Kočičí sluch

kočka bíle mourovatá

Kočičí sluch

Kočky slyší velmi citlivě. Je to smysl, který používají k lovu. Jelikož kočičí kořist mezi sebou komunikuje ve vysokých ale velmi tichých zvucích, má sluch velký význam pro naše tygříky.

kočka na černém pozadí

Co způsobuje jedinečnečnost kočičích uší

Sluch a zvuková lokalizace je u koček výrazně lepší než u lidí. Horní hranice sluchu pro dospělá zvířata je asi 50 000 Hz, koťata můžou slyšet zvuky až na hranici 100 000 Hz. Naproti tomu lidé slyší do 20 000 Hz. U starých lidí tato hladina může být rapidně nižší. Proto lidé neslyší vysokofrekvenční píšťalku pro psy nebo frekvenci netopýrů. Psi slyší hůř než kočky, jejich horní hranice sluchu je 40 000 Hz.

Také pokud jde o intenzitu zvuku, jsou kočky na tom lépe. My ten zvuk sotva slyšíme, ale kočka je schopná slyšet ještě jednu tisícinu toho zvuku.  Na kočku neútočí zvuky ze všech stran, kočka si filtruje, jaký zvuk je pro ni důležitý: Myši vydávají slabé pískání, aby se domluvily s dalšími myšmi. Tohle pískání je kočka schopna vnímat až na 20 metrů. Věkem se může kočičí sluch zhoršit, ale pořád bude tak dobrý, aby byl schopen nahradit zrak nebo hmat. Slepá kočka není v žádném případě dezorientovaná.

Uši kočky mají spoustu svalů, díky nimž může kočka pohybovat každým jinak, nezávisle na pohybu toho druhého.

Hlava mourka

Co to znamená pro majitele koček?

Důsledkem tohoto vynikajícího citu pro sluch je jasný: kočky se vyhýbají hlasité hudbě a křiku. Kočky můžou také slyšet extrémně vysoké tóny z elektrických spotřebičů jako je například televize, ale člověk tyto zvuky nevnímá. Buďte v přítomnosti Vašeho čtyřnohého kamaráda obezřetní. Dokonce i když nám to nevadí a neobtěžuje nás to, tak pro kočky to může být nepříjemné.

Kočky nemají rády, hlasitou hudbu nebo křik. Vzhledem ke způsobu lovu byl pro ně i sebepatrnější zvuk kořisti důležitý. Ačkoliv mnoho koček už neloví, je i tak jejich sluch citlivý. Je schopná registrovat ultrazvuk, než my si všimneme, že se něco děje. Kočka poslouchá dokonce i ve spánku. Možná proto kočky tolik spí, protože jim chybí skutečně hluboký spánek.

Všechny produkty pro Vaši kočku, jako je krmivo pro kočky, hračky, péče o kočku a další naleznete v našem online shopu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.