Plemena koček

V současné době existuje nespočetné množství různých kočičích plemen. Velký počet a rozmanitost plemen je důsledkem jednak šlechtění a jednak přirozeného rozmnožování koček. Čtěte více

Najděte Vaši kočku

Vlastnosti

Jaká by měla být má kočka?

Vzhled

Velikost
malástřednívelká
Srst
bez srsti / hypoalergenníkrátkádlouhá
Barva
černáčinčilovákrémovámodrá / šedábílálilahnědá / čokoládová / seal
Zbarvení
mourovatáželvovinová / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolourpoint
24 kočičích plemen dle Vašeho hledání
8 min

Americká hrubosrstá kočka

Americké krátkosrsté a dlouhosrsté kočky jsou známé většině milovníků koček. Ale co je prosím „americká krátkosrstá kočka“ za plemeno? Zvířata, často označovaná jako "americká kočka s hrubou srstí“ jsou v Americe velmi vzácná a v Evropě se vyskytují jen zřídka. Americká hrubosrstá kočka je však velmi zajímavé plemeno, které vzniklo stejně jako mnoho jiných plemen náhodnou mutací. Zde se dozvíte více informací o kočkách s hrubou srstí ze státu New York!
8 min

Americká kadeřavá kočka

Americká kadeřavá kočka je plemeno, které přitahuje pozornost: Neobvyklé uši tohoto plemene vypadají  jako ozdobná čelenka navržená moderním návrhářem. V charakteru plemene převládá dědictví domácích koček: je nezkažená, aktivní a se silným vztahem k lidem.
6 min

Australská Mist

Australská mist, původně nazývaná tečkovaná mist, je jediným kočičím plemenem australského kontinentu. Tato pokorná a přátelská kočka, vyšlechtěná z kočky barmské, habešské a domácí, je ideální kočka do bytu. Za svůj název vděčí tato australská kočka typické kresbě srsti, která vypadá, jako by byla pokryta lehkým závojem.
8 min

Bengálská kočka

Bengálská kočka je skutečně unikátní plemeno. Koneckonců je to "domácí tygr" v pravém smyslu slova: Chovatelé plemene oceňují jeho divokou krev. Hybridní divoké kočky, jako je kočka bengálská nebo savanová, jsou „posledním výkřikem módy“ v chovatelském světě! Co dělá z kočky kočku hybridní  - a na co musíte myslet, pokud si takovou kočku pořídíte do bytu? Náš detailní portrét tohoto plemene Vám poskytne odpověď.
7 min

Cornish Rex

Krátkosrsté a dlouhosrsté kočky jsou ve světě koček běžné. Ale kočky s kudrnatou srstí nebo dokonce bez srsti, ty už tak známé nejsou! Jedním ze vzácných plemen koček, které mají nápadnou strukturu srsti, je cornish rex.
5 min

Devon Rex

Devon rex je vzácné plemeno koček, které se od ostatních plemen odlišuje svým vzhledem. Tyto kočky mají plochý tvar lebky s extrémně velkýma odstávajícíma ušima a velkýma očima. První reakce na kočku plemene devon rex byly zdrženlivé až odmítavé. Později se rychle proslavila svými velmi zvláštními vnějšími znaky. Devon rex je díky svým příjemným povahovým vlastnostem typickou rodinnou kočkou. Velmi dobře se hodí i pro bydlení v domácnosti.
6 min

Egyptská Mau

Podle Leonarda Da Vinci je každá kočka mistrovským dílem. S tímto názorem na tato úžasná stvoření můžeme jen souhlasit. To samozřejmě platí i pro všechny běžné domácí kočky. Nejvíce se ale asi vztahuje na egyptskou mau. Tato pozoruhodně krásná a tajemná krátkosrstá kočka s okouzlujícíma zelenými očima pochází, jak její jméno napovídá, z Egypta.
9 min

Habešská kočka

Velké oči a nastražené uši prozrazují mnohé o charakteru tohoto plemena. Habešské kočky milují lidi a jsou velmi zvědavé.
5 min

Karakal

Karakal obývá suché oblasti Asie a Afriky. Svými černými střapci na uších se podobá rysovi, a proto se mu také říká pouštní rys. Někteří lidé chovají karakala jako exotického domácího mazlíčka. Karakalové jsou však divoká zvířata a nepatří do soukromých rukou.
4 min

Karakat

Mnoho lidí obdivuje krásu a půvab divokých koček. Někteří milovníci koček touží po tom, mít doma takový exotický exemplář v malém provedení. Tato touha po něčem výjimečném je základem pro vznik mnoha hybridních plemen. Jedním z nich je karakat. Jeho chov je však problematický.
6 min

Korat

Neobvyklá kráska se stříbřitě modrou srstí a smaragdově zelenýma očima pochází podle tradice ze 14. století, protože kočky tohoto druhu byly popsány již v dobové literatuře. Obecně se říká, že kočky přinášejí do domu štěstí a pozitivní energii.
8 min

LaPerm

Kočka s trvalou: mladé plemeno koček LaPerm vzniklo náhodnou genetickou mutací a vyznačuje se především jedinečnou kudrnatou srstí. Nejen její měkké kudrlinky, ale také její na lidi orientovaná a láskyplná povaha z ní dělají dokonalou mazlivou kočku.
5 min

