Čím kočky prospívají našemu zdraví?

hlava kočky u paní

Neexistuje snad příjemnější zvuk než je kočičí vrnění. Každý majitel kočky potvrdí, že mu soužití s kočkou prospívá. Vlastně to lze i vědecky prokázat. V následujících řádcích se dozvíte, čím kočky prospívají našemu zdraví.

Snižují hladinu stresu

Američtí vědci ve svých studiích uvádějí, že u majitelů koček klesá hladina stresu. Při hlazení kočky se uvolňují hormony štěstí a současně dochází ke snížení produkce stresových hormonů. Vrnění kočky zesiluje relaxační efekt.

Tým vědců hledal pro svou studii skupinu lidí vykonávající takové povolání, při kterém jsou každý den vystaveni nadměrnému stresu. Nakonec zvolil privátní burzovní makléře. Vědcům se skutečně podařilo prokázat, že přítomnost koček měla na testované osoby pozitivní vliv.

Sledovány byly typické příznaky stresu jako je vysoký krevní tlak, zvýšená srdeční frekvence a zvýšená produkce potu. Testované osoby reagovaly v přítomnosti koček na stresové situace mnohem klidněji.

Prospívají srdci

Pokud jsme ve stresu, stoupá nám krevní tlak. Ti, kdo trpí dlouhodobě zvýšeným tlakem, jsou ohroženi zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Jelikož mají kočky pozitivní vliv na snížení hladiny stresu, mají obdobný vliv i na výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

Studie ve skutečnosti prokázaly, že v domácnostech, kde žijí kočky, klesl výskyt srdečních inkarktů až o 30 %.

Hojí kosti

Kočičí vrnění má relaxační účinky. Ale nejen to. Studie ukazují, že tento pravidelný zvuk má hojivé účinky na kosti. Zlomeniny u koček se hojí rychleji než u jiných savců.

Vědci přišli na to, že za to může frekvence vrnění 25 Hertzů. A podobně účinkuje i na člověka. S pomocí vibračních přístrojů byli vědci schopni napodobit tuto frekvenci a hojivé účinky na lidské kosti dokázat.

Snižují riziko výskytu alergií u dětí

Novopečení rodiče se často obávají, že bude mít kočka negativní vliv na zdraví jejich potomka. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Studie prokázaly, že u dětí, které vyrůstají s kočkou,  se snižuje riziko výskytu alergií. To však platí pouze v případě, že se v rodině nevyskytuje predispozice.

Děti, které vyrůstají s kočkou, mají ještě další výhody. Dokládají to četné studie. Kočky mají například pozitivní vliv na rozvoj osobnosti dítěte. Naučí dítě rychleji převzít odpovědnost a rozvíjejí hlubší sociální kompetence.

Mají cit vůči našemu rozpoložení

Kočky jsou velmi citlivé vůči našemu rozpoložení. Okamžitě zaznamenají, pokud nejsme dobře naladěni nebo jsme nemocní.  Některé příběhy dokazují, jak jsou kočky citlivé.

Například kocour Oscar, který žil v jednom americkém pečovatelském ústavu. Denně navštěvoval tamnější pacienty. A co je zvláštní: vždy poznal, že některý z pacientů brzy zemře. Jeho předpověď byla tak přesná, že personál ústavu vždy informoval příbuzné pacienta, u kterého se Oscar uložil.

Mohou být terapeuty

Díky pozitvním účinkům na člověka se kočky využívají při terapiích. Terapeutické kočky mohou například pomáhat lidem trpícím demencí nebo dětem s ADS. Přinášejí pacientům dobrý pocit a potlačují pocit osamělosti. Navíc změnšují vzdálenost mezi terapeutem a pacientem. Využití terapeutických koček je opravdu mnohostranné.

Co je dobré vědět?

Terapeutické kočky nemají žádné speciální vzdělání. Hlavním předpokladem je, aby kočka měla dobrý vztah k lidem a nebála se cizích lidí. V podstatě je vhodná každá  kočka.

Útulek v Mnichově například spustil projekt „Děti předčítají kočkám“. Podobně jako u „předčítání psům“ mohou děti, kterým čtení činí potíže, kočkám pravidelně předčítat. Kočky jsou totiž velmi dobří posluchači a nikoho nekritizují. To dodává dětem jistotu a naučí se tak lépe číst. A kočky si zase do sytosti užijí mazlení s malými kamarády.

Cosma Original

  • Šťavnaté maso nebo ryba v želé
  • Jeden zdroj proteinu
  • Vyvážené stravování
  • Praktické balení

Prohlédněte si naší nabídku krmiv pro kočky a potřeb pro kočky v obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.