Ragdoll

Ragdoll kocka leźící na kožešině

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ani náhodou!  Ragdoll  je plemeno spřízněné s kočkami siamskými, colorpoint a dalšími point kočkami. Tito nežní obři Vás uchvátí nejen krásnou srstí, neobvyklou barvou a zářivě modrýma očima...

Vzhled

Masivní, velká  kočka ragdoll se širokým hrudníkem, svalnatým tělem a robustním vzhledem vyniká zejména hebkou srstí: Středně dlouhá srst má hedvábnou texturu, málo podsady a splývá podél těla. Kočka tak vypadá jako plyšová hračka – často k této vizáži přispívá i bílý límec. Hlava plemene ragdoll je středně velká, klínovitého tvaru se zaoblenýma, široce rozloženýma ušima. Nohy jsou vzadu o něco delší, což má za následek mírně svažitou zadní linii. Ragdoll je středně velké plemeno - kočky váží cca 6,5 kilogramů, kocouři až 9,5 kilogramu. S výškou ramen až 40 cm dosahují kočky ragdoll délky až 1,20 metru od špičky nosu po špičku ocasu.

Velké, kulaté, jasně modré oči jsou hlavním rysem tohoto plemene, a stejně tak i jejich zvláštní barva. Stejně jako siamské kočky patří ragdoll mezi point kočky. Jejich přirozená barva je viditelná pouze na špičkách těla, jako je čumák, nohy, ocas a uši. Podle genetických předpokladů je základní barva viditelná pouze na chladných částech těla, tzv. "points". Bílá kresba zakrývá zbarvení uprostřed těla. Každá barva srsti se může vyskytnout také jako barva odznaků, u plemene ragdoll jsou povoleny různé barevné varianty: seal-, modrá-, čokoládová-, lila- a nově také red- a cream-point jsou typickými barvami čistokrevných koček.

Seal-point: Základní barva je černá – ta se ale objevuje pouze na „chladných“ bodech těla.

Blue-point: Modrá je zředěním černé základní barvy.

Chocolate-Point: Atraktivní hnědá je základní barvu, která je viditelná pouze v odznacích.

Lilac-Point: Zředění hnědé je označováno jako „lilac“

Red-Point: Červené zbarvení v odznacích

Cream-Point: Zředěním červené je barva „cream“. Kočky vypadají díky krémově zbarveným odznakům jako jednobarevné

Tabby: Odznaky jsou pruhované – podobně jako u tabby koček. Proužky jsou často viditelné i na nohách a ocase. Oči jsou černě orámované, jakoby namalované kajalovou tužkou. Zbarvení tabby u plemene ragdoll bývá často nazýváno „lynx“.

Tortie: Vyznačují se želvovinovým zbarením v odznacích. Barevný vzor je často velmi rozdílný – barevné tečky mohou být různě velké, chovatelé nicméně upřednostňují malé, pravidelně rozmístěné skvrny.

Torbie: Značí kombinaci tabby a tortie. Želvovinové zbarvení vypadá jako pruhy – velmi zajímavé zbarvení!

Oficiální varianty se nazývají colourpoint, mitted, bicolor, tabby, tortie a torbie.

Colourpoint: Plná maska stejně jako ostatní point plemena.

Mitted: Kromě zbarvení odznaků mají také bílou bradu a často také bílé proužky na nose. Tlapky jsou růžové. Tyto kočky nosí bílé rukavičky a bílé boty na zadních tlapkách.

Bicolour: Světé odznaky, jejich základní barva je ale ještě světlejší, nosí masku s obráceným „V“, které začíná na čele a končí u kořene ocasu. Nohy jsou bílé.

Poznámka: Jako point-kočky se koťata plemene ragdoll rodí bílá a teprve ve třetím až čtvrtém roce života se rozvine jejich konečné zbarvení!

Sametová srst koček ragdoll je středně dlouhá, ale díky malému množství podsady je lehce udržovatelná. Každá kočka je jiná a také každý člověk má jiné nároky co se chlupů na oblečení a nábytku týče – obecně však platí, že kočky ragdoll stačí kartáčovat jednou týdně, v období výměny srsti pak častěji.

