Siamská kočka

Sedící siamská kočka na zdi

Původ

Siamská kočka patří vedle kočky perské k jednomu z nejstarších a nejznámějších plemen. Tato kočka má svůj původ v Siamu, dnešním Thajsku, kde vznikla díky tenkrát velmi hojně rozšířenému křížení, k němuž docházelo před více než 500 lety. Siamské kočky však našly cestu na západ až v pozdním 19. století a byly chovány na královských dvorech jako statutární symbol vlivu.

Povaha

Siamské kočky chtějí mnohdy laškovat a ne nadarmo jsou označovány jako psi mezi kočkami. Toto označení vzniklo proto, že se tohle plemeno nechá člověkem částečně vycvičit. Ale to nic nemění na skutečnosti, že se naučí pouze tolik, kolik samy uznají za vhodné. Ten, kdo se pokusí naučit něco siamskou kočku násilím, ten se záhy seznámí s jejími drápky. Jedná se o velmi společenské plemeno, které se potřebuje neustále projevovat. Proto je nejlepší chovat je ve dvou, neboť mají opravdu silné sociální cítění a budou si tak moci spolu hodiny hrát a zabaví se tak. Jejich vrozená inteligence a dobromyslnost z nich činí dokonalé kočky vhodné do rodin.

Sedící siamská kočka

Vzhled

Vnější vzezření siamské kočky je věcí vkusu, neboť siamky jsou tzv. poloviční albíni. Jejich klasické zbarvení bývá označováno jako “seal-point”. To znamená, že se jedná o geneticky černé zbarvení, avšak s různými extrémními odklony, přičemž je díky siamskému genu „cs“ barva transformována do tmavě hnědé. Siamky mají modré oči lehce mandlového tvaru a můžou působit mírně křivě. Klínovitý tvar hlavy je prodloužen rovnýma ušima se širokou základnou. Tělo je střední velikosti a velmi pružné.

Péče

Péče o siamskou kočku je velmi jednoduchá, neboť její krátká srst téměř nepotřebuje žádnou speciální péči. Srst, kterou ztrácí jako každá jiná kočka, je třeba příležitostně vyčesat kartáčem z gumy. Ten, kdo chová dvě siamské kočky má ještě méně práce, jelikož kočky o sebe vzájemně rády pečují samy.

kotě simaské kočky

Chov

Siamské kočky milují teplo a budou tedy určitě vyhledávat místa u topení nebo jiný prostor, kde se kumuluje teplo. Pokud byste kočce pořídili pelíšek přímo u topení, uvítala by to s radostí. Rozhodně tuto kočku nesmíte vystavovat průvanu.

Nemoci

Mnohé siamské kočky trpí dědičnými chorobami. K těm patří mimo jiné i šilhání. Nicméně i chudokrevnost, špatná látková výměna a srdeční slabost patři k onemocněním, proti nimž musí tyto kočky bojovat.

Hledáte to nejlepší krmivo pro Vaši Siamskou kočku? Vyberte si jedno z našich prémiových suchých nebo mokrých krmiv.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...