Bengálská kočka

Bengálská kočka

Bengálská kočka je skutečně unikátní plemeno. Koneckonců je to “domácí tygr” v pravém smyslu slova: Chovatelé plemene oceňují jeho divokou krev. Hybridní divoké kočky, jako je kočka bengálská nebo savanová, jsou „posledním výkřikem módy“ v chovatelském světě! Co dělá z kočky kočku hybridní  – a na co musíte myslet, pokud si takovou kočku pořídíte do bytu? Náš detailní portrét tohoto plemene Vám poskytne odpověď.

Na začátku devatenáctého století byly v evropských zoologických zahradách k vidění velké hybridní kočky. To, co se ukázalo pro zoologické zahrady nepraktické, se začalo šířit do malého kočičího světa: takzvané divoké hybridní kočky vznikají s větším a větším nadšením z páření druhů volně žijících koček s domestikovanými plemeny. Nejznámějším příkladem je bengálská kočka, narozená z křížení krotké, černé domácí kočky s divokou asijskou leopardí kočkou. Výsledek: plemeno, které zaujme protáhlou postavou a výjimečnou barvou srsti. Vzhledem k blízké příbuznosti s divokými kočkami ale někdy vyžaduje zkušenou ruku.

kotě kočky bengálské © Корнеевец-Выдренкова / stock.adobe.com

Fascinující nové plemeno

Bengálská kočka je velmi moderní plemeno. Počátky hybridního šlechtění sahají do USA, kde genetička Jean Mill provedla roku 1963 první experimenty s křížením leopardí kočky Prionailurus bengalensis bengalensis pocházející z jižní Asie a kočky domácí. Jejím úkolem bylo stvořit krotkou domácí kočku, která zaujme divokým, originálním vzhledem svých divokých předků.

Nicméně, tato myšlenka nebyla zcela nová: Již v roce 1889 britský umělec a novinář Harrison William Weir zmínil křížení asijské leopardí kočky a kočky domácí. V letech 1934 a 1941 byly podobné zmínky také v belgických a japonských publikacích. Největší vliv na chov bengálského plemene a oficiální zakladatelkou tohoto plemene je Jean Mill, známá dříve jako Jean Sudgen.  V roce 1946 pracovala na výzkumné zprávě pro svou genetickou třídu na univerzitě v Davis v USA na téma „Crossbreeding“ – tedy „křížení plemen s kočkou domácí“. Na začátku šedesátých let začala své myšlenky a znalosti rozvíjet v praxi: zkřížila domácí kočky s asijskými leopardími kočkami. Přímým křížením divoké a domácí kočky vznikla zvířata s označením “F1”. Opětovným křížením zvířete F1 s domácí kočkou vznikne zvíře “F2” a tak dále. Kočky F1 a F2 často vykazují divoké chování koček divokých. Jean Mill spářila samičku F1 znovu s otcem, a tak získala F2 kočky. Po dalších dvou až třech generacích potomci vykazovali behaviorální podobnost s kočkou domácí. Po smrti manžela Jean Mill krátce experimenty s křížením plemen přerušila, ale v 70. letech se k nim opět vrátila ve chvíli, kdy převzala hybridní kočky vědce Williama Centera. Ten spároval asijské leopardí kočky s domácími kočkami, aby otestoval imunitu vůči kočičí leukémii. To znamenalo začátek moderního chovu bengálské kočky, která byla v roce 1983 oficiálně uznána TICA (International Cat Association). Zpočátku bylo provedeno křížení s plemeny jako abessiner, egyptská mau a americká krátkosrstá kočka, aby bylo dosaženo požadovaného vzhledu kočky bengálské –  nyní je bengálská kočka chována jako čistokrevná. Na výstavách však mohou být vystavovány pouze kočky ze čtvrté generace (“F4”). Pouze kočky z této generace jsou považovány za krotké a svou povahou připomínají kočku domácí.

Bengálská kočka má v současnosti mnoho obdivovatelů a u TICA je nyní registrováno více než 60 000 čistokrevných zvířat. Nicméně, ne všechny chovné kluby mají k hybridním plemenům kladný postoj. Například asociace chovatelů koček Cat Fanciers’ Association (CFA) plemena pocházející z divokých koček neuznává.

Bengálská kočka ve sněhu © krappweis / stock.adobe.com

Vzhled

Ale dost již o historii bengálské kočky, která se svým vznikem tolik liší od ostatních plemen. Jak vypadá hybridní kočka?

