LaPerm

LaPerm Katze

LaPerm Katze

Kočka s trvalou: mladé plemeno koček LaPerm vzniklo náhodnou genetickou mutací a vyznačuje se především jedinečnou kudrnatou srstí. Nejen její měkké kudrlinky, ale také její na lidi orientovaná a láskyplná povaha z ní dělají dokonalou mazlivou kočku.

Vzhled

Typickým poznávacím znakem kočky LaPerm, kterému vděčí i za své jméno, je samozřejmě kudrnatá, měkká srst. Ta volně odstává od těla a dodává kočce mírně rozcuchaný vzhled. Kudrlinky, které se vyskytují jak v krátkosrsté, tak v dlouhosrsté variantě, mohou být velmi rozdílné. Od mírně vlnitých až po kudrnaté, vše je dovoleno (i když výrazné kudrlinky jsou jednoznačně preferovány). Někteří chovatelé rozlišují tři typy srsti pojmenované Lindou Koehlovou:

  • BC (born curled): Koťata přicházejí na svět již s kudrnatou srstí (preferovaná a v současnosti nejrozšířenější varianta).
  • BS (born straight): Koťata mají hladkou srst.
  • BB (born bald): Koťata se rodí lysá a trvalá srst se jim vytvoří až později.

Pro LaPerm neexistují žádná barevná omezení. Povoleny jsou všechny barvy a vzory a možnosti jsou nekonečné. Obzvláště oblíbené jsou však červené LaPerm nebo LaPerm Point (siamské znaky), u nichž jsou kudrlinky obzvláště zdůrazněny.

V závislosti na věku a ročním období se může měnit i srst koček LaPerm. Například v chladném období může být hustší a některým dospělým LaPerm se na krku vytvoří límec.

Pro středně velkou, sportovně štíhlou a svalnatou LaPerm jsou charakteristické také kulaté tlapky a velmi huňatý ocas. Uši jsou také poměrně velké a mohou být chlupaté jako u rysa. Její klínovitá hlava má výrazné, kulaté vouskové polštářky. Z nich vyrůstají vlnité vousy, které odpovídají kudrnaté srsti. Výrazné jsou také oči LaPerm, které jsou mírně šikmé, mají mandlový tvar a mohou se vyskytovat ve všech barvách.

Hmotnost plemenných koček se pohybuje od 2,5 do 5 kg, přičemž kočky LaPerm jsou obvykle lehčí než kocouři.

Historie

Vše začalo v roce 1982 na farmě Lindy Koehlové nedaleko města The Dalles v americkém Oregonu. Jedna z jejích domácích koček, která na její farmě volně žila, porodila vrh šesti koťat. Už při narození to bylo patrné, že se jedno kotě od svých sourozenců lišilo tím, že bylo úplně lysé.

Mladá kočka se však od ostatních lišila i svou povahou. Ostatních pět koťat se vyvinulo v nezávislé svobodné duše a šlo si na farmě vlastní cestou. Tato jediná kočka vědomě vyhledávala blízkost své lidské majitelky a brzy ji následovala, kamkoli šla.

Curly, pramáti všech koček LaPerm

Skutečná zvláštnost tohoto malého podivína se však projevila, když mu bylo asi osm týdnů. Původně lysé kotě mělo na rozdíl od matky a sourozenců velmi jemnou, kudrnatou srst. Koehlová pak dala svému výjimečnému drobečkovi jméno „Curly“ (angl. kudrnatý).

Stejně jako její sourozenci žila Curly venku na farmě svého majitele a přirozeně zabřezla. Ukázalo se, že zmutovaný gen, který je zodpovědný za její kudrlinky, předala svým koťatům. Takže všech pět kocourků z prvního Curlyina vrhu bylo po narození lysých. Později jim narostla stejná kudrnatá srst jako u jejich matky.

Koehlová, která do té doby o dědičnosti téměř nic nevěděla, si o chovu a genetice začala načítat stále víc a víc. Vzala Curly a její výjimečné potomky k sobě domů a začala je pečlivě pozorovat a cíleně křížit s normálními domácími kočkami.

