Britská krátkosrstá kočka

Britská modrá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.

Britská krátkosrstá kočka je zcela nekomplikované plemeno: Má přátelskou a klidnou povahu a získá si oblibu téměř v každé domácnosti i v rodinách s dětmi či dalšími zvířaty.

dvě koťata britské modré kočky

Chov

Britská krátkosrstá kočka je považována za nejstarší britské plemeno. Tyto kočky byly údajně přivezeny do Velké Británie Římany, kde byly dlouho izolovány. Pravděpodobně pocházejí z anglických ulic, kde lovily myši. Jsou chovány cíleně více než 100 let. V roce 1871 byly v Crystal Palace vystaveny první kočky krátkosrstého plemene British Shorhair.

Ke křížení docházelo především po obou světových válkách. Aby se vylepšila situace ubývající populace čistokrevných koček a jejich druhů, byly do genetického fondu zahrnuty především perské a kartouzské kočky. V důsledku toho se kartouzská kočka a britská krátkosrstá kočka typově neustále přibližovaly. Obě plemena byla v roce 1970 chovatelskou federací FIFe sjednocena, všechny modré kočky byly následně označovány jako kartouzské a všechny kočky jiných barev jako britské krátkosrsté. Toto dělení bylo zrušeno v roce 1977. Přesto, že britská krátkosrstá kočka bývá často zaměňována s kartouzskou, cíleným chovem získala jiný vzhled. V důsledku křížení s perským kočkami je tělo britské krátkosrsté kočky krátké a podsadité, zatímco tělo pravé kočky kartouzské je štíhlé a podobá se průměrné domácí kočce.

Křížením s perskou kočkou vznikla také dlouhosrstá britská kočka "Highlander", varianta britské krátkosrsté kočky s polodlouhou srstí. Britské kočky s polodlouhou srstí se chovají podle stejného chovného standardu jako britská krátkosrstá a odlišuje se pouze délkou srsti. Stejně jako britská krátkosrstá kočka je dlouhosrstá kočka z Velké Británie vyrovnaná a přizpůsobivá a má přátelskou povahu.

Od jejich uznání jako plemene v roce 1980 jsou krátkosrsté kočky hvězdami na mezinárodních výstavách koček.

Vzhled

Se svou kulatou hlavou, silnou postavou a plyšovou srstí se britská krátkosrstá kočka podobá plyšovému medvídkovi. Vzhled, který zcela koresponduje s její povahou!

Krátká, hustá a snadno udržovatelná srst britské krátkosrsté kočky, kulatá hlava s kulatýma ušima a velkýma žlutýma očima připomíná plyšového medvídka. Kočka k pomazlení. Není divu, že je toto plemeno v současnosti jedním z nejoblíbenějších.

Stavba těla britské krátkosrsté kočky je poměrně stabilní. Rostou stejně jako jiná velká plemena koček poměrně pomalu. Britská krátkosrstá kočka dospívá zhruba ve věku tří let. Kočky dosahují hmotnosti až 5 kilogramů, kocouři až 7 kilogramů.
Britské kočky krátkosrsté jsou velmi odolné. Většinou se těší dobrému zdraví a mohou se dožít až 15 let, pokud mají náležitou péči a výživu.

Mnoho lidí zná britskou krátkosrstou kočku v klasickém modrošedém zbarvení. Modrošedé kočky tohoto plemene by neměly být zaměňovány s kočkou kartouzskou - jak jsme již uvedli, tento omyl má však své opodstatnění. V historii této rasy se několikrát odehrálo  křížení s kočkou kartouzskou.  Již nezbývá další prostor pro další barevné kombinace, neboť již existují snad všechny možné barvy!

Britská whiskas kočka

Zbarvení srsti

Jednobarevná či vícebarevná: Všechny druhy jsou pastvou pro oči. Jednobarevná zvířata mají šedohnědou a černou barvu a obzvláště oblíbené jsou barvy "lila" a "plavá", které odpovídají světle béžové barvě. Existují červené kočky stejně jako krémové a černobílé a tříbarevné. Pokud máte rádi neobvyklé barvy, jistě Vás osloví barevné variace jako "čokoládový kouř" nebo "modrá želvovinová tabby". Nebo "britská krátkosrstá se stříbřitým stínováním"? Kočky, které jsou označovány "se stínováním", mají určitou barvou obarveny pouze konečky chlupů.

