Koronavirus u koček This article is verified by a vet

Koronavirus u koček

Koronaviry se vyskytují nejen u majitelů zvířat, ale také u našich chlupatých čtyřnohých přátel. Na rozdíl od nynějšího nového lidského koronaviru jsou kočičí koronaviry (FCoV) u koček známy již mnoho let. Patří k nim Feline Enterale Coronavirus (FECV) a mnohem lépe známý virus infekční peritonitidy koček (FIPV). Ta způsobuje fatální infekční peritonitidu koček (FIP), která u postižených koček vede k zánětu pobřišnice a k nahromadění tekutiny v břišní dutině. Lidé, zejména lidé s oslabenou imunitou, jako jsou senioři a nemocní, trpí chřipkovými příznaky.

Je Covid-19 nebezpečný pro mou kočku?

31.03.20: Na konci roku 2019 byly v Číně ohlášeny první případy onemocnění novou infekční chorobou Covid-19 u lidí. V současné době jsou touto chorobou infikovány tisíce lidí na celém světě a otázka o původu koronaviru SARS-CoV-2 nebyla stále uspokojivě zodpovězena. Podle současných vědeckých poznatků bylo onemocnění dýchacích cest přeneseno na lidi prostřednictvím netopýrů, luskounů a hadů. Spolkový výzkumný ústav pro zdraví zvířat (Friedrich-Löffler-Institut, FLI) dříve klasifikoval přenos koronaviru Covid-19 z lidí na kočky a naopak jako nepravděpodobný.

Před pár dny byl oznámen případ jedné belgické kočky, jejíž majitelka onemocněla COVID-19. Kočka měla dýchací problémy, průjem a po provedení testů u ní byla prokázána nákaza SARS-CoV-2. FLI ovšem i nadále zdůrazňuje, že se jedná o ojedinělý případ. Kočka je v současné době pod veterinárním dohledem a v rámci možností se jí daří dobře.

Také u dvou psů v Hongkongu byla zjištěna přítomnost virů na nose a v tlamě. Kvůli nízkému titru protilátek však lékaři předpokládají, že se jedná o kontaminaci z vnějšího prostředí.

Měl bych se bát, nechat kočku jít ven?

V současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že by kočky mohly přenášet nový koronavirus na člověka. Pokud se Vaší kočce daří dobře, může i nadále opouštět domov a prozkoumávat okolí. Při zacházení se zvířaty je však třeba dodržovat hygienická opatření, jako je mytí rukou po kontaktu se zvířaty a pravidelné čištění míst sloužících ke krmení a vyprazdňování.

Co se stane s mojí kočkou, když musím být v karanténě?

Osoby v karanténě nesmějí opustit dům nebo byt po dobu nejméně dvou týdnů. Pokud je vaše kočka bytová, může chodit jako obvykle na kočičí toaletu. Pokud Vaše kočka chodí ven, může i nadále chodit skrze klapku pro kočky nebo otevřené dveře na zahradu a do sousedství. V případě nedostatku lze krmivo a ostatní potřeby pro kočku buď objednat online, nebo můžete poprosit blízkou osobu, aby šla nakoupit za Vás.  V současné době nabízí mnoho doručovacích služeb bezkontaktní doručení, kdy je zásilka uložena před vchodem.

Kromě koronaviru Covid-19 hrají pro čtyřnohé přátele hlavní roli i dlouho známé kočičí koronaviry (FCoV), protože mohou být velmi nebezpečné. Následující článek pojednává o zmíněných koronavirech, jaké symptomy se vyskytují a jak lze před nimi kočky chránit.

Koronavirus u koček

Koronavirus u koček – šíření a vlastnosti

Mezi koronaviry u koček patří Feline Enterale Coronavirus (FECV) a následný virus kočičí infekční peritonitidy (FIPV). Oba viry jsou opět rozděleny do dvou různých typů (sérotyp I a II), které se také liší svými vlastnostmi.

Feline Enterale Coronavirus (FECV)

Tento virus je u koček rozšířený, zvláště postižené jsou chovy koček. Kočky se mohou nakazit přímým a nepřímým kontaktem prostřednictvím sekrecí dýchacích cest, kontaminované stolice a moči. Kočky se tak navzájem infikují například kontaminovanými miskami na krmení, kočičími toaletami nebo při hraní. Viry prochází ústy do zažívacího, kde se nejprve rozmnožují a poté napadají regionální lymfatické uzliny a fagocyty (makrofágy) imunitního systému.