Cesta k čistokrevné kočce

Koehlové, okouzlené kudrnatou srstí a jemnou povahou Curly a jejích potomků, poradil přítel, aby kočky předvedla na výstavě. Koehlová si ráda vyslechla názor odborníků na kočky. Své kudrnaté kočky předvedla jako jedné z prvních rozhodčí CFA Kim Everettové. Everettová byla z nového plemene koček zvaného „LaPerm“ nadšená. Povzbudila Lindu Koehlovou, aby v chovu pokračovala a usilovala o oficiální uznání tohoto plemene. Název plemene „LaPerm“ vznikl z amerického výrazu „perm“, což je zkratka pro „permanent wave“ (= trvalou).

Koehlová měla úspěch. V roce 2004 bylo její plemeno oficiálně uznáno TICA (The International Cat Association), druhým největším světovým řídicím orgánem pro plemenné kočky. Od roku 2015 je toto plemeno také oficiálně registrováno u FIFe (Fédération Internationale Féline.

Chov dnes

Protože LaPerm je poměrně mladé plemeno koček, je i počet chovatelů této speciální kudrnaté kočky ještě vcelku nízký. Většina chovatelů je v zemi původu, v USA. O rozšíření tohoto plemene se ale snaží i chovatelé ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Rusku a Francii.

V závislosti na chovatelském sdružení, jehož jsou chovatelé členy, může být pro rozšíření genofondu povoleno páření s některými plemeny koček východního typu. „Gen kudrnatosti“ u koček LaPerm – na rozdíl od všech plemen rexů – dědí dominantně. Typická kudrnatá srst je tak zachována i přes křížení s cizími plemeny. Podle FIFe a CFA (Cat Fanciers’ Association) však křížení s jinými plemeny není od roku 2015 povoleno. V chovu se však stále vyskytují hladkosrsté LaPerm, které po spojení s kudrnatými LaPerm rodí potomky jak s „normální“, tak také s kudrnatou srstí.

Povaha

Neobvyklý u tohoto mladého kočičího plemene je nejen jeho vzhled, ale také povaha. Ta se v mnoha ohledech liší od povahy ostatních koček. Curly, pramáti plemene LaPerm, byla na farmářskou kočku mimořádně důvěřivá. V žádném případě nebyla divoká nebo nepředvídatelná jako její sourozenci. Naopak se zdálo, že se vždy snaží potěšit svou majitelku a že si mazlení a drbání užívá plnými doušky. Navzdory různým nezvyklým křížením si nové plemeno dodnes zachovalo svou přátelskou, přítulnou povahu a orientaci na lidi.

Oblíbené místo: na klíně svého páníčka

V Anglii se kočkám LaPerm někdy láskyplně říká „Lappies“. Označení pochází z anglického slova „lap“ (klín) a prozrazuje mnohé o oblíbeném místě těchto zvláštních koček. To však neznamená, že kočka LaPerm pouze leží na klíně svého páníčka. Stejně jako vydatné hlazení totiž miluje hraní, šplhání a řádění. Zejména mladé kočky projevují spoustu energie a někdy jsou velmi temperamentní. To často vede k velmi vtipným a zábavným situacím. Pokud navíc dostávají plnou pozornost svého pečovatele, je pro ně život dokonalý.

Nejraději ve společnosti

Kočky LaPerm vůbec nemají rády, když jsou samy. Společenská a družná zvířata skutečně vyhledávají kontakt s lidmi. Obvykle si v rodině s více členy vyberou svou oblíbenou osobu. S dětmi, ale i s jinými domácími zvířaty, jako jsou psi, si tyto hravé a přátelské kočky obvykle velmi dobře rozumí. LaPerm také ocení společnost ostatních koček – pokud jsou alespoň stejně mrštné a temperamentní jako ony. Druhá kočka však nemůže nahradit interakci s lidmi.

LaPerm Kätzchen.

Chov a péče

Každý, kdo si chce pořídit kočku LaPerm, by si měl být vědom její láskyplné a na lidi zaměřené povahy. Například pro zaměstnané lidi, kteří musí pracovat celý den, je toto plemeno pravděpodobně nevhodné. Majitelé kočky LaPerm by měli být schopni věnovat se své kočce několik hodin denně. Měli by si s ní hrát, nosit ji a samozřejmě se s ní hodně mazlit. Příjemné vrnění, když vám malá „kudrnatá příšerka“ leží na klíně, vám zaručí, že se budete cítit opravdu šťastně a uvolněně.

Blízkost lidí je pro ni důležitá

Protože je kočka LaPerm velmi přítulná, i když má volný prostor, obvykle se drží v blízkosti domova. Může být chována i uvnitř, ale žádoucí je zajištěný balkon se sítí pro kočky. Celkově je však velmi nenáročná na své okolí a spokojí se i s menším městským bytem. Mnohem důležitější než životní podmínky je pro ni kontakt s chovatelem, kterého by nejraději měla stále nablízku.