Jako hybridní plemeno jsou bengálské kočky často větší než domácí kočky. Pružné, atletické zvíře váží až 7 kilogramů a na výšku má až 70 centimetrů. Silné tělo nesou dlouhé, svalnaté nohy. Ve srovnání s tělem je hlava bengálské kočky poněkud malá. Dominují vysoké lícní kosti a mandlové, velké oči. Velké oči bengálské kočky mají většinou zelenou nebo modrou barvu. Uši jsou malé se zaoblenými špičkami, ale mají širokou základnu.

Nejvýraznější je “divoká” kresba bengálské kočky. Velkými skvrnami, rozetami, světlým břichem a pruhy na předních končetinách se velmi podobá svým divokým předkům. Díky tomuto vzhledu má bengálská kočka mnoho obdivovatelů!

Bengálská kočka existuje v základních barevných varietách jako je oranžová, zlatá, tmavě žlutá a písková, často s “třpytem”. Uznávané jsou také kresby “mramorovaná” a “tečkovaná”:

  • Mramorovaná: “Mramorovaná” připomíná “žíhanou”kresbu jiných plemen. Kresba bengálské kočky by měla co nejméně připomínat domácí kočku.
  • Tečkovaná: srst s „tečkovanou „ kresbou je vysloveně žádoucí: „tečkovaná“ bengálská kočka se velkými tečkami a skvrnami podobá divoké leopardí kočce, přičemž dvoubarevné tečky („rosetted“) se od jednobarevných odlišují.
  • Sparbled: Kresba, která není ani mramorovaná (marbled) ani tečkovaná (spotted) se nazývá sparbled. Tato kresba však není oficiálně uznávána.

Brada, hrudník, břicho a nohy mohou být zbarveny v základních barvách od krémové až po bílou a kontrastují s barvou boků a zad. Oči, tlama a nos jsou v ideálním případě orámovány úzkými černými čarami.

Nejen originální vzhled bengálské kočky připomíná divokou krev, která činí toto plemeno tak zvláštním!

Povaha

Od třetí generace jsou bengálské kočky považovány za “krotké”. Přesto, vzhledem k jejich divokému dědictví, jsou to aktivní, temperamentní zvířata. Bengálské kočky by proto měly být chovány jako domácí zvířata až od čtvrté generace. Dokonce i chovná zvířata mohou být vystavována pouze na výstavách této generace. Podle standardu plemene jsou bengálové “důvěřivé, pozorné, zvědavé a přátelské kočky”.

S bengálskou kočkou zažijete spoustu zábavy. Je chytrá a poslušná – proto potřebuje zaměstnat, aby svou aktivitu směřovala tím správným směrem. Milovníci bengálských koček brzy zjistí, že prosté mazlení a hraní nestačí. Vhodný je cílový trénink a práce s clickerem a také rozmanité prostředí, kde se kočka nebude nudit. Bengálské kočky rády šplhají a milují vodu. Bezpečný výběh dopřeje kočce dostatek aktivit a pohybu. Ideální je samozřejmě zahrada, ale klidnějšímu zvířeti postačí také zabezpečený balkon s mnoha možnostmi šplhání.

Bengálská kočka je sebevědomá, dominantnější a někdy lehce agresivní kočka. Soužití s jinými, více teritoriálními kočkami může vést k problémům. Přesto by bengálská kočka neměla zůstávat sama. Jako její společníci jsou vhodná klidnější plemena jako je perská nebo britská krátkosrstá kočka – zda se kočky budou vzájemně snášet, závisí samozřejmě také na charakteru jednotlivých koček.

U hybridního plemene je velice důležitá výchova. I přesto, že v každé domácí kočce vězí kousek divokého zvířete, projevuje se divoká krev zejména u zvířat, které mají takovou krev v rodokmenu. Například bengálské kočky první generace nejsou tak důvěřivé jako všechna ostatní plemena a někdy je zapotřebí hodně trpělivosti, než si zvyknou na nové prostředí a páníčky. To, co platí pro všechny čistokrevné kočky, pro bengálské platí dvojnásob: Pořiďte si kočku pouze od profesionálního chovatele, který klade důraz na socializaci a výchovu koťat již od prvních dní a v počáteční fázi Vám ochotně poradí.

dvě bengálské kočky © krappweis / stock.adobe.com

Chov

Jako kočky divoké jsou bengálské kočky generace F1 až F4 chráněny zákonem. V Německu platí pro chov chráněných druhů zvláštní pravidla: Federální agentura pro ochranu přírody požaduje, aby divoké kočky a jejich přímí potomci měli k dispozici venkovní výběh  o velikosti min. 15 m2. Koneckonců se chov bengálských hybridních zvířat generace F1 a F2 liší od chovu krotkých domácích koček. Chovatel, který chová bengálské kočky z rané generace, musí být schopen nabídnout svým zvířatům vhodné životní podmínky.