Povaha

Milovníci plemene ragdoll jsou okouzleni nejen výjimečným vzhledem a velkýma modrýma očima.

Ragdoll kočky jsou považovány za velmi společenská zvířata. Jsou něžné a dobromyslné, mírumilovné a ochotné učit se - ale hlavně mazlivé a hravé a rády provázejí svého páníčka na každém kroku. Mnoho chovatelů je označují jako "psi v kočičím těle". Kočky ragdoll se přimknou ke své rodině – proto by neměl v žádné domácnosti s ragdoll kočkou chybět další kočičí kamarád! Dlouho byly považovány za samotáře, ale právě tato sociální zvířata profitují ze soužití s dalšími kočkami.

Tato něžná zvířata jsou vhodná také pro chov v bytě, např. v bytech se zabezpečeným balkonem či okny opatřenými mříží. Nicméně je třeba dbát na dostatek duševních i fyzických aktivit! Jednoduše řečeno: Nešetřete na čase stráveném hraním s Vaší kočkou. Optimálně vybavený byt poskytuje dostatek možností pro spánek, úkryt, hraní i objevování. Ideální byt pro ragdollskou kočku nemusí být nutně velký! Chytře instalované šplhací prvky, jako je například škrabací strom nebo okenní lehátko nabídnou kočce „třetí dimenzi“, kterou může využívat podle nálady – může si zde zdřímnout, pozorovat okolí, šplhat či hrát si.

Historie

Ragdoll je velmi mladé plemeno kočky, jehož počátky sahají do 60. let 20. století. Zakladatelkou a první chovatelkou kočky ragdoll byla Anna Baker z Kalifornie. S pomocí kocoura z vrhu "koček angorského typu" a neznámých koček vytvořila chovatelskou linii. Koťátko Ann Bakerové splňovalo typové znaky dnešních ragdoll: Velké, se středně dlouhou srstí a krásnýma modrýma očima. Ann Baker jí dala jméno "ragdoll", což je anglický název pro hadrovou panenku. Jméno dostaly tyto kočky podle toho, že jakmile je uchopíte do náruče, uvolní se jako hadrová panenka. Jméno, které perfektně padne této uvolněné kočce!

Jak v chovatelských kruzích, tak i zde se bohužel vloudily mezilidské problémy: Když se Ann Baker rozhodla patentovat název „ragdoll“ a začala vybírat poplatky za každé zvíře z této linie, mnoho chovatelů původní linie ragdoll se oddělilo a vytvořilo z plemen ragdoll to, co je dnes.

Ragdoll není jen velmi mladé plemeno, ale také první plemeno kočky, které bylo patentováno ...

Chov

Ragdoll je považováno za bezproblémové a nekomplikované chovné plemeno. Všechna živá stvoření vykazují predispozici k určitým dědičným chorobám, při šlechtění se riziko ještě zvyšuje. Bohužel, ani kočky ragdoll nejsou výjimkou.

Přesto, že plemeno ragdoll je považováno za robustní a zdravé, trpí často zvýšenou tvorbou močových kamenů a srdeční chorobou, známou jako hypertrofická kardiomyopatie. HCM je považována za nejběžnější typ srdečního onemocnění koček. Je způsobena ztuhnutím srdečního svalu a může být diagnostikována ultrazvukem srdce. Existuje take genetický test HCM, takže zodpovědný chovatel může vyloučit nemocná zvířata z chovu již v počáteční fázi! Nicméně, neexistuje žádná záruka, že daný chov nebude mít predispozice k hypertrofické kardiomyopatii. Každý chovatel by měl nechat svá zvířata vyšetřit veterinářem, aby vyloučil možnou dědičnost této choroby na další generaci.

Výživa

Stejně jako ostatní velká kočičí plemena, tak i ragdoll prochází několika růstovými spurty. Odpovídající, vysoce kvalitní strava je tedy alfou a omegou zdravého růstu koček. V růstovém období by měla mít kočka krmivo k dispozici neustále – upozorňujeme, že kočky plemene ragdoll dospívají ve čtyřech letech. Poté můžete množství jídla upravit, aby kočka nezačala přibírat na váze.

