Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

kočka v náručí

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

Odpověď na otázku „Má mě moje kočka ráda?“ je v podstatě shodná s odpovědí na otázku, zda je vaše kočka šťastná. Protože, jestli se vaše milovaná kočička cítí šťastná ve vaší přítomnosti, pak to znamená, že vás má ráda.

Dokonce i ve vaší nepřítomnosti může vaše kočka být šťastná. Musí však být přesvědčená o tom, že se vrátíte. Tato důvěra je také v jistém smyslu důkazem lásky, podobně jako u psa.

1. Kočka mrká oběma očima

Váš milovaný kočičí společník mrká oběma očima. V podstatě to odpovídá líbání očima a znamená „miluji tě”. Pokud se chcete na svojí kočku v kočičí řeči usmát, také zamrkejte. Kočka tomu bude rozumět.

2. Dává vám dárky

Samozřejmě vám nepoloží před dveře kozačky, které si zrovna přejete, ale něco, co pochází mnohem více ze srdce a zároveň dokazuje, jak skvělý lovec vaše kočka nebo kocour je.

Přesto, že pohled na mrtvého ptáka nebo myš ve vás nevyvolá takovou radost jako nové boty, měli byste tento dárek náležitě ocenit. Vaše kočka vám tímto způsobem dokazuje, jak moc vás má ráda.

3. Kočka je sdílná

Přesto, že důrazné mňoukání může být někdy i projevem behaviorálních problémů, bolesti, napětí, stresu  nebo onemocnění (hluchota, senilita, demence, poruchy štítné žlázy, poruchy centrální nervové soustavy, hypertenze apod), patří k běžnému kočičímu chování. V pozitivním smyslu tak kočka vyjadřuje, že se jí daří dobře a svého majitele si cení. Vždy věnujte pozornost okolnostem a citlivě vnímejte, jak se vašemu kočičímu mazlíčkovi daří. Je třeba také brát v úvahu skutečnost, že některá plemena jsou přirozeně hovorná. V takovém případě můžete hovornost pozitivními reakcemi ještě podpořit. Pokud si nebudete jistí, poraďte se s vaším veterinářem, zda má sdílnost vaší kočky pozitivní či negativní důvody.

4. Spí ve vaší blízkosti

Pokud si kočka nezvolí pro podřimování svůj pelíšek, ale uvelebí se na vašem psacím stole, aby vám naznačila, že máte přestat pracovat a jít si s ní lehnout na pohovku nebo do postele, pak si můžete být jistí, že vás miluje. Dokazuje to tím, že chce být ve vaší blízkosti.

5. Nastavuje vám bříško

Stejně jako pes, i kočka je zranitelná a v defenzivní poloze, pokud vám nastavuje břicho. Tím vám i ostatním dává najevo, že vám plně důvěřuje. A taková důvěra je také projevem lásky.

6. Otírá o vás svoji hlavu

Pokud se kočka hlavou nebo čenichem otírá o vaše ramena, hruď nebo klín, snaží se vás naimpregnovat svým pachem tak, aby se vaše tělesné pachy smísily. Jedná se také o určitý projev hájení území. Kočka nebo kocour chtějí, abyste ostatním kočkám olfaktoricky signalizovali, že už kočku, která vám stojí po boku, máte. vaše kočka tak říká vám i okolnímu světu: „Moje, ne Tvoje!“

7. Olizuje vás jazykem

Pokud se vám kočka snaží „pečovat o srst“, jasně vám dává najevo, že patříte do její kočičí rodiny. Zároveň vám tím vyjadřuje lásku.  Kočky jiné kočce totiž projevují náklonnost tím, že jí olizují srst. Kočičí matky posilují vzájemné pouto se svými koťaty péčí o srst. Pokud vás tedy kočka olizuje, můžete být takovým chováním poctěni.

8. Ocas je ukazatelem

„Miluji Tě“ s vykřičníkem – signalizuje ocas kočky, pokud kopíruje tvar otazníku. I pokud je ocas ve vzpřímené poloze, znamená to důvěru a náklonnost.

9. Snaží se stimulovat produkci mléka na vašem těle

Toto chování pochází z doby, kdy kočka byla ještě kotě a tímto způsobem se snažila stimulovat produkci mateřského mléka. Pokud je již kočka v pokročilém věku, vyjadřuje toto chování absolutní spokojenost, radost a určitou formu uctívání. Patří tak mezi největší projevy lásky kočky k vám.

10. Otírá se vám o nohy

Pokud se vám kočka otírá o nohy a nechce přestat, znamená to buď, že máte krásné nohy nebo že vás miluje a chce vám to dokázat (nebo oboje). Otírání o nohy v kočičí řečí znamená „Já jsem Tvoje/Tvůj a Ty jsi můj/moje”.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Přejeme vám, abyste si neustále projevovali vzájemnou lásku a strávili s vaším kočičím mazlíčkem krásné chvíle!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.