Charakter bengálské kočky z pozdější generace se podobá v podstatě charakteru ostatních, aktivnějších plemen koček bez divoké krve. V tomto se chov hybridních koček nijak podstatně neliší od chovu jiných fyzicky aktivních koček. Bezpečný výběh nebo zajištěný balkon s dostatkem příležitostí ke šplhání, škrábání a ukrývání bude ideální pro bengálské kočky, které si poradí s každou výzvou. Vytvořte pro kočku rozmanité prostředí a nové výzvy. Bazének na balkoně? Malé jezírko v bezpečném výběhu? Nechte svou představivost pracovat na plné obrátky. Po několika týdnech s bengálskou kočkou už pro Vás clicker a cílený výcvik nebudou cizí pojmy. Inteligenční a logické hry bengálská kočka miluje. Existují inteligentní hračky pro kočky, ale můžete vybírat i mezi hračkami pro psy. Vzhledem k tomu, že bengálské kočky milují vodu, je velká mísa s vodou nebo bazének ideální pro zábavu a hry v horkých letních dnech, ale i v koupelně v zimním období!

Chov kočky bengálské může být docela náročný pro milovníky koček, kteří jsou zvyklí na klidná plemena. Ale protože je bengálská kočka chytré a ušlechtilé plemeno, zažijete s ní spoustu legrace.

bengálská kočka © Kirill Vorobyev / stock.adobe.com

Výživa & zdraví

Jako mladé, originální plemeno je bengálská kočka považována za výjimečně zdravé plemeno. Přesto bylo v roce 2011 identifikováno genetické onemocnění, které může způsobit oslepnutí zvířat během prvního roku života v důsledku degenerace oční sítnice.

Nejlepší prevencí je proto podávání odpovídajícího krmiva a každoroční prohlídka u veterináře. Mnoho chovatelů hybridních plemen krmí syrovou stravou, jelikož je mnoho koček savanských i bengálských citlivých na průmyslově vyráběné krmivo a bakterie ve stravě. Kvalitní krmivo v plechovce nebo misce dodá Vaší bengálské kočce vše, co pro dlouhý a zdravý život potřebuje! Pokud se rozhodnete pro syrovou stravu, důkladně si vše prostudujte. Se správnými doplňky a přírodními prostředky si můžete být jisti, že je Vaše kočka živena zdravě a vyváženě.

Jak najít správného chovatele

Vidíte: bengálská kočka je fascinující plemeno! Zamilovali jste se do hybridních koček  už při pouhém čtení našeho článku a ptáte se, kde takovou kočku najít?

U poměrně mladého, moderního hybridního plemene, jako je kočka bengálská, není snadné nalézt profesionálního chovatele. To je částečně způsobeno nutností zachování životních podmínek pro divoké kočky a zvířata až do generace F4, ale také kvůli zvláštním potřebám aktivního, původního plemene jako je bengálská kočka. Zodpovědný chovatel si ověří, zda je bengálská kočka pro Vás ta pravá! Zprostředkuje kontakt mezi koťaty a jejich budoucí rodinou a doprovází je do nového domova. Jako člen chovatelského klubu nejen klade důraz na to, že jeho kočky splňují požadovaný standard plemene, ale také přebírá odpovědnost za jejich zdraví. To zahrnuje zdravotní péči o mateřská zvířata ještě před pářením, testy na možné genetické choroby a veterinární péči v období březosti kočky. Po narození mláďat navštíví s koťaty veterináře, který je prohlédne, naočkuje, odčerví a doporučí vhodné krmivo. To všechno samozřejmě stojí peníze – a odráží se v kupní ceně bengálské kočky: Bengálská kočka stojí kolem 15.000 Kč. Zvířata, která jsou určena k chovu, jsou mnohem dražší. Chovatel z těchto peněz však nezbohatne – pokrývá pouze náklady.

I přesto, že je kupní cena bengálské kočky vysoká, měli byste se velkým obloukem vyhýbat tzv. “množírnám”, které nabízejí “chovné kočky bez papírů”! Zde se obvykle neklade velký důraz na výběr rodičů a zdravotní péči. Koťat nebývají socializovaná a není jim dopřán čas, který hybridní plemena potřebují k růstu do fyzicky a duševně zdravých jedinců.

Samozřejmě, důvěra musí být oboustranná. Takže se nedivte, pokud si chovatelská stanice bengálských koček stanoví zvláštní pravidla! Může to být kastrace nebo chov, kde bude zaručen volný výběh. Jak jste se již v tomto článku dozvěděli, originální plemeno kočky, jako je bengálská kočka, má specifické požadavky – dopřejte ji opravdu šťastný život!

Přejeme Vám hodně zábavy s Vaším bengálským tygříkem!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...