Neprůchodnost střev u koček This article is verified by a vet

Vyšetření kočky

Při podezření na obstrukci střev u kočky vyhledejte pomoc veterináře.

Neprůchodnost střev u koček může způsobit řadu příznaků. Proto není tak snadné tuto nemoc rozpoznat. Jaké jsou příznaky střevní obstrukce u koček, jaké jsou příčiny a jak lze nejlépe Vaši kočku léčit.

Střevní obstrukce (ileus) u koček může být neúplná (subileus) nebo úplná. Bývá způsobena požitím cizího tělesa, jako jsou nitě nebo hračky. Další častou příčinou je zasunutí střev (invaginace) v důsledku střevního zánětu nebo zauzlení určitých střevních částí (volvulus).

Vzhledem k těmto rozličným možnostem se střevní obstrukce může objevit u koček všech plemen a věkových skupin. Pokud není ileus rozpoznán brzy, může to vést k závažným příznakům šoku a úmrtí kočky. Proto je důležité neprůchodnost střev včas rozpoznat, aby veterinář mohl co nejdříve zahájit léčbu.

Jak vzniká neprůchodnost střev u koček?

Střevní obstrukce může vznikat různými způsoby a může se vyskytovat v různých částech střeva. Neprůchodnost tenkého střeva je častější než obstrukce v tlustém střevě. Pro lepší přehled je klinický obraz rozdělen podle příslušné příčiny:

Mechanický ileus

Mechanické překážky mohou omezovat střevní lumen (vnitřní vrstvu střevní stěny). Rozsah omezení se liší. Může však dojít i k zmenožnšní prostupu střevního obsahu.

Příčiny neprůchodnosti střev u koček

 • zúžení lumenu (obstrukce, např. vnějším nádorem)
 • zanesení střevního lumenu (obturace, např. hromaděním tvrdého obsahu tlustého střeva nebo cizími tělesy)
 • uskřinutí (strangulace, např. zasunutím střeva nebo rotací střev)

Paralytický ileus

Paralýza střevních svalů může narušit svalovou aktivitu (peristaltiku) střeva. Častými důvody jsou zánětlivé procesy v břišní dutině. Ty mohou souviset se zánětem slinivky břišní nebo být důsledkem operace. Kromě toho je třeba vzít v úvahu otravu a metabolické poruchy.

Proč je neprůchodnost střev tak nebezpečná?

U zdravé kočky se požitá potrava dostane ústy a dále jícnem do žaludku. Odtud je kašovitá hmota postupně transportována v menších dávkách do tenkého střeva. V tenkém střevě je tato kaše trávena a sliznicí jsou absorbovány důležité živiny. Kašovitá hmota je poté střevními pohyby předávána do tlustého střeva, které odstraňuje cenné zbytky vody. Nakonec kočka vylučuje zahuštěné výkaly konečníkem.

Pokud se však vyskytne střevní obstrukce, je tento cyklus narušen. Potrava není posouvána a dochází tak k jejímu hromadění. Toto hromadění obvykle vede ke zvracení zadržené kašovité hmoty. Tvorba plynů  zapříčiňuje expanzi (dilataci) žaludku. Kromě toho mohou být v závislosti na závažnosti a typu střevní obstrukce stlačeny také důležité cévy.

Je-li zabráněno venóznímu odtoku při zachování průtoku arteriální krve, může to vést k masivním ztrátám funkce a selhání více orgánů. Nedostatek krve ve zbytku těla může také vést k hypovolemickému šoku (kvůli nedostatku objemu krve). Tím může dojít k ohrožení života kočky.

Jaké jsou příznaky neprůchodnosti střev u koček?

Ne každá střevní obstrukce musí u kočky vést ihned k silné bolesti. Zcela uzavřené střevo způsobuje příznaky rychleji než částečně neprůchodné střevo.

Nejčastější příznaky střevní obstrukce:

 • Zhoršení celkové pohody, nechuť k pohybu a neklid.
 • Zvýšené slinění a dušení, případně zvracení a odmítání potravy.
 • Pokud střeva nejsou zcela uzavřena, mají kočky někdy normální výkaly. Pokud je naopak střevo úplně neprůchodné, stolice se může zcela zastavit.
 • Břišní stěna je velmi napnutá a mnoho koček při dotyku reaguje neklidně, agresivně nebo bolestivě.
 • Některé kočky více mňoukají.
 • Studené tlapky a třes, silná apatie, ztráta vědomí a bledé sliznice jsou důležitými varovnými příznaky hypovolemického šoku. V takovém případě byste měli okamžitě navštívit veterináře, protože situace je životu nebezpečná.
Neprůchodnost střev u koček se může projevit zvracením
Neprůchodnost střev u koček se může projevit zvracením

Diagnostická opatření pro střevní obstrukci

Pokud má kočka příznaky, jako je bezvědomí, vícečetné zvracení nebo průjem, stejně jako nedostatek stolice, vyhledejte co nejrychleji pomoc veterináře. Kromě střevní obstrukce to může být také nebezpečná otrava nebo jiná vážná onemocnění. V případě změn polohy střeva platí pravidlo: čím dříve můžete identifikovat příčinu, tím lepší je prognóza.

Anamnézou (dotazováním majitele) si veterinář udělá obrázek o celkovém stavu kočky. Mezi zkoumané životně důležité parametry patří např. dýchání a srdeční frekvence, tělesná teplota, stav sliznic. Tyto hodnoty jsou velmi důležité pro plánování anestezie v případě nezbytného chirurgického zákroku. Pokud má kočka již problémy s oběhem, stabilizuje se oběh pomocí infuzí, kyslíku nebo léků.

Jestliže existuje podezření na střevní obstrukci, veterinář poté provede ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření. Tímto způsobem může přesněji lokalizovat příčinu a lépe posoudit rozsah a nezbytná opatření. Pokud je například nutné chirurgické opatření, shromážděné informace pomohou při přípravě a plánování operace.

Jak léčit neprůchodnost střev u koček

Léčba střevní obstrukce vždy závisí na příčině a lokalizaci. Pokud se jedná o stav nouze, jako je zauzlování, je obvykle nutná operace.

Ne vždy však musí kočka podstoupit operaci. Spolkla pouze malé cizí těleso? Existuje možnost, že by mohlo projít střevem? Jsou paralyzovány střevní svaly kočky? Následující opatření mohou pomoci.

Konzervativní opatření pro léčbu neprůchodnosti střev u koček:

 • dočasný režim bez krmení a pití
 • infuze tekutin, v případě potřeby s elektrolyty
 • nashromážděnou potravu lze odstranit pomocí žaludeční sondy
 • léky proti nevolnosti, zvracení a bolesti a také ke stimulaci peristaltiky střev

Jaká je prognóza?

Neprůchodnost střev u koček nemusí být vždy nebezpečná. Pokud však máte podezření, měli byste okamžitě navštívit veterináře, protože včasná léčba může významně zlepšit prognózu.

Jak mohu zabránit střevní obstrukci u mé kočky?

U koček se může střevní obstrukce rozvinout z různých příčin, a proto nelze profylaktická opatření zobecnit. Odstraňte z dosahu předměty, které mohou zapříčinit obstrukci střev. Postarejte se, aby měla Vaše kočka k dispozici dostatek hraček, aby nehledala alternativy.

Při výběru balkonových nebo zahradních rostlin byste se měli informovat o jejich toxicitě. Například oleandry nebo tisy mohou vést k paralýze střev (a tím k paralytické neprůchodnosti střev) a dalším gastrointestinálním problémům.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.