Zdravý pohybový aparát vaší kočky

kočka v náručí

Zdravé kosti a klouby jsou základem pro malé lovce, mezi něž patří i kočky. To se zdá být samozřejmostí, avšak opak je pravdou a za potížemi s klouby nestojí vždy jen stáří nebo zranění, nýbrž i nedostatečný přísun živin nebo onemocnění, která mohou být vyvolána nachlazením a mohou Vašeho miláčka dlouhodobě zatížit.

Kosti kočky

Kostra kočky je složena z více než 230 kůstek  – počet je závislý na množství ocasních kůstek. I tak je to asi o 38 kostí víc, než má člověk. Pohyblivé obratle se skládají ze 7 obratlů krčních, 13 obratlů hrudních, 7 obratlů bederních, 3 křížových a 20 -23 obratlů ocasních. Na rozdíl od člověka nesplývá klíční kost se skeletem, což kočce dává obrovský rozsah pohybu. Proto není divu, že dokážou balancovat i na těch nejužších laťkách na plotě!

Jakožto plíživý lovec není kočka vybavena na vytrvalý běh, ale spíše na krátké sprinty a rychlé skoky. Na tuto vlastnost odkazují silné zadní nohy. Jejich klouby jsou maximálně pohyblivé, což platí i pro obratle. Padající kočka se dokáže pomocí ocasu zcela otočit a přistát na tlapkách, aby tak minimalizovala riziko poranění. Při takovém pádu získají klouby kočky oporu i díky elastickým chrupavkám. Ty slouží jako tlumiče nárazu, které odpruží velký tlak i zátěž. Tato funkce je dále podpořena i vazkým kloubním mazivem, které v ideálním případě zcela vystýlá kloubní kapsli.

Zdravé kosti a klouby

Jakožto malý lovec je kočka odkázána na zdraví svých kloubů a kostí. Zdravá kočka se pohybuje harmonicky, takřka plynule. Děkovat může dokonalé souhře kloubů, svalů a nervových zakončení.

běžící modrá kočka v trávě

Soužití s člověkem však s sebou přináší stále klidnější životní styl, který je provázený stravou, jenž není vždy úplně v pořádku, což se posléze projeví skrze onemocnění kloubů a kostí. K tomu se přidá zmenšení genetického rozsahu vlivem cíleného šlechtění a s tím spojené genetické choroby. U starších koček dochází pomalu ale jistě ke snížení produkce kloubního mazu. Chrupavky samotné nejsou prokrvovány, což má obrovský dopad na schopnost hojení po prodělaném zranění.

Prvním varováním upozorňujícím na potíže s klouby a chrupavkami je snížená radost z pohybu. Kočka má problémy s výskoky, možná i s podřepem na toaletě. Chůze je tužší, dokonce se někdy objevuje kulhání. Kočky mají vysoký práh bolesti, ale může docházet i k tomu, že tvář Vašeho miláčka bude působit napjatě nebo bude zvíře dokonce bolestivě mňoukat.

Zranění

Příčinou takových symptomů může být akutní zranění způsobené např. skokem z velké výšky, což u koček s volným výběhem není vyloučeno. Máte-li pochybnosti, vezměte vašeho miláčka k veterináři, který Vám jistě poradí. Zlomená kost může sekundárně poranit i okolní tkán. Ne vždy je příčinou nechuti k pohybu akutní zranění. Častější jsou chronická onemocnění kostí či pohybového aparátu.

Onemocnění pohybového aparátu

K nejčastějším onemocněním pohybového aparátu patří tzv. degenerativní onemocnění kloubů. Toto bolestivé onemocnění způsobené opotřebením aparátu se vyskytuje především v pozdějším věku, avšak nadváha nebo předchozí zranění výrazně přispívají k riziku výskytu.

Artritida: Chrupavky jsou nadměrně opotřebovány, čímž dochází i ke ztenčení kloubního mazu. Tkáň je drážděna a dochází k artritidě. Typickým znakem je náhlá nechuť k pohybu. Po chvílích odpočinku, mají kočky, které trpí artritidou, potíže vstát nebo běžet. Jakmile se kočka do pohybu dostane, je pro ni zcela očividně bolestivý.

Artróza: Artróza je degenerativní formou artritidy. Po prodělání zápalu kloubu nebo traumatu vytvoří tělo kolem poškozeného kloubu kostní a pojivovou tkáň. Tato změna v těle omezuje pohyb.

Chronické bolesti a omezená hybnost silně limitují kvalitu života Vaší kočky. Péče o poškozené klouby se často soustředí na udržení kloubů v chodu a snížení bolestivosti. To může být realizováno pomocí fyzioterapie, doplňků stravy a podávání protizánětlivých medikamentů, avšak i alternativní metody slaví v tomto směru poměrně velký úspěch. Nechte si poradit od Vašeho veterináře!

masírování zad kočky

Jak předcházet onemocnění pohybového aparátu u koček?

I u koček platí, že zdravý životní styl dokáže předejít různým onemocněním, mimo jiné i potížím s pohybovým aparátem. Zdravá, vyvážená strava a dostatek pohybu jsou základ.

Pokud se u zvířete již objevují bolesti při pohybu nebo pokud víte, že kočka měla poraněné klouby nebo kosti, pak je na čase funkci kloubů podpořit. Včasná podpora funkce kostí a kloubů může pomoci. Důležité: konzultujte s veterinářem.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.