Zvláště populární jsou klasické varianty tabby. Koneckonců všichni známe stříbrnou tabby kočku ”Whiskas”! Ale i další varianty British Shorthair tabby jsou obzvláště populární. Tygrovaná, tečkovaná, mramorová, v barvě skořice, harlequin nebo colorpoint: S více než 300 známými barevnými variantami již nezbývá prostor pro fantazii!

Stručně jsme shrnuli nejdůležitější barvy srsti plemene britská krátkosrstá kočka:

  • Colorpoint: Základními barvami jsou zbarveny jsou pouze základní body (obličej, uši, nohy, ocas a u kocourů oblast genitálií).
  • Chinchilla: Má velmi zajímavé zbarvení: Jedna osmina srsti je zbarvena do základních odstínů, zbytek do bílostříbrné.
  • Tabby: "Tabby" znamená víc než jen tygrovaná. V závislosti na vzhledu barvy může být mackerel“, „classic“, „blotched“, „spotted“ nebo „ticked“.
  • Tortie: Představuje tříbarevnou britskou krátkosrstou kočku, nazývanou také "želvovinová" – obvykle díky genetickým předpokladům samice.
  • Torby: Barevná kombinace tortie a tabby.
  • Harlequin: Pouze 1/6 srsti je zbarvená.
  • Van: Jednobarevná kočka s velkým podílem bílé.

V odborném žargonu je název často odvozen od převládající barvy srsti. Příkladem je britská krátkosrstá stříbrná tabby: Na stříbřitě bílém pozadí je jasně vykreslen znak tabby.

Povaha

Tyto kočky jsou vyrovnané a velmi přátelské. Nepatří mezi „akrobaty“, jsou spíše klidnější povahy. Jsou proto ideální pro chov v bytě – to, zda bude kočka v bytě spokojená, závisí nejen na osobnosti kočky, ale také na tom, jaké prostředí jí vytvoříte. Aby se kočka doma nenudila, je potřeba ji vytvořit rozmanité prostředí s mnoha možnostmi škrábání, hraní a ukrývání! Hraní s člověkem je zásadní. Kočky jsou od přírody lovci. Dokonce i vyrovnaná kočičí plemena v sobě stále ukrývají lovce a bez jakýchkoli výzev a zábavy se rychle začnou nudit.

Prostorově úsporný způsob, jak rozšířit kočičí svět, je takzvaná "třetí dimenze". Nejlepším příkladem je škrabací strom – rozprostírá se nejen do všech čtyřech směrů, ale také do patra. Kočky milují šplhání a pozorování okolí shora. Pokud nejste fanouškem škrabadel, lze přetvořit také různé police v „horolezecký ráj“.

Britská modrá kočka ležící

Výživa

Vysoce kvalitní krmivo pro kočky se spoustou čerstvého masa, zdravými bílkovinami a pouze omezeným množstvím vedlejších rostlinných produktů -  takové je ideální krmivo pro britskou krátkosrstou kočku. Nicméně speciální krmiva pro dané plemeno více zohledňují specifické potřeby každé kočky. Speciální granule pro britské krátkosrsté kočky mají specifickou velikost, která usnadňuje příjem potravy pro kočky s krátkou čelistí a jsou navrženy tak, aby podporovaly žvýkání. Nicméně jejich konzumace nenahrazuje pravidelnou kontrolu u veterináře.

Pro prevenci onemocnění kloubů a hypertrofické kardiomyopatie jsou speciální krmiva často obohacena o taurin a živiny pro dobrou kondici chrupavek jako je glukosamin. Živiny, jako je například vitamín B a přísady, jako je lososový olej, přispívají k dobré kvalitě a kráse srsti.

Samozřejmě můžete jídelníček Vaší kočky doplňovat cíleně. Taurin je zodpovědný za neuronovou síť a reguluje srdeční tep. Předávkování nehrozí, protože přebytek je okamžitě z těla vyloučen - nedostatek ale může způsobit oslepnutí, narušení imunitního systému a ztuhnutí srdečního svalu. Doporučené množství pro kočku je 100 až 200 mg taurinu denně. Mnoho chovatelů proto doplňuje již hotová krmiva taurinem. Vysoce kvalitní oleje mohou přispívat k dobré kvalitě a lesku srsti – kapsle s lososovým olejem jsou k dostání u autorizovaných prodejců. Totéž platí pro doplňky na podporu kloubů. Glykosaminy mohou být do potravy přidávány v práškové nebo v kapalné formě.

