Můžeme koupat kočky?

britská kočka si olizuje přední tlapku

Koupání kočky?

Většina psů je pravidelně sprchována nebo jsou v psím salónu řádně umytí. Jak ale vypadá péče o srst u kočky? Měli bychom nebo musíme kočku mýt?

Koupel pro kočku – ano nebo ne?

Kočky jsou velmi čistotná zvířata a jen velmi vzácně jsou opravdu ušpiněné. Tzv. „kočičí mytí“ označuje sice krátké, rychlé a spíše nedostačující čištění, u koček samotných jde však o vše jiné, jen ne o dělání věcí napůl: kočky tráví velkou část dne pečováním o sebe sama, tedy především o srst. Při této činnosti používají jazyk, který je opravdu kouzelným prostředkem pro mytí: je pokryt četnými papilami s „háčky“, které mu propůjčují hrubou strukturu. Tyto dozadu směřující háčky se ukázaly především při lovu a příjmu potravy jako nezbytná nutnost. Kočky je však nepoužívají pouze ke zpracování srsti oběti, perfektně se hodí i pro péči o srst a probírání se srstí. Díky nim může kočka ze srsti odstranit, špínu, parazity, bláto i vypadanou srst.

kartáčování kočky

Především dlouhosrsté kočky však potřebují občas od člověka pomoci. Jedná se však spíše o odstranění vypadané srsti než o mytí samotné. Proto je sprchování nebo koupání kočky zapotřebí pouze v ojedinělých případech. Naopak, většina koček má z vody hrůzu, a proto jakýkoliv pokus o omývání pod vodou se setká s negativní reakcí v podobě škrábání, kousání a jiných „trestů“, přičemž obě strany mohou být poraněny. Navíc promočení kočky na kůži může vést k podchlazení a tím pádem nachlazení zvířete.

Pokud musíte Vaši kočku vykoupat?

Ale proč se v obchodech objevují všemožné preparáty na mytí koček, když je pro ně koupel zcela bezpředmětná a dokonce spíše škodlivá?

Volně prodejné přípravky pro psy a kočky mají za úkol srst zvířat vyčistit, bez toho aby přihlédly k přirozené ochranné funkci srsti. I samotné produkty „bez parfemace“ za sebou zanechávají i tak určitou vůni, čímž se stávají pro kočku nepříjemnými. Kočky jsou velmi citlivé, co se týče jejich přirozené vůně a jejich okolí – nezáleží na tom, jak příjemně přípravek voní nám, proto po něm sahejte pouze pokud není zbytí.

šamponování kočky

Pomoc při péči o srst?

Kočky potřebují pomoc při péči o srst jen vzácně. Ve chvíli, kdy kočka mění srst nebo pokud vlastníme dlouhosrstou kočku, tak se doporučuje, zvíře čas od času vykartáčovat nebo přejet hřebenem. Zpravidla však kočka čistí svou srst samovolně. Spolykané chlupy jsou pak v ideálním případě přirozeným procesem vyloučeny z těla ven. Pomoci při tomto procesu můžou bezoárové pasty nebo kočičí tráva.

sprchování kočky

Dokonce, i když kočky, které chodí ven, absolvují koupel v bahně, a pověstný kouzelný kočičí jazýček nestačí, není koupel nutná. Žínka navlhčená teplou vodou stačí k tomu, abyste zvíře zbavili zatvrdlého bláta a podnítili tak kočku k dalšímu, samostatnému čištění. Nepříjemná kočičí koupel zde není potřeba. Totéž platí v případě, že se u kočky objeví parazité. Veterinář Vám může doporučit přípravky, které neobsahují mycí proces a dobře účinkují.

Obecně tedy platí: kočky jsou od přírody čistotná zvířata a jsou obdařeny skvělým prostředkem, díky němuž mohou o svou srst efektivně pečovat. Až na zásahy hřebenem a kartáčování není většinou třeba kočce v péči o srst vypomáhat.

Přejeme Vám i Vaší kočce jen to nejlepší!

Tip: Náš internetový obchod nabízí také produkty pro redukci chlupových bezoárů.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.