Virus infekční peritonitidy koček (FIPV)

Zatímco je Feline Entrale Coronavirus (FECV) rozšířený, infekce virem kočičí infekční peritonitidy se vyskytuje u koček mnohem méně často. Je to proto, že virus není přenášen přímým nebo nepřímým kontaktem. Vzniká náhodnými mutacemi Feline Enterale Coronavirus (FECV) ve fagocytech, takže potenciálně každá kočka infikovaná FECV může nést virus kočičí infekční peritonitidy. Infekce však vždy neznamená, že se musí objevit také příznaky nemoci. Pouze u 5 až 10% postižených koček se v průběhu života vyvine infekční peritonitida koček (FIP), přičemž velká část těchto koček je v prvním roce života a hlavní roli hrají faktory oslabující imunitu, jako jsou jiné infekce (např. FeLV, FIV).

Pokud se infikované fagocyty dostanou do krve, virus se šíří po celém těle a způsobuje masivní poškození. Zde záleží na příslušném průbehu nemoci:

 • Vlhká forma (také efuzivní nebo serózní) FIP způsobuje zánět serózních kůží, které mimo jiné pokrývají orgány hrudníku, břišní a pánevní dutiny. Název formy průběhu pochází z masivní produkce žluto-hnědé sekrece, která začíná v průběhu této takzvané polyserositidy.
 • Takzvaná suchá, granulomatózní nebo neefuzivní forma vede k uzlíkovým zánětům (granulomas) v játrech, slezině a slinivce a v lymfatických uzlinách.

Příznaky

Příznaky koronaviru u koček: Jaké jsou klinické příznaky infikovaných koček?

První příznaky nemoci po infekci virem kočičí infekční peritonitidy se mohou objevit po několika dnech nebo až po několika měsících.

Protože je však poškozeno velké množství orgánů, jako jsou ledviny, játra nebo CNS, jsou projevy FIP velmi různorodé. V závislosti na průběhu lze pozorovat následující příznaky:

 • Obecné příznaky: Opakující se horečka, slabost a únava
 • Změny v chování, jako je náhlá agresivita nebo strach
 • Poruchy pohybu jako neúplná paralýza (paréza) nebo problémy s koordinací (ataxie)
 • Žluté zabarvené sliznice (žloutenka, např. V ústech) a kalné onemocnění očí
 • Ztráta hmotnosti se současným zvýšením obvodu břicha (kvůli zaplnění tekutinami) a výslednou dušností

Zatímco FIP způsobuje u koček smrt během několika týdnů, Feline Enterale Coronavirus naštěstí způsobuje jen mírný zánět střev s průjmem a horečkou.

Identifikace viru

Jak jsou u kočky rozpoznávány koronaviry?

Pokud vaše kočka více spí nebo se vyskytují neurózy nebo jiné závažné příznaky, měli byste to konzultovat s veterinářem.

Pokud dotázání majitele (anamnéza) a obecné klinické vyšetření naznačují možnou infekci koronaviry kočky, má veterinární lékař tři možnosti diagnostiky:

 • Nepřímou detekcí patogenu: Krevní sérum nebo vzorek břišní tekutiny mohou být podrobeny specifickým testům  (ELISA nebo imunofluorescence) k zjištění hladiny protilátek produkovaných imunitním systémem
 • Přímá detekce patogenu: Test krve, exkrementl nebo břišní tekutiny lze použít k provedení molekulárně biologického testu (RT-PCR, polymerázová řetězová reakce v reálném čase) ve veterinární laboratoři. U již zemřelých koček, mohou být  patologicky vyšetřeny granulomy, což je nejbezpečnější metoda detekce
 • Laboratorní diagnostika: redukce červených krvinek (erytrocyty), některých imunitních buněk (např. Lymfocytů a trombocytů) a albuminu, stejně jako zvýšené koncentrace plazmatických bílkovin a fibrinogenu jsou příznaky FIP

Léčba

Jak je u koček léčena infekce koronaviry?

Průjem a horečka v souvislotsi s infekcí FECV mohou být léčeny léky. Infekční peritonitida koček však bohužel není léčitelná. K dispozici jsou pouze podpůrná opatření, která by měla zlepšit kvalitu života a snížit utrpení kočky. Pokud to již není možné, mělo by se zvážit utracení kočky provedené zvěrolékařem.

Koronavirus u koček – jaká je prognóza?

Prognóza infekce FECV je obvykle dobrá, ale vždy existuje riziko mutace na FIPV. Pokud konečně dojde k vytvoření klinické FIP, je třeba bohužel počítat s brzkým úmrtím kočky.

Jak mohu chránit svoji kočku před koronaviry?

Následující preventivní opatření chrání vaši kočku před infekcí kočičími koronaviry:

 • Pravidelné čištění toalety a misky s vodou a krmením
 • Vyhnout se stresu
 • Pravidelné vyšetřování těhotných koček a čerstvě narozených koťat, zabránění kontaktu s infikovanými kočkami
 • Očkování proti viru kočičí infekční peritonitidy k dispozici od 16 týdnů, je však považováno za kontroverzní

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.