatel umožňuje vlastnictví kočky. Má-li Vaše kočka volný výběh, mohou se Vaše vztahy se sousedy změnit: Někteří se mohou zlobit, že kočka vykonává potřebu v jejich zeleninové zahrádce nebo na pískovišti jejich dětí. Zkuste společně najít řešení.

Ragdoll s paní
  • Kočky mají svou vlastní hlavu

Kdo by neznal přísloví: „Psi mají pány, kočky mají osobnost!“ Kočka Vás nebude nikdy poslouchat tak, jako dobře vychovaný pes. Ale právě proto milovníci koček své kočičí mazlíčky milují. Skákání po stole, trhání záclon nebo pojídání květin: Kočky dělají, co se jim líbí. Samozřejmě můžete kočku naučit určitá pravidla pro společné soužití. Neměli byste se však spoléhat na to, že je kočka vždy dodrží. Další známé přísloví můžeme snadno změnit na: „Je-li člověk není doma, kočky mají pré“. Zejména výchova koťat vyžaduje hodně trpělivosti. Nechcete-li, aby kočka spala v posteli: Jedna jediná noc ve Vaší posteli a vrátíte se ve výchově kočky o celé týdny zpět.

  • Srst & Hygiena

Kočky línají. Hodně línají. Chlupy budou na oblečení, na pohovce, v posteli. Pořiďte si kvalitní kartáč. Postupem času již přirozeně vycítíte, které látky kočičí chlupy magicky přitahují. Pravidelné kartáčování a velmi kvalitní krmivo sníží vypadávání srsti. Přesto platí, že celý Váš život s kočkou bude tak trochu „chlupatější“! Mnoho lidí toto před pořízením kočky podcení. Kočky jsou navíc čistotná zvířata, ale udržet byt v naprosté čistotě je přesto výzva. Nějaký příklad? Žádný problém: Kočkolit se zachytí v srsti a kočka ho trousí v okruhu 20 metrů od toalety. Zbytky krmiva se v případě kočky se špatnými stravovacími návyky ocitnou na stěnách nebo v sousedním pokoji. Pokud kočka zvrací – což je běžné i u zdravých koček – dává přednost zvracení na měkkém povrchu, například na Vašem krásném koberci. V neposlední řadě: V případě nemoci nebo ve stresových situacích mohou nastat problémy s čistotností.

  • Kočky jsou nerady samy

Chcete-li chovat kočku výhradně v bytě, měli byste si pořídit kočky dvě. Má to mnoho výhod: Můžete je například nechat o samotě bez pocitu viny, protože víte, že si budou mít s kým hrát. Chcete-li mít opravdu jen jednu kočku, poptejte se v útulku na kočky, které o soužití s jinou kočkou nestojí. Pak byste měli se svým kočičím mazlíčkem trávit dostatek času. Kočky s volným výběhem také mohou dobře žít jako „jedináčci“. Venku naleznou spoustu zábavy – a někdy i kočičí kamarády.

  • Kočky vlezou (téměř) všude

Ať už na nejvyšší poličku nebo skříň – kočky jsou opravdoví přeborníci ve skoku a horolezectví. Některé mají talent na otevírání dveří a během Vaší nepřítomnosti se samy obslouží dobrůtkami, které naleznou ve skříni. Pozor: Některé kočky si rády zdřímnou v pračce nebo ráno nepozorovaně proklouznou do garáže nebo do auta. Na rozdíl od většiny psů se kočky projdou i po psacím stole, kuchyňské desce nebo parapetu. Stručně řečeno, měli byste vždy počítat s tím, že kočka může být kdekoli a dávat pozor, abyste jí neublížili. Pokud nedopřejete Vašemu kočičímu mazlíčkovi neomezený výběh, zabezpečte zahradu nebo balkon plotem o výšce nejméně dva metry. V případě potřeby musíte požádat pronajímatele o povolení!

Maine Coon kočka
  • Kočka je lovec

Najednou uprostřed noci pískání a šustění ve Vaší ložnici? Možná si Vaše kočka přivedla nechtěného návštěvníka! Ten, kdo dopřává kočce volný výběh, si musí být vědom toho, že si kočka může někdy domů přinést svojí kořist. Položí jí jako dárek na chodbu nebo ji přinese až do ložnice, aby si s ještě živou myší hrála. Dokonce i mláďata zpěvných ptáků nebo rybičky se mohou stat kořistí čtyřnohých lovců. Některé kočky naservírují kořist jako dárek na rohožku! Pokud si chcete adoptovat kočku, měli byste akceptovat i tuto vlastnost svého budoucího spolubydlícího.

  • Nemoci a stáří

S trochou štěstí budete mít zdravou kočku po svém boku dalších 15 až 20 let. Ale mnoho koček dříve či později onemocní – ať už akutním či chronickým onemocněním. Mírné infekce nebo průjem po několika dnech odezní, mohou Vám ale pocuchat nervy. Chronická onemocnění, jako je diabetes, vyžadují nejen to, abyste se dobře informovali o správné výživě a inzulínu, ale také se naučili dobře pracovat s časem. Možná bude kočka pravidelně užívat léky. Naučte to kotě již v raném věku – samozřejmě ne se skutečnými léky. Ve stáří jsou některé kočky křehké nebo dementní. Pak budou potřebovat schůdky, plošiny nebo časté návštěvy veterináře.

  • Kočky jsou výborní společníci!

Ano – kočky stojí peníze, máte s nimi práci a někdy stojí hodně trpělivosti. Ani to Vás neodradí? Pak máte hroší kůži – a velké srdce pro kočky! S humorem, trpělivostí a láskou ke zvířatům zvládnete všechny výzvy života s kočkou! A později, když Vám bude kočka vrnět na klíně, rychle na všechny potíže zapomenete! Přejeme Vám spoustu zábavy s Vaším novým čtyřnohým spolubydlícím!

Nejlépe hodnocené články
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.