Péče

Skvělým způsobem, jak trávit čas se svojí kočkou a věnovat jí pozornost, je také péče o srst. A nevadí, že u LaPerm to zabere poměrně málo času. Jako většina koček o sebe pečuje sama. Pouze při výměně srsti v létě byste měli přebytečné chlupy ze srsti vyčesat měkkým kartáčem. Mimochodem, LaPerm si kartáčování velmi užívá! Stejně jako u všech domácích koček byste měli pravidelně kontrolovat uši, oči a zuby. Znečištění nebo zánět tak lze odhalit a léčit v raném stadiu.

Zdraví a očkování

Pravidelná péče rozhodujícím způsobem přispívá ke zdraví vaší kočky LaPerm. K tomu samozřejmě patří i každoroční prohlídky u veterináře a dodržování důležitých termínů očkování. Toto mladé plemeno je velmi odolné a nejsou zatím známy žádné pro toto plemeno specifické nemoci. Přesto může LaPerm – stejně jako každá domácí kočka – onemocnět běžnými chorobami, jako je bakteriální infekce zažívacího traktu nebo onemocnění horních cest dýchacích. Proto by měla být očkována proti kočičí rýmě a kočičímu moru. Pokud má LaPerm volný výběh, měla by být také očkována proti vzteklině a leukóze.

Strava

Jaké krmivo LaPerm potřebuje?

Díky svému pevnému zdraví neklade LaPerm žádné zvláštní nároky na stravu. Abyste jí však zajistili všechny důležité živiny pro dlouhý a zdravý život kočky, měli byste ji krmit kvalitním krmivem. Při tom dbejte méně na cenu a více složení. Kvalitní krmivo se skládá z vysokého obsahu masa (pozor, žádný masný odpad) a je doplněno různými druhy zeleniny a ovoce. Obsah obilovin by měl být co nejnižší. Zcela se vyhněte cukru, chemickým konzervantům nebo umělým zvýrazňovačům chuti.

Krmivo z konzervy, nebo raději čerstvé?

Takzvané barfování je mezi majiteli psů a koček stále populárnější. Tato metoda krmení čerstvou syrovou stravou však vyžaduje určité znalosti o nutričních potřebách kočky a o obsahu živin v různých krmivech. Pokud tyto znalosti nemáte a výživové tabulky vás děsí, je lepší kupovat konzervy. Mnoho majitelů koček například krmí svého mazlíčka směsí granulí a mokrého krmiva, aby využili výhody obou typů krmiva. Sami se rozhodněte, který způsob krmení vám nejvíce vyhovuje a které krmivo vaší kočce LaPerm nejvíce chutná – to je to nejzdravější!

Objevte naši nabídku krmiv pro kočky!

Je pro mě LaPerm vhodné plemeno?

Jiná otázka: máte rádi psy? LaPerm je často přirovnávána ke psovi. Stejně jako „nejlepší přítel člověka“ i LaPerm následuje svého majitele, kamkoli se vydá. Zkouší vše, aby si získala pozornost a náklonnost svých lidí. Není volnomyšlenkářka jako mnoho jiných koček, které si zachovávají nezávislost a tráví několik hodin toulkami přírodou. LaPerm vždy vyhledává blízkost své rodiny. Ani druhá kočka – která bezpochyby obohatí život společenského a družného plemene a jejíž společnost LaPerm velmi ochotně přijímá – nemůže nahradit kontakt a blízkost člověka.

Nejdůležitější otázka před koupí

Nejdůležitější otázka, kterou byste si měli před pořízením kočky LaPerm položit, je: „Mohu se svou kočkou trávit každý den dostatek času, abych si s ní mohl hrát, pečovat o ni a mazlit se s ní?“ Pokud jste často na cestách, ať už za prací, nebo zábavou, a musíte nechávat kočku často doma samotnou, pak vám žádný renomovaný chovatel koupi této mazlivé plemenné kočky nedoporučí. Pokud však máte vy nebo vaše rodina dostatek času a chuti se kočce plně věnovat, bude LaPerm neuvěřitelně laskavým a okouzlujícím společníkem. LaPerm je výjimečná nejen díky své „trvalé“, ale i svou okouzlující a humornou povahou.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
6 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...