Jak porozumět řeči koček

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.

Občas není daleko od pravdy ani domněnka, že kočka téměř každou takovou komunikací poukazuje na skutečnost, že by ráda dostala něco k snědku.

Ale žerty stranou. V následujících bodech Vám přiblížíme několik typických znaků kočičí komunikace.

Co znamenají různé polohy ocasu kočky?

Pokud kočka drží ocásek zpříma a pouze lehce ohýbá špičku, tak si majitel může gratulovat, neboť kočka mu tím dává najevo, že se cítí dobře. Oba jste tedy skvělými kamarády a zvíře je šťastné.

kočka čistokrevná

Pokud naopak kočka nervózně klepe ocasem o zem, cítí vlivem určitých okolností bolest a návštěva veterináře by mohla být na místě. Nyní k dalším ukazatelům, kterým můžete přikládat význam:

  • Cuká-li Váš miláček čas od času ocasem, může to být opět určitým znakem nervozity.
  • Pokud kočka ježí chlupy na ocase, znamená to, buď že je výrazně rozrušená nebo že se cítí ohrožená. Váš chlupatý miláček se tímto gestem chce učinit větším, než ve skutečnosti je, aby se sok sám dal na ústup.
  • Vibruje-li Vaší kočce mírně ocásek, pak to znamená, buď že je rozrušená v pozitivním slova smyslu nebo že něco očekává, například – kdo by to byl řekl – pamlsek. Nebo se taky kočka může jednoduše těšit z toho, že Vás vidí už jen proto, že jí pamlsky dáváte.
  • Položí-li si kočka přední část těla a zadní polovinu včetně ocásku naopak vystrkuje nahoru, jedná se o náznak extrémní agrese a silně defenzivní, ochranné pozice. Můžete zvíře uklidnit tak, že ho začnete hladit, ale mějte na paměti, že kočka začne být přestimulovaná v okamžiku, kdy ji dlouho hladíte na jednom místě.
  • Pokud Vaše kočka drží ocas v ostrém úhlu, tedy okolo 45 stupňů, přičemž je odkloněný od zbytku těla, jedná se o příznak mírné agrese nebo náznak toho, že se polekala. Kočka většinou záhy vyhodnotí, jestli se blíží přítel nebo nepřítel.
  • Máváním ocasem za zády kočka zkouší, jestli se nepřítel nachází za ní.
  • Pokud kočka klesne ocasem k zemi, je to také ukazatel, že se polekala – nebo že se cítí za něco vinna.
  • Stahuje-li zvíře ocásek mezi tlapky, něčeho nebo někoho se bojí – ať už je strach odůvodněný či nikoli. Jedná se o ukazatele nejistoty až lehkého podřízení. Může však značit i pocit viny, protože kočka provedla něco, o čem ví, že s tím páníček nebude souhlasit.
  • Pohybuje-li kočka ocasem ze strany na stranu, pravděpodobně se zlobí. Může se však jednat i o pobídku ke hře. Okolnosti, které pohybu předcházejí, rozhodují o tom, o jakou z obou možností se jedná.
černá kočka na zádech

Pokud kočka není v náladě, nechte ji zkrátka v klidu, dokud zase nebude dobře naladěná. Chce-li si naopak hrát, můžete ji zabavit pro kočky určenými hračkami, např. udičkou nebo myškou.

Dle expertů je optimální, když hraním s kočkou strávíte čtvrtinu či třetinu dne. Pokud kočka totiž tráví většinu času jen spaním a jedením, bude s největší pravděpodobností nedostatečně vytížená a nebude tím pádem šťastná.

Ovšem existují i kočky, jejichž majitelé jsou velmi pracovně vytížení nebo kvůli jiným povinnostem jim nemohou věnovat tolik času, avšak kočce se přesto daří velmi dobře. Pokud má zvíře výběh a může následovat svoje instinkty třeba lovem v „divočině“, pak má dostatek vyžití i bez toho, abyste se jí po velkou část dne věnovali.

Co znamená, když do mě kočka žduchá nosem?

K tomuto přítulnému gestu existuje hypotéza, že si člověka označuje svým vlastním pachem. Jisté je jedno, jde o projev velice přátelského jednání vůči člověku.

holčička s kočkou

Co říkají oči a uši kočky?

Nastražené uši směřující dopředu ve spojení se široce otevřenýma očima značí, že je kočka na lovu nebo že se připravuje ke hře.

Pokud uši směřují dopředu a kočka má napůl zavřené oči, znamená to, že je kočka spokojená a odpočívá.

Má-li kočka široce otevřené oči a uši zároveň přitisknuté k hlavě, vyjadřuje tím strach nebo úmysl zaútočit.

Kočka ulovila ptáka

Co znamenají zvuky, které kočka vydává?

Kočky jsou schopné vydávat až 100 různých zvuků. Ty rozdělujeme mezi zvuky rozrušení, volání  a poklidu.

Verbální komunikace je propojena s řečí těla. Často se za vyluzováním zvuků skrývají apely vůči člověku, který má něco konkrétního udělat.

Koťata vydávají zvuky, když chtějí kontaktovat svou matku. I kočky matky používají zvuky, když mláďata vychovávají. Například upozorňuje mladé na potenciální nebezpečí. Pomocí tzv. volání k ulovené kořisti matka upozorňuje mladé, že úlovek získala. Tento zvuk nabývá na intenzitě čím větší nebo nebezpečnějším kořist je.

kočka s koťátkem

Z tohoto hlasového projevu je pak odvozen zvuk, který kočky někdy dělají, když drží mezi packami oblíbenou hračku nebo když přinesou „svému“ člověku ulovenou myš. Jedná se o projev, kterým kočka žádá o pochvalu od člověka, kterému „dárek“ přinesla. Myš je v takovém případě projevem náklonnosti a také chlubení, kočka tím říká: „Podívej se, jaký jsem lovec“. Svému tygříkovi uděláte velkou radost, když ho po loveckém výkonu pochválíte.

Typické mňoukání používá kočka buď jako pozdrav nebo jako vyjádření přání, které směřuje k člověku. Ten má něco udělat, něco v co kočka doufá, např. může jít o pohlazení, podání pamlsku, hraní si nebo pomazlení.

Prohlédněte si i naše produkty pro kočky a koťata!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.