Munchkin

Toto originálně vyhlížející plemeno koček pocházející z USA je jinde ve světě stále vzácností. Jejich charakteristické krátké nohy jsou výsledkem spontánní genetické mutace. Munchkin má také nezaměnitelnou povahu. Právě charakter a typický vzhled činí toto plemeno v očích jeho chovatelů a příznivců tak výjimečným.
7 min

Ocicat

Exoticky vyhlížející ocicat zapůsobí na všechny svým neodolatelným kouzlem. Jméno této kočky je díky skvrnité srsti odvozeno od divoké kočky ocelot. Kočka ocicat však nemá tak divokou povahu, ale je velmi přítulná a věrná, což z ní dělá oblíbeného společníka.
6 min

Serval

Ať už jde o sibiřskou kočku nebo kočku domácí: příznivci koček milují půvab, který všechny kočky vyzařují. Serval není domácí zvíře, ale divoká kočka z afrických savan. V následujícím textu představíme servala jako předka velmi moderního, ale přitom původního plemene koček, savanové kočky.
2 min

Siamská kočka

Siamská kočka patří vedle kočky perské k jednomu z nejstarších a nejznámějších plemen. Tato kočka má svůj původ v Siamu, dnešním Thajsku, kde vznikla díky tenkrát velmi hojně rozšířenému křížení, k němuž docházelo před více než 500 lety. Siamské kočky však našly cestu na západ až v pozdním 19. století a byly chovány na královských dvorech jako statutární symbol vlivu.
13 min

Sibiřská kočka

Sibiřská kočka je zosobněním přirozené rasy: Středně velká kočka s originálním vzhledem, silnou postavou a polodlouhou srstí se vyvíjela zcela bez lidského vlivu v jejím rodném Rusku. Od 80. let je chována cíleně.
8 min

Snowshoe

V České republice není plemeno Snowshoe, pocházející z USA, příliš rozšířeno, ale jistě zde díky svému zajímavému vzhledu v kombinaci s jedinečným charakterem najde mnoho fanoušků. Vrh koťátek Snowshoe je vždy plný sladkých překvapení: Koťátka jsou v době narození celá bílá a postupně se vyvíjejí různá zbarvení. První barvy jsou viditelné asi deset dní poté, co maličká stvoření spatří světlo světa.
9 min

Somálská kočka

Máte rádi Habešské kočky, ale zároveň upřednostňujete kočky s polodlouhou nebo dlouhou srstí? Pak se Vám bude líbit Somálská kočka, zkráceně "Somálka"!
6 min

Sphynx

Sphynx patří mezi nahé kočky a rozděluje milovníky zvířat. Zatímco někteří vidí chov tohoto kanadského plemene kriticky a hovoří o týrání, jiní se rozplývají nad neobvyklými mazlíčky. V Německu je chov koček sphynx, které nemají žádné hmatové vousy, považován za týrání. Po přečtení našeho článku si udělejte na tuto rasu vlastní názor.
14 min

Thajská kočka

Thajská kočka pochází z již existujícího plemene – kočky siamské. Jelikož se chov siamských koček postupně vyvíjel v elegantní typ kočky, byl původní, silnější typ siamské kočky uznán jako samostatné plemeno. Zrodilo se tak plemeno "thajská kočka".

8 min

Toyger

Exkluzivní, z USA pocházející, „designová kočka“ toyger je domácí kočka, která byla vyšlechtěna s cílem podobat se malému tygříkovi. Proto je její jméno složeno ze slova „toy“ – hračka a koncovky slova „tiger“ . Již při vyslovení jména tohoto plemene se Vám vybaví typický vzhled tohoto plemene.  Kočka by samozřejmě neměla být považována za hračku, přesto, že to název plemene naznačuje. Kočka by měla být milovaným zvířetem, se kterým hravě a láskyplně zacházíte.
8 min

Turecká van

Kočka, která umí plavat? Ano, existuje! Turecká van na rozdíl od jiných koček vodu miluje a odváží se na občasné výlety do studené vody. Turecká van bývá často zaměňována s tureckou angorou. Když se ale podíváte pozorně, brzy zjistíte rozdíly mezi oběma plemeny. Turecká van pochází, jak její název napovídá, z východu Turecka. Jméno “van” odkazuje na “jezero Van” v drsném a vzdáleném regionu, kde se toto plemeno vyvinulo. Přečtěte si více informací o těchto jedinečných kočkách z Turecka!

Od 20. století byla z původní domácí kočky vyšlechtěna celá řada plemen. Docházelo i ke křížení s kočkami divokými. Některá plemena koček vznikla ze spontánních mutací vzniklých vlivem šlechtění. Nicméně všechna tato plemena jsou si navzájem více podobná než plemena psů. A to proto, že kočky vlastně plnily vždy pouze dva úkoly: chytání myší a společník/domácí mazlíček. Plemena koček můžeme v podstatě rozdělit na krátkosrstá, polodlouhosrstá a dlouhosrstá.

Víte, která plemena koček jsou nejznámější a čím se vyznačují?  V našem magazínu pro kočky se dozvíte mnoho zajímavých informací o nejoblíbenějších kočičích plemenech.