Ať už krmíte syrovou stravou, vaříte nebo se spoléháte na vysoce kvalitní kupovaná krmiva pro kočky: Optimální strava by měla obsahovat velké množství vysoce kvalitních bílkovin. Šťavnaté krmivo je díky vysokému obsahem vlhkosti vhodnou volbou pro zvířata s předispozicí k ledvinovým a močovým kamenům.

Péče

Středně dlouhá srst koček ragdoll je díky chybějící podsadě velmi snadná na údržbu. Nicméně si ulehčíte práci, pokud kotě již na začátku navyknete na hřeben a kartáč. Na překonání strachu zpočátku dobře poslouží oblíbený pamlsek. Kočky ragdoll jsou však přítulné a mazlivé a nebudou se bránit, pokud je budete hladit a kartáčovat! Naopak: Mnoho koček si takovou péči vyloženě užívá ...

Navzdory pravidelnému kartáčování a česání se často dostanou chlupy do zažívacího traktu zvířat. V období výměny srsti můžete vylučování bezoárů z těla podpořit podáváním kočičí trávy nebo speciálních pamlsků a past. Tyto malé doplňky jsou vhodné, pokud kočka trpí zácpou.

Kočky plemene ragdoll jsou nádherná a přátelská stvoření, která Vás okouzlí něžným vzhledem a nekomplikovanou povahou.

Výběr správného chovatele

Zvýšený výskyt dědičných onemocnění u koček s rodokmenem opakovaně ukazuje, jak důležitý je výběr správného chovatele. Profesionální chovatel považuje své kočky za členy rodiny - přebírá zodpovědnost za zvířata a jejich potomky. K tomu take patří smysluplné páření jednotlivých zvířat, dobrá zdravotní péče, odpovídající prostředí a výživa. Dobrý chovatel neodstavuje koťata od matky dříve než ve dvanáctém týdnu života. Koťata potřebují nejméně tři měsíce, aby se od matky a svých sourozenců naučila vše, co je pro ně důležité. Fáze, která je vzrušující a vyčerpávající nejen pro chovatele, ale i pro matku! Aby kočka mohla dostatečně své potomky socializovat, měl by chovatel ponechat dostatečný časový prostor mezi zabřeznutími. Z tohoto důvodu zodpovědný chovatel nemusí nutně nabízet několik vrhů a plemen současně. Z ekonomického hlediska je to jistě výhodné, ale pro zvířata to vždy není to nejlepší!

Samozřejmě, vše má svou cenu. Chovné zvíře může stát okolo 10.000 Kč a více – zvířata, která byla z chovu vyloučena, jsou o něco levnější.

Pokud přemýšlíte o koupi "čistokrevné kočky bez papírů" prostřednictvím lokálního trhu, upozorňujeme Vás: každá kočka ragdoll má svou cenu. Spočítejte si, co vše musí chovatel zaplatit v průběhu prvních tří měsíců života kotěte ... od případných chovných poplatků, krmiva až po vetrinární prohlídky kočky i koťat – všechny tyto náklady jen ztěží pokryje prodejní cena kočky. Mezi další náklady patří také členský poplatek v asociaci chovatelů a vystavení osvědčení.

Chov koček je drahý koníček a kdo chce nabízet "chovné kočky bez papírů" za nízkou cenu, musí šetřit. Bez dohledu chovatelského klubu nemusí zvířata pářit zodpovědně a zřídka dopřává svým kočkám potřebnou zdravotní péči, aby se vyloučila dědičná onemocnění. Možná, že chová několik plemen současně a nechává kočku zabřeznout několikrát ročně? Vše si důkladně prověřte a nenechte se zlákat nízkou cenou.

Milovníci koček, kteří jsou fascinováni plemenem ragdoll a nemohou si dovolit zaplatiti tak vysokou cenu, nemusí věšet hlavu. Stačí se poohlédnout v útulcích. Zde mnoho koček čeká na nový domov - včetně mnoha chovných zvířat! Mnoho chovatelů prodává starší zvířata či zvířata vyloučená z chovu pouze za malý poplatek.

Nejlépe hodnocené články

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ani náhodou!  Ragdoll  je plemeno spřízněné s kočkami siamskými, colorpoint a dalšími point kočkami. Tito nežní obři Vás uchvátí nejen krásnou srstí, neobvyklou barvou a zářivě modrýma očima...