Kromě správné výživy nepotřebuje britská krátkosrstá kočka žádnou zvláštní péči včetně péče zdravotní. Pravidelná prohlídka u veterináře, každý týden česání a kartáčování, vhodná strava, kontrola hmotnosti a hodně pozornosti, lásky a her je ten nejlepší způsob, jak učinit Vašeho čtyřnohého člena rodiny zdravého a šťastného!

Zdraví

Kvůli silné postavě jsou zatěžovány klouby a kosti britek. Obecně platí, že žádná kočka není uchráněna před onemocněními, ale čistokrevné kočky trpí onemocněními častěji v důsledku uměle redukovaného genofondu.

Kromě predispozice k onemocnění kloubů trpí britky bohužel také onemocněními srdce jako je hypertrofická kardiomyopatie či hemofilie B.  "Polycystic kydney disease", dědičné ledvinové cysty se vyskytují u britských krátkosrstých, ale také u perských a exotických krátkosrstých koček. Symptomy se objevují až v pozdním životě. Do té doby mnoho chovných zvířat již mohlo předat gen svým potomkům. Dědičné ledvinové cysty se dědí dominantně. To znamená: Kočka s cystami vždy předává tento gen svým potomkům! Ultrazvukové vyšetření v desátém týdnu života však dokáže prokázat predispozici k tomuto onemocnění. Chovné kočky by proto měly pravidelně absolvovat veterinární vyšetření s cílem vyloučit dědičné choroby a jejich přenos na potomstvo. Od chovatele doporučujeme vždy požadovat osvědčení o vyšetření rodičů kotěte.

Sedící britská whiskas kočka

Jak najít osvědčeného chovatele

Chovné kočky by měly pravidelně podstoupit veterinární vyšetření, aby se vyloučily dědičné choroby a jejich potenciální dědičnost. Důvěřujte pouze profesionálnímu chovateli a důkladně si ho prověřte. Kočky s průkazem původu jsou sice dražší, ale v případě profesionálního chovatele jsou tyto peníze dobře investovány. Pravidelně kontroluje zdraví rodičů, investuje do dobrého krmiva, páruje kočky inteligentně a nenechává kočky neustále zabřeznout. Nechává koťatům dostatek času, aby se připravila na nový domov. Obecně platí, že by měla koťata zůstat s matkou a sourozenci až do dvanáctého nebo dokonce šestnáctého týdne života. Během této doby se mladé kočky učí vše, co je důležité pro vyvážený a zdravý život kočky, a jsou připraveny se plně připojit k nové rodině.

Nedoporučujeme důvěřovat neprofesionálním chovatelům, tzv. množírnám“, které nabízejí levná „čistokrevná zvířata bez papírů“.

Chovatelé, kteří jsou členy chovatelských sdružení, zajišťují, aby jejich zvířata byla zdravá a pravidelně testovaná na dědičné choroby. „Chovatelé“, kteří chtějí především ze svých zvířat finančně profitovat, často šetří na zdravotní péči nebo páří příbuzná zvířata. Důsledkem jsou genetická onemocnění nebo koťata, která jsou příliš brzy oddělena od své matky a do nového domova se stěhují bez náležitého očkování.

Profesionální chovatele naleznete prostřednictvím chovatelských klubů. Nikdy neuškodí si daný chov náležitě prověřit. Také se snažte odolat "nákupu z lítosti".

Čistokrevné kočky z útulků

Bohužel rodokmen nezachrání zvířata před utrpením a i britské krátkosrsté kočky skončí někdy v útulku. Každý, kdo chce poskytnout kočce tohoto plemene domov a je ochoten si vzít již dospělého jedince, často najde v místním útulku kočku, jejíž osobnost je již vyzrálá a těší se na nový domov s milujícími lidmi!

Přejeme vám hodně zábavy s britskou krátkosrstou kočkou!

Nejlépe hodnocené články

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ani náhodou!  Ragdoll  je plemeno spřízněné s kočkami siamskými, colorpoint a dalšími point kočkami. Tito nežní obři Vás uchvátí nejen krásnou srstí, neobvyklou barvou a zářivě modrýma očima...