Americká kadeřavá kočka

Americká kadeřavá kočka

Americká kadeřavá kočka je plemeno, které přitahuje pozornost: Neobvyklé uši tohoto plemene vypadají  jako ozdobná čelenka navržená moderním návrhářem. V charakteru plemene převládá dědictví domácích koček: je nezkažená, aktivní a se silným vztahem k lidem.

Vzhled

Plemeno americký curl získalo své jméno díky neobvyklému tvaru uší: uši americké kadeřavé kočky jsou široké se zakřivenými špičkami, umístěné na rozích hlavy, středně velké a vzpřímené. Špičky uší jsou osrstěny chomáčky chlupů a směřují ke středu hlavy. U mladých zvířat se uši po čtyřech až šesti dnech zakřivují – konečná podoba se ustálí až po několika měsících. Zakřivení uší v oblouku je u každého zvířete jiné a v extrémních případech může být až 180 stupňů! Nicméně, sluch tímto není ovlivněn, uši jsou stejně pohyblivé jako u jiných zvířat.
Zakřivení uší je jedním z nejdůležitějších standardů při hodnocení kvality kočky: Kočka označená stupněm 1 je vhodná jako domácí mazlíček, stupněm 2 a 3 jsou pak označovány kočky chovné a výstavní. V ideálním případě mají uši tvar půlměsíce, široký rozestup je ze dvou třetin rovný a pokračuje z jedné třetiny v zahnuté špičky. Úhel je 90 až 180 stupňů.
Toto zakřivení uší bylo způsobeno náhodnou mutací. Neobvyklý tvar uší je dominantně dědičný: Za tento tvar je zodpovědný gen zvaný „Cu“. Pokud mají rodiče uši jak zakřivené, tak rovné, potomci mohou mít zakřivené i “normální” uši. Pak se nazývají “American Curl Straight Ear”.
Ale neobvyklý tvar uší není jediným specifickým rysem tohoto plemene.  Kočky plemen americký curl jsou středně velké, jejich hedvábná srst nemá téměř žádnou podsadu a přiléhá k tělu. Existují různé varianty tohoto plemene s rozdílnou délkou srsti. Povoleny jsou všechny barevné varianty, včetně exotických barevných variet, jako jsou lynx point a smoke variants.

Oči amerického curla prozrazují mnohé o charakteru této kočky: jsou mandlové a expresivní, otevřené a přátelské.

Americká kadeřavá kočka se zelenýma očima

Povaha

Americká kadeřavá kočka je výjimečně přátelské plemeno. Usiluje o blízkost svých lidí a dokonce upřednostňuje děti. Ideální rodinná kočka. Její charakter je odvozen od jejího původu jako krátkosrsté kočky: plemeno je velmi aktivní, otevřené a robustní. Tato inteligentní zvířata se dokonce naučí aportovat a otevírat dveře. Živost u nich přetrvává většinou až do stáří. Kočky plemene american curl jsou zvědavé a často sledují svého páníčka na každém kroku, ale nejsou vtíravé nebo „upovídané“ jako mnoho orientálních plemen koček.

Chov

Historie American Curl začala v roce 1981 v Kalifornii, USA: Dlouhosrstá kočka s podivnýma ušima upoutala pozornost milovníků koček Joa a Grace Ruga. Nejdříve požádala o trochu jídla a krátce poté se k nim nastěhovala. “Shulamith” je matka všech amerických curlů.
Po narození prvních potomků začal selektivní chov tohoto plemene v roce 1983. Genetici zkoumali genetický základ plemene na 384 koťatech a zjistili, že gen zodpovědný za tvar uší je autosomálně dominantní: každá kočka s curl genem má neobvyklý tvar uší. Britský genetik Roy Robinson detailně prozkoumal zdraví plemene a neodhalil žádné genetické vady. Aby byla zachována robustnost plemene, byly připuštěny jako chovné také kočky s rovnýma ušima, pokud splňují standardy plemene american curl.
Díky křížení s domácími kočkami vděčí plemeno americký curl za pevné zdraví. Aby tomu tak bylo i nadále, je nezbytné udržovat zodpovědný chov. Profesionální chovatel považuje kočky za členy své rodiny a přebírá odpovědnost za zvířata a jejich potomky. Páří jedince smysluplně a ve svých rozhodnutích zohledňuje individuální genetiku a zdraví kočky. Vhodné prostředí a strava hrají důležitou roli, ale také stojí peníze, samozřejmě … Nicméně, zodpovědný chovatel neodstavuje koťata od matky do dvanáctého týdne života. Protože koťátka potřebují nejméně tři měsíce, aby se naučila od matky a sourozenců vše důležité pro další život! Fáze, která je vzrušující a vyčerpávající nejen pro chovatele, ale i pro matku kotěte! Aby kočka mohla dostatečně koťata socializovat, měla by mít mezi jednotlivými vrhy časový odstup. To, co je výhodné ekonomicky, není vždy výhodné pro zvířata! Vybírejte proto pozorně a nenechte se zmást inzeráty množíren, které nabízejí „čistokrevné kočky bez papírů za přijatelnou cenu“.
Cena kočky plemene americký curl se odvíjí od její chovné linie a zakřivení uší: kočky s lehkým zakřivením (stupeňl 1) se chovají jako domácí mazlíčci. Kočky se zakřivením druhého a třetího stupně jsou určeny k chovu nebo jako zvířata výstavní.

Americké kadeřavé kotě

Zdraví a péče

Přestože je toto plemeno charakterizováno jako robustní, může v ojedinělých případech způsobovat zakřivení uší zdravotní problémy. Úzké ušní kanálky mohou vést k vyšší produkci mazu a vysokému riziku infekce. Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola uší. Nadbytečný maz lze snadno vyčistit měkkým, mírně navlhčeným hadříkem. Nepoužívejte cizí tělesa přímo do zvukovodu.
American Curl existuje v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Vzhledem k malému množství podsady línají obě varianty pouze nepatrně. Pravidelné kartáčování usnadňuje výměnu srsti, ale stačí kartáčovat pouze jednou týdně.
Stejně jako všechny ostatní kočky, měl by americký curl pravidelně navštěvovat veterináře. Ten může doporučit vhodná očkování a pečovat o chrup kočky.
Vysoce kvalitní krmivo pro kočky s množstvím zdravých bílkovin je tou nejlepší péčí o toto plemeno. Kočky mohou konzumovat pouze malé množství sacharidů, protože masožravci získávají potřebné živiny a bílkoviny z  kvalitního masa.

Americká kadeřavá kočka v trávě

Výživa

Podávání vysoce kvalitního krmiva pro kočky s množstvím zdravých bílkovin je nejlepší péčí o plemeno americký curl.  Přirozená potrava kočky –myš obsahuje přibližně 85% masa a pouze asi 5% rostlinných složek, které se nacházejí v trávicím traktu kořisti. Kočky mohou konzumovat sacharidy pouze v malém množství, protože masožravci získávají potřebné živiny a bílkoviny z vysoce kvalitního masa.
Správné jídlo pro čistokrevnou kočku by proto mělo mít vysoký obsah masa. Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti při pohledu na obal krmiva: Podle zákona je seznam jednotlivých složek sestaven sestupně podle jejich hmotnostního podílu. Na seznamu by měla být jediná surovina: maso. Mnoho potravin obsahuje také vedlejší produkty, které nejsou samy o sobě škodlivé. Termín “maso a vedlejší produkty živočišného původu” však může také zahrnovat zatěžované vnitřní orgány, jako jsou játra a slezina nebo dokonce srst a rohovinu. Zde je třeba obezřetnost. Výrobky z obilnin by měly být podávány pouze v malých množstvích, v ideálním případě by na seznamu měly být uvedeny až na posledním místě.
Ochucovadla a konzervační látky způsobují často alergie. Naneštěstí jsou obsaženy téměř v každém druhu krmiva dostupném na trhu. Pokud oblíbené krmivo Vaší kočky takové přísady neobsahuje, je to velké plus! Také cukr nepatří do kočičího jídelníčku.  Ačkoli kočky nejsou náchylné k tvorbě zubního kazu, přidaný cukr představuje zvýšenou zátěž pro ledviny a může vést k diabetu.
Ale nemějte strach: Důkladným zkoumáním složení jednotlivých krmiv zcela jistě naleznete